Najlepšie potraviny pre mužov po 40

Posledná úprava 12.06.2023

Medzi najlepšie potraviny pre mužov po 40 patria potraviny, ktoré podporujú zdravie srdca, prostaty, kostí. Tiež sexuálny život, mentálne zdravie a imunitu na boj s rôznymi ochoreniami. Tak ako muži starnú a začínajú u nich klesať hladiny testosterónu, dochádza k zmenám na tele aj na kostiach. Preto je dôležité, aby ste mali skutočne zdravý jedálniček. Zdravé stravovacie návyky sú oveľa lacnejšie a je oveľa jednoduchšie predchádzať chorobám správnou stravou, než neskôr ochorenie liečiť.

Potraviny pre zdravé srdce

Stravovanie po 40, pokiaľ ide o zdravie mužov, by sa malo zamerať na tuky, ktoré prospievajú srdcu. Patrí sem avokádo, orechy, zdravé oleje. Snažte sa používať rastlinné oleje, ktoré obsahujú nenasýtené tuky. Zdravie srdca súvisí s mnohými ďalšími časťami tela, má vplyv napríklad na sexuálne zdravie. Napríklad taká erektilná dysfunkcia môže byť raným príznakom ochorenia srdca. Správne prúdenie krvi je kľúčové pre celkové zdravie tela.

Zelenina bohatá na kyselinu listovú je dobrá na ochranu výstelky artérií. Kyselina listová je vitamín B9. Spolu s inými B vitamínmi znižuje hladiny homocysteínov v krvi, tie totiž môžu dráždiť vnútro artérií. Tak potom vznikne prostredie, v ktorom sa môžu hromadiť nánosy a žily sa zanášajú. Kyselina listová presne tomu bráni. Ako už bolo spomenuté, zdravie srdca súvisí s celkovým zdravím. Konzumácia jedál bohatých na kyselinu listovú pomáha chrániť kardiovaskulárne zdravie, rovnako aj sexuálne zdravie. Potraviny bohaté na kyselinu listovú sú špenát (obsahuje tiež veľa magnézia, ktoré rozpína cievy), špargľa, ružičkový kel, brokolica, červená repa, kel, mangold, čínska kapusta a hlávková kapusta.

Potraviny pre zdravie prostaty

Pre zdravie prostaty by sme mali jesť varené rajčiny. Doprajete si výhody lykopénu, čo je silný antioxidant. Vyhýbajte sa však rajčinám a pretlaku z konzervy, obsahujú veľa BPA (bifenol A), ktorý zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty. Miesto toho si uvarte čerstvé rajčiny alebo hľadajte rajčiny zavárané v skle. Ďalším výborným zdrojom lykopénu je vodný melón.

Medzi ďalšie výborné jedlá, pokiaľ ide o mužov po 40, zdravé srdce a zdravie prostaty, sú ryby bohaté na omega-3. Omega-3 mastné kyseliny sa nachádzajú v lososovi, v sardinkách, ľanovom oleji. Konzumovaním rybích olejov bohatých na omega-3 môže zmierniť zápal prostaty a spomaliť progresiu rakoviny prostaty.

Granátové jablká sú vynikajúce na celkové zdravie prostaty. Sú plné antioxidantov, majú protizápalové vlastnosti. Údajne tiež hubia prostatické rakovinové bunky a pomáhajú v prevencii a liečbe zväčšenej prostaty a prostatitídy.

Čerstvé ovocie a zelenina obsahuje veľa fytoživín. Tiež rôznych látok, ktoré bojujú so zápalom. Sem patria antioxidanty, polyfenoly aj vitamíny, ktoré slúžia na prevenciu zväčšenej prostaty (BPH). Tá sa spája s problémami s ejakuláciou a erektilnou dysfunkciou. Ovocie a zelenina bohatá na nitráty, lykopény, kyselinu listovú, pomáhajú mužom so sexuálnym zdravím.

Potraviny vhodné pre zdravé kosti

Starnúcim mužom hrozí osteoporóza. Udržiavaním hmotnosti a stravou môžete zabrániť stratám kostnej hmoty. Jedzte potraviny bohaté na prírodný vápnik, ale vyhýbajte sa mliečnym výrobkom a výživovým doplnkom s vápnikom. Tie sú spájané so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prostaty aj infarktu. Snažte sa získať vápnik z nemliečnych zdrojov, kam patrí špenát, brokolica, kel, čínska kapusta, rukola, tofu, mandle a mandľové maslo, sezamové semená, chia semená a figy. Tieto zdroje vápnika vám poskytujú minerály a mikroživiny, ktoré pomáhajú metabolizovať vápnik a podporujú zdravie kostí.

Potraviny pre sexuálne zdravie

Potraviny, ktoré prirodzene zvyšujú hladiny testosterónu a podporujú libido, sú potraviny s vysokým obsahom dusičnanov a lykopénu. Červená repa obsahuje veľmi veľa dusičnanov. Tie sa v ústach premieňajú na nitrity a v žalúdku potom na oxid dusnatý. Repa je vlastne prírodným liekom na erektilnú dysfunkciu (konkrétne Cialis funguje na princípe zvýšenia hladín oxidu dusnatého, ten rozširuje cievy a žily a zvyšuje prietok krvi do penisu.) Inými druhmi zeleniny s vysokým obsahom dusičnanov sú reďkovky, mrkva, hlávkový šalát, zeler a listy kvaky.

Aj lykopény dokážu pomôcť s erektilnou dysfunkciou. Čím je muž starší a hladiny testosterónu nižšie, tým je ED bežnejšia. Lykopén sa nachádza v rajčinách a vodnom melóne. Najvhodnejšie je získať ho zo stravy, najlepšie ak ho skombinujete so špenátom a mastnou zeleninou (avokádo a olivový olej). Ak zvyknete piť rajčinovú šťavu alebo jesť rajčinovú omáčku, môžete si do nich pridať trochu cesnaku. Aj cesnak sa totiž už od pradávna používal ako afrodiziakum.

Potraviny pre mentálne zdravie

Strava, ktorá dodáva živiny vášmu mozgu, vám iba prospeje. Budete sa cítiť dobre, môžete oddialiť prepuknutie demencie alebo Alzheimerovej choroby, dokonca znížiť riziko na ich vznik až o 40%. Potraviny, ktoré dokážu čeliť Alzheimerovej chorobe, zahŕňajú potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny ako sú tučné ryby (losos, makrela, sardinky, sleď). Tiež vlašské orechy, ľanové semienka, olivový olej. Pre zdravie mozgu sú potrebné aj vitamín C (červená paprika, brokolica, jahody), vitamín E (olivový olej, mandle). Okrem jahôd je pre zdravie mozgu dobré aj všetko drobné ovocie a lesné plody. Obsahujú polyfenoly, čo sú antioxidanty schopné zastaviť zápalové procesy. Tým tiež pomáhajú v lepšej činnosti mozgových buniek. Listová zelenina ako špenát je tiež výborná voľba. Šesťdesiatnici, ktorí jedli viac listovej zeleniny, si dokázali zlepšiť pamäť, verbálne prejavy, aj iné testy oproti ľuďom, ktorí zeleninu nejedli.

Ďalšia potravina, ktorú si určite vychutnáte, je čokoláda. Tmavá čokoláda s obsahom 70% a viac kakaa obsahuje flavonoidy. Dokážu bojovať so srdcovými chorobami a spomaľuje nástup demencie. Podľa štúdie z Talianska, ľudia s miernou demenciou, ktorí pili kakao s vysokým obsahom flavonoidov prekonali tých, ktorí pili kakao iba s nízkym obsahom flavonoidov. Ďalším prínosom tmavej čokolády je, že stimuluje tvorbu endorfínov. Endorfíny sú mozgové chemické látky, ktoré prinášajú pocity potešenia. Nielen to. Čokoláda obsahuje aj serotonín, ktorý pôsobí ako antidepresívum. Niet divu, že sa po čokoláde cítite dobre.

Potraviny ako prevencia rakoviny

Existujú potraviny, ktoré sú vhodné na boj proti rakovine. Niektoré z nich môžete piť, iné jesť. Ako prevencia rakoviny slúžia červené víno aj zelený čaj. Ak si dáte z času na čas pohárik červeného vína, získate resveratrol. Resveratrol, ktorý sa nachádza v hroznovej šupke, je fytoživinou a silný antioxidant. Ďalším nápojom účinkujúcim ako prevencia rakoviny, a súčasne jedno z najlepších jedál pre mužov nad 40, je pitie zeleného čaju. Ak si dáte zelený čaj ráno, začínate deň s dávkou katechínov, silných antioxidantov, ktoré bojujú proti rakovine.

Každý týždeň sa snažte zjesť päť a viac porcií surovej hlúbovej zeleniny. Je to prevencia rakoviny močového mechúra, hrubého čreva, pečene a pľúc. Hlúbová zelenina, teda brokolica, kapusta, ružičkový kel, kel a iné obsahujú vysoké hladiny glukozinolátov. Tieto sa rozkladajú na izotiokyanáty, ktoré brzdia rast nádorov. Tieto izotiokyanáty sa však pri zahriatí rozpadajú, takže ich treba jesť surové. Ak nepatrí táto zelenina medzi vašu obľúbenú, skúste si ich pridať do smoothie či namočiť do omáčok a dipov namiesto čipsov.

Najlepšie potraviny pre mužov nad 40 a ďalšie rady

Určite ste si všimli, že sa typy jedál a časti tela, kde môžu pomôcť, častokrát opakujú a prekrývajú. Je to preto, že všetko so všetkým súvisí. Nemôžete mať zdravý sexuálny život, ak máte problémy so srdcom. Nemôžete kŕmiť svoje telo a pritom ignorovať mozog. Pre dobré zdravie potrebujete celkový prístup. Okrem stravovania, potrebujete aj cvičebný plán na podporu srdca, kostí aj duševného zdravia. Všetky elementy, ktoré sú uvedené vyššie, sú súčasťou jednej veľkej skladačky, ktorá zahŕňa aj hormóny. Správne stravovanie, cvičenie, udržiavanie zdravého sexuálneho života, aj udržiavanie zdravej hmotnosti vám pomôžu udržať hladiny testosterónov pod kontrolou. Po dosiahnutí 40 rokov už hladiny testosterónu klesajú. Rovnováhu však dokážete udržať vďaka správnej výžive a celkovej životospráve.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy