Ako sa zbaviť zarasteného nechtu

Posledná úprava 09.02.2023

Ak ste už niekedy mali zarastený necht, tak viete, akú bolesť vám to môže spôsobiť. A nielen to, je to nepríjemné aj z iného dôvodu. Naše nohy používame v rámci obvyklého denného pohybu. A neustále dotýkanie sa a tlak na boľavé miesto zhoršujú stav prstov ešte oveľa viac. Až sa zdá, že problém bude trvať večne.

Zarastený necht, alebo inak onychokryptóza, sa môže objaviť v akomkoľvek veku. [1] Ide o jeden z najčastejších problémov týkajúci sa prstov na nohách, resp na palci. Môže ísť o veľmi bolestivý stav a ak sa riadne neošetrí, môže sa zapáliť. Uskutočnilo sa niekoľko štúdií, ktoré tvrdia, že sa týka o niečo viac mužov než žien a to najmä vo vekovej skupine 14 až 25 rokov. Samozrejme sa však môže objaviť v akomkoľvek veku.

Je viacero dôvodov, prečo dôjde k zarastaniu nechtov. [2] Patrí k nim aj nesprávna technika strihania nechtov, tesná obuv, poranenie. Prípadne anatomické faktory ako zhrubnutie nechtovej platničky, kliešťový tvar nechtov, tlak od vedľajších prstov spôsobený hallux valgus (vbočený palec), či menšie deformity prstov. Tiež prítomnosť subunguálnej exostózy a niekedy používanie izotretinoínu pri liečbe ťažkého akné.

Niekedy sa zabúda, že sa často môže pridružiť aj pleseň na nechtoch na nohách. Pleseň na nohách sa objavuje, keď sa pleseň dostane na necht cez drobnú ranku, napríklad zalomenie alebo zastrihnutie nechta. Častou mylnou predstavou je, že pleseň na nechtoch je spôsobená zlou hygienou. Ale nie je tomu tak. Samozrejme, pokiaľ máte zarastený necht, musíte ho udržiavať v čistote.

Našťastie existuje viacero spôsobov, ako sa zbaviť zarasteného nechtu bez toho, aby ste museli ísť k lekárovi. Pozrime sa bližšie na niektoré detaily týkajúce sa zarastených nechtov na nohách a na to, ako sa ich zbaviť doma.

Ako sa zbaviť zarasteného nechtu

Čo to vlastne je, zarastený necht? A čo ho spôsobuje? Ide o bežný zdravotný problém, kedy roh alebo bočná strana nechtu na palci vrastie do mäkkého mäsa. Mnohé anatomické a behaviorálne faktory údajne prispievajú k zarastaniu nechtov. Ide konkrétne o nesprávne strihanie, opakujúce sa neúmyselné poranenia, genetické predispozície, nadmerné potenie či nesprávna hygiena nôh.

Stupeň zarastenia nechtov na palcoch na nohách možno zaradiť do troch kategórií: mierny stupeň zarastenia (stupeň 1), stredný stupeň zarastenia (stupeň 2) a ťažký stupeň zarastenia (stupeň 3). Pre mierny stupeň je charakteristický opuch nechtu, začervenanie, opuch a bolesť pri tlaku. Stredný stupeň sa spája s mohutnejším zapuchnutím, odvodnením, infekciou a ulceráciou (zvredovatením) nechta. Najťažšie prípady zarastenia nechtu vykazujú chronický zápal a granuláciu, ako aj výraznú hypertrofiu (zväčšenie) nechtu.

Nech už je necht akokoľvek zarastený, výsledkom je bolesť, začervenanie, opuch a niekedy aj infekcia. Zarastenie nechtu sa týka najčastejšie palcov na nohách, postihnuté však môžu byť aj ostatné prsty. Dosť často je možné ošetriť si zarastený necht doma. Ak je však bolesť príliš veľká alebo sa šíri, mali by ste sa obrátiť na lekára. Uľaví vám od bolesti a nepohodlia a môže zabrániť prípadným neskorším komplikáciám.

Ako zistíte, či je váš necht naozaj zarastený? Vaše šance pre áno sa zvyšujú, ak máte niektorý z nasledovných symptómov:

  • boľavý a citlivý prst na jednej alebo po oboch stranách nechta,
  • začervenanie prsta okolo nechtu,
  • opuchnutý prst v okolí nechtu,
  • infekcia tkaniva okolo nechtu.

Dobrou správou je, že existujú spôsoby, ako ošetriť zarastený necht prirodzene, bez medikácie a zásahu lekára. Hoci sa mnohí ľudia vo fáze 2 alebo 3 uchyľujú k chirurgickému zákroku, nie je tento zvyčajne potrebný, ak je necht v štádiu 1. Navyše, ak začnete situáciu riešiť hneď, ako si uvedomíte problém. Postup je nasledovný:

1) Nohu namočte do vody

Namočiť si nohu do teplej mydlovej vody pomáha udržiavať oblasť v čistote a bez baktérií. Nohu si namáčajte alebo zmývajte tri až štyrikrát denne. Môžete pridať aj epsomskú soľ (horká soľ, síran horečnatý), aby ste zmäkčili kožu v postihnutej oblasti. Potom sa vám jednoduchšie podarí dostať necht spod kože.

2) Nohu umyte kastílskym mydlom

Ak si nemôžete dovoliť nohu viackrát denne namáčať, skúste si umyť nohu a postihnuté miesto dvakrát denne mydlom a vodou. Môžete zvoliť kastílske mydlo kvôli jeho prírodným a čistým prísadám. Nohy udržiavajte v suchu a čisté.

3) Kúpeľ z jablčného octu

Jablčný ocot môže poslúžiť ako domáci recept na ošetrenie vrasteného nechtu. Môžete skúsiť pridať štvrť pohára jablčného octu do teplej vody a urobiť si kúpeľ na nohu. Prípadne ho môžete aplikovať priamo, jablčný ocot ale rozrieďte čistou vodou. Použitie zriedeného jablčného octu na ranu môže pomôcť zabrániť vzniku infekcie. Ak už ale bakteriálnu infekciu na nohe máte, vyliečiť ju nedokáže. Každopádne má antibakteriálne vlastnosti, vďaka ktorým pomáha udržiavať postihnutú oblasť počas hojenia čistú.

4) Dentálnu niť pod necht

Ak umiestnite gázové prúžky alebo dentálnu niť pod okraj zarasteného nechtu, pomôžu vám nadvihnúť a nasmerovať rast nechtu správnym smerom, namiesto nechceného zarastania do kože. Pokúste sa nadvihnúť roh nechtu, ktorý vrastá do kože. Vezmite veľmi malý kúsok gázy alebo bavlnených prúžkov a stočte ich medzi prstami tak, aby ste vytvorili malú rolku alebo knôtik. Umiestnite medzi necht a kožu.

Jemnejšou metódou je použitie dentálnej nite, ale uistite sa, aby ste nepoužili niť s príchuťou. Niť by vás mohla na rane páliť. Podstatou myšlienky je, aby zostal necht dostatočne dlho vyvýšený, aby mohol rásť smerom von, preč od pokožky. Táto metóda síce nie je moc pohodlná, ale je efektívna.

Ďalším užitočným krokom, ktorý môžete podniknúť po každom namáčaní je ten, že sa pokúsite niť či rolku zatlačiť o niečo hlbšie. Rolku ale meňte každý deň. Je potrebná trpezlivosť, kým necht vyrastie, trvá to jeden až dva týždne. V niektorých prípadoch bude potrebné opatrne necht ostrihať, aby ste sa podeň dostali.

5) Vyhýbajte sa vysokým opätkom a tesným topánkam

Mnohé ženy obľubujú vysoké podpätky, ak ale chcete zarastený necht rýchlo vyliečiť, musíte sa takýchto topánok vzdať. Vyvíjajú totiž viac tlaku na postihnutú oblasť, čím si predlžujete proces hojenia a samozrejme aj bolesť. Problémy so zarasteným nechtom môžu spôsobiť alebo zhoršiť akékoľvek tesné topánky. Pomôcť by mohli sandále. Tie dovolia nechtu riadne sa zahojiť.

6) Používajte éterické oleje na zmiernenie zápalu a bolesti

Môžete si vyrobiť svoju vlastnú zmes éterických olejov skombinovaním tea tree (čajovníkový olej, melaleuca), cyprusu, klinčeka, levandule a rozmarínu so základným olejom, napríklad kokosovým. Dobre zmiešajte a potom jemne votrite do postihnutej oblasti. Takto sa vyhnete použitiu syntetických liekov a zarastenému nechtu poskytnete prírodné prostriedky na liečbu.

Ako strihať zarastený necht

Strihanie zarasteného nechtu môže byť zložité, preto treba byť veľmi opatrný, prípadne si zavolať pomoc, ak tak chcete robiť doma. Tu je návod, krok po kroku:

  1. Máčajte si nohy v teplej vode zmiešanej buď s epsomskou soľou alebo kastílskym mydlom po dobu 20 minút, tak zmäkčíte necht a zároveň zmiernite opuch prstu.
  2. Potom zatlačte opatrne opuchnutú kožu dozadu, nezabúdajte, musíte mať čisté aj ruky a prsty. Toto bude dosť nepríjemné. Netlačte viac, než vám to dovolí opuchnutá koža.
  3. Teraz musíte necht dorovna zastrihnúť. Začnite okrajmi nechtu, necht strihajte zo strán, nie zo stredu.
  4. Medzi vrastený necht a kožu vložte malý kúsok gázy. Takto zabránite zarastajúcemu nechtu, aby sa dostal na pôvodné nesprávne miesto a teda môže rásť správne.
  5. Aplikujte mastičku z nižšie napísaného receptu na postihnutú oblasť a opatrne ju obviažte.
  6. Aby ste urýchlili hojenie, nenoste doma ponožky ani topánky. Dajte si šľapky alebo topánky, ktoré vás uchránia pred špinou, ale umožnia prístup čerstvému vzduchu.
  7. Je dôležité zabrániť vzniku infekcie, takže si denne aj dvakrát meňte gázový obväz.

Domáca mastička na zarastený necht

Môžete si urobiť svoju vlastnú mastičku na ošetrenie a liečbu zarasteného nechtu. Éterické oleje pomáhajú uľaviť od bolesti a slúžia ako prevencia infekcie. Ak si natriete mastičku priamo na palec, dostanete sa vám toľko potrebnej úľavy a hojenie bude o niečo rýchlejšie.

Prísady:

  • 5 kvapiek eukalyptového oleja
  • 5 kvapiek čajovníkového oleja (tea tree)
  • 1 kvapka oreganového oleja
  • 5 kvapiek levanduľového oleja
  • 2 kvapky mentolového oleja
  • 0,6 dcl aloe vera gélu
  • 0,6 dcl kokosového oleja.

Príprava:

  1. Vložte všetky prísady do malého zaváracieho pohára či sklenej nádoby s tesne priliehajúcim viečkom.
  2. Pomocou malej lyžičky miešajte tak dlho, pokým nebude zmes riadne premiešaná.
  3. Potom, čo si palec riadne umyjete a opláchnete, aplikujte na postihnutú oblasť mastičku.
  4. Ak je to možné, nechajte zaschnúť na vzduchu, obujte si iba žabky alebo otvorené šľapky. Ak to nie je možné, palec opatrne voľne obviažte. Nezabúdajte na to, že si máte obuť iba voľné topánky.
  5. Postihnuté miesto dva až trikrát denne prebaľte. Po aplikácii si nezabudnite umyť ruky a vyhýbajte sa očiam, hlavne pokiaľ používate oreganový olej. Oregáno je prírodné antibiotikum, ale môže byť veľmi silné a môže vyvolať pocit pálenia. Je dôležité použiť tieto oleje podľa predpisu, nosným olejom môže byť napríklad kokosový olej.

Bežné príčiny zarastania nechtov

Medzi najbežnejšie príčiny a dôvody zarastania nechtov na palcoch patria:

  • Nosenie topánok, ktoré utláčajú nechty, napríklad s vysokými podpätkami. Prípadne akékoľvek topánky, ktoré sú príliš tesné.
  • Strihanie nechtov príliš nakrátko alebo nie dorovna.
  • Poranenie nechtu na palci.
  • Nezvyčajne stočené nechty na palcoch.
  • Deformity palca.
  • Subunguálna exostóza (výrastok kostičky na špičke palca).
  • Užívanie izotretinoínu pri liečbe závažného akné.

Existuje mnoho rizikových faktorov, ktoré majú vplyv na zarastanie nechtov. Napríklad anatomické a behaviorálne mechanizmy. Podľa niektorých expertov sa zvyšuje riziko zarastania nechtov pri širších záhyboch nechtov či v prípade plochejších nechtov. Prípadová kontrolná štúdia, ktorej sa zúčastnilo 46 pacientov, nezistila žiaden rozdiel v anatomickom tvare nechtov na palcoch u pacientov so zarastajúcim a bez zarastajúceho nechtu.

Opakované poranenie, napríklad pri behu, kopaní alebo neúmyselné poranenie ako nakopnutie prstov možno tiež zaradiť medzi rizikové faktory. Hoci na to neexistujú akékoľvek dôkazy, tvrdí sa, že genetické predispozície a rodinná anamnéza, hyperhidróza a zlá hygiena nôh zvyšujú pravdepodobnosť zarastania nechtov na nohách. Cukrovka, obezita, štítna žľaza, problémy so srdcom a obličkami sa môžu podieľať na vzniku edémov (vodnatých opuchoch tkaniva), a tieto opäť zvyšujú pravdepodobnosť zarastania nechtov.

V puberte sa nohy potia oveľa viac, tým koža aj nechty mäknú a následkom je ľahké oddelenie nechtu od kože. Takto môžu vzniknúť na okraji nechtu ostré hroty, ktoré ľahko prerazia bočnú kožu. U starších ľudí sa môže tvorba takýchto zatvrdnutých a ostrých okrajov nechtov stať chronickým problémom. Dôvodom je znížená schopnosť postarať sa správne o nechty. Druhotne je na vine zhoršená mobilita a oslabený zrak. Navyše, prirodzený proces starnutia spôsobuje to, že nechty na palcoch hrubnú, takže ich strihanie je oveľa zložitejšie. Následne sa vyvíja zvýšený tlak na laterálnu kožu po stranách nechta, ktorý začne zarastať, je bolestivý a môže sa infikovať.

Podľa štatistík a lekárskych záznamov majú pacienti so zarastenými nechtami nadmerné množstvo kožného tkaniva po stranách postihnutého nechtu. Domnievajú sa, že váha, ktorú nohy musia nosiť, pôsobí na tkanivo, ktoré sa pod tlakom vydúva po stranách nechtu. To môže viesť k vrastaniu nechtov do kože.

Je treba poznamenať, že k zarastaniu nechtov na rukách dochádza podobným spôsobom. Zvyčajné príčiny vrastených nechtov sú nesprávne strihanie nechtov, zranenia a dokonca obhrýzanie nechtov! A tak ako pri nechtoch na nohách, aj tu sú na zarastanie náchylnejšie nechty kvôli ich tvaru a hrúbke.

Nech už je dôvod akýkoľvek, nech už ide o necht na nohe alebo na ruke, môže ísť o neuveriteľne nepríjemný a neznesiteľne bolestivý stav. A ak sa nelieči, môže sa postihnutý prst infikovať.

Riziká a fakty, ktoré by ste o zarastených nechtoch mali vedieť

Je dôležité poznamenať, že v prípade, ak máte cukrovku alebo iný zdravotný problém, kvôli ktorému sa vám nedostatočne prekrvujú nohy, zvyšuje sa u vás riziko komplikácií v prípade zarasteného nechtu. A aj to je dôvod, prečo by ste mali cukrovku liečiť.

Ak zostane neliečená alebo neodhalená, môže vrastený necht infikovať kosť, čo môže viesť k vážnemu zápalu kosti. Komplikácie môžu byť obzvlášť závažné, ak máte cukrovku, kvôli ktorej nie je prietok krvi dostatočný a môžu sa poškodiť nervy v nohách. Takže aj malé zranenie na chodidle, porezanie, škrabanec, kurie oko, pľuzgier alebo zarastený necht, sa nemusí správne hojiť a infikuje sa.

Ťažko sa hojace otvorené rany (ako vredy na nohách) si môžu vyžadovať chirurgický zákrok, aby sa zabránilo poškodeniu a odumretiu tkaniva (gangréna). Gangréna je spôsobená prerušením prúdenia krvi do určitej oblasti tela.

Zhrnutie problematiky o zarastaní nechtov

  • Zarastený necht na palci na nohe, onychokryptóza, sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku a je jedným z najbežnejších nechtových problémov. Môže ísť o bolestivý stav, ktorý sa môže infikovať, ak nie je správne ošetrený. Zarastené nechty na nohách sa týkajú zvyčajne palca, postihnuté však môžu byť aj ostatné prsty.
  • Zarastené nechty na nohách sa delia do troch kategórií: mierny stupeň (stupeň 1), stredný stupeň (stupeň 2) a ťažký stupeň (stupeň 3). Pri miernych prípadoch je charakteristické zapuchnutie nechtového záhybu, začervenanie, opuch a bolesť pri tlaku. Stredné prípady sa spájajú s výraznejším zapuchnutím, odvodnením, infikovaním a ulceráciou (zvredovatením) záhybu nechta. V najvážnejších prípadoch zarasteného nechtu sa objavuje chronický zápal a granulácia, tiež hypertrofia (zväčšenie) záhybu nechtu.
  • Medzi najčastejšie príčiny vzniku zarasteného nechtu možno zaradiť nosenie topánok, ktoré tlačia na prsty, napríklad topánky s vysokým podpätkom alebo príliš tesné topánky. Ďalej sem patrí strihanie nechtov príliš nakrátko alebo nie do rovna. Tiež poranenie nechtov na nohách, neobvykle skrútené nechty, deformity prstov, subunguálna exostóza (výrastok na kosti na konci prsta) a tiež užívanie izotretinoínu pri liečbe závažného akné.
  • Medzi príznaky zarasteného palca patria bolesť a citlivosť palca z jednej alebo oboch strán nechta. Začervenanie okolo nechta, zapuchnutie prsta v okolí nechta a infekcia tkaniva okolo nechta.
  • Aby ste sa zbavili zarasteného palca podomácky, môžete si nohu namáčať a umývať v kastílskom mydle, skúste kúpeľ v jablčnom octe, použite zubnú niť pod necht, vyhýbajte sa noseniu vysokých podpätkov a tesných topánok a používajte éterické oleje, ktoré pomáhajú zmierňovať zápal a bolesť.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac