Erektilná dysfunkcia a hmotnosť – ako môže nadváha ovplyvniť erekciu

Posledná úprava 24.01.2023

Trápi vás neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu? Erektilná dysfunkcia je pritom bežný problém, ktorý sa môže objaviť u muža v akomkoľvek veku. Sexuálna aktivita sa potom stáva omnoho menej príjemnou záležitosťou.

Podľa lekárskych výskumov a štúdií je s erektilnou dysfunkciou úzko spojených niekoľko zdravotných faktorov. Jedným z týchto faktorov je aj hmotnosť. Z väčšej časti je nadváha či obezita úzko spojená s vyššou mierou erektilnej dysfunkcie, a to u mužov všetkých vekových kategórií. [1]

Pozrime sa bližšie na súvislosť medzi nadváhou a rozvinutím erektilnej dysfunkcie. Tiež na najúčinnejšie spôsoby ako zlepšiť kvalitu erekcie, sexuálny výkon a celkovú kvalitu života.

Súvisia zdravotné problémy spojené s nadváhou so vznikom erektilnej dysfunkcie?

Síce nie sú k dispozícii vedecké údaje o tom, že by nadváha priamo súvisela s erektilnou dysfunkciou, niektoré výskumy preukazujú jasný súvis medzi schudnutím a následným zlepšením sexuálneho výkonu. [1]

Existuje aj množstvo epidemiologických rizikových faktorov spojených s erektilnou dysfunkciou, napríklad rozvinutie srdcových chorôb ako je vysoký krvný tlak, ale tiež obezita.

Výskum týkajúci sa obéznych mužov s problémami s erekciou sledoval vplyv chudnutia na zlepšenie erekcie. Muži boli rozdelení do dvoch skupín, jedna mala podporu odborníkov na chudnutie aj cvičenie. Druhá skupina získala iba menšiu pomoc, a to v písomnej forme.

Muži, ktorí boli pri chudnutí vedení, schudli za dva roky v priemere o 15 kg. Muži v kontrolnej skupine schudli za rovnaký čas v priemere o menej ako 2,5 kg.

Po dvoch rokoch hlásilo 31% mužov z prvej skupiny obnovu erekcie. V kontrolnej skupine sa podobné zlepšenie prejavilo iba u 5% mužov.

Iné výskumy ukazujú podobné zistenia. Teda muži s nadváhou či obezitou trpia občas na erektilnú dysfunkciu. Táto však môže byť odstránená zlepšením fyzickej aktivity a znížením telesnej hmotnosti. [2]

Ak to teda zhrnieme, neexistujú vedecké dôkazy, že by bola samotná nadváha priamou príčinou erektilnej dysfunkcie. Ale negatívny účinok obezity je vysoký krvný tlak, cholesterol a cukrovka. A tie sú úzko prepojené s erektilnou dysfunkciou. Práve preto je obezita veľkým rizikovým faktorom porúch erekcie.

Obezita a hladiny testosterónu u mužov

Okrem neblahého účinku nadváhy na kardiovaskulárne zdravie, vplýva obezita aj na testosterón. A to prispieva k erektilnej dysfunkcii.

Obezita úzko súvisí s nižšími hladinami testosterónu u mužov, než je obvykle bežné. Podľa jedného výskumu je údajne BMI v nepriamej úmere ku koncentráciám celkového testosterónu. Podobné výsledky ukazujú aj ďalšie výskumy. [3] [4]

V skratke, muži s nadpriemernou hmotnosťou mávajú nižšie hladiny voľného testosterónu, čo je dôležitý hormón pre normálne sexuálne funkcie u mužov.

Testosterón je úzko prepojený s libidom u mužov. Nízke hladiny testosterónu sú zodpovedné za zníženie sexuálnej túžby. Určitá hladina testosterónu je každopádne potrebná pre schopnosť dosiahnuť erekciu. Tým sa testosterón stáva potenciálnym faktorom pre vznik erektilnej dysfunkcie. [5]

A aké je riešenie tohto problému? Tak ako u mužov s obezitou uvedených vyššie, ak muž schudne a zníži množstvo telesného tuku vďaka zmene stravovania a životného štýlu, dostaví sa aj zlepšenie v produkcii testosterónu.

Ako môžete zlepšiť kvalitu erekcie ak máte nadváhu?

Máte nadváhu alebo obezitu? Potvrdenie skutočného rizika obezity a súvisiacich zdravotných problémov nie je také jednoduché.

BMI je v medicíne stále dosť využívané, má však zároveň svoje úskalia. Napríklad, neberie do úvahy percento telesného tuku. To môže spôsobiť, že svalnatý kulturista aj obézny človek môžu mať rovnakú BMI hodnotu. Samozrejme je to trochu problém, ale netreba zabúdať, že väčšina mužov nevyzerá ako Arnold Schwarzenegger.

Aby ste mali ešte iný záchytný bod, mali by ste si zmerať pomer pásu k bokom. To vám dá presnejšiu informáciu o vašej aktuálnej hmotnosti a telesnej stavbe.

Ak je BMI aj pomer pásu k bokom mimo zdravého okruhu, hrozí vám vyššie riziko zdravotných problémov súvisiacich s prílišnou hmotnosťou.

Ak máte nadváhu, postačí niekoľko drobných zmien v životnom štýle a stravovaní. Dopad na váš sexuálny výkon by mal však byť výrazný.

  • Schudnite, buď vďaka diétam, cvičeniu alebo skombinovaním oboch. Úbytok na váhe úzko súvisí so zlepšením kvality erekcie a sexuálneho výkonu. Zdravá telesná hmotnosť je teda dôležitý faktor na zlepšenie sexuálneho života.
  • Zamerajte sa na kardiovaskulárne zdravotné faktory. Kardiovaskulárne problémy ako je hypertenzia (vysoký krvný tlak) a vysoký cholesterol sú úzko prepojené s erektilnou dysfunkciou. Takže akékoľvek zlepšenie zdravia srdca bude mať na sexuálny výkon pozitívny dopad.
  • Cvičte. Ak sa aj nesnažíte schudnúť, dokáže pravidelné cvičenie zlepšiť náladu, dokáže pomôcť uvoľniť sa počas sexu, znižuje riziko úzkosti zo zlyhania, zvyšuje výdrž.
  • Zvážte užívanie liekov na erektilnú dysfunkciu. Ak zníženie hmotnosti a zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia nevyrieši váš problém s erektilnou dysfunkciou, môžu vám pomôcť lieky. Dôležité však je, navštíviť najskôr lekára, aby ste sa uistili, že ste skutočne zdraví a môžete lieky na podporu erekcie užívať.

Pre sexuálne aj celkové zdravie je vždy najlepšie udržiavať si zdravú hmotnosť. Ak sa vaša hmotnosť za posledné roky vyšplhala príliš nahor, dostaňte ju na zdravú úroveň. Môže to mať výrazný pozitívny účinok na erekciu, sexuálny výkon aj celkovú kvalitu života.

Zdroje

Čítajte ďalej Všetko o nadváhe a obezite
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac