Diagnostika porúch erekcie

Posledná úprava 30.03.2022

Poruchy s erekciou Vám často môže diagnostikovať aj Váš praktický lekár. Ten sa s Vami porozpráva o situácii a vyšetrí Vás.

Lekár sa vás môže pýtať na:

 • príznaky
 • celkové fyzické a duševné zdravie
 • konzumáciu alkoholu
 • to, či užívate drogy
 • to, či v súčasnej dobe užívate nejaké lieky

Ak o poruchách erekcie nechcete hovoriť so svojim praktickým lekárom, môžete navštíviť urologickú kliniku.

Sexuálny život

Praktický lekár sa Vás bude musieť opýtať na Váš sexuálny život. Nemusíte byť v rozpakoch, pretože problém s erekciou je u mužov častý. Tiež Vám môže pomôcť porozprávať sa s lekárom – mužom.

Praktický lekár sa môže pýtať na:

 • Vaše predchádzajúce a súčasné sexuálne vzťahy
 • Vašu sexuálnu orientáciu
 • ako dlho už trpíte poruchami erekcie
 • to, či viete dosiahnuť akúkoľvek erekciu, či už s partnerkou, sám alebo keď sa ráno zobudíte
 • to, či ste schopný ejakulovať alebo dosiahnuť orgazmus
 • vaše libido (vašu úroveň sexuálnej túžby)

Ak ku nedostatočnej erekcii dochádza po celú dobu, môže poukazovať na fyzickú príčinu. Pokiaľ k slabej erekcii dochádza iba pri pokuse mať sex so svojím partnerom, môže to naznačovať, že existujúci problém je psychologického rázu.

Vaše kardiovaskulárne zdravie

Dôležitá príčina porúch erekcie sú zúžené cievy. Tie sú tiež spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami (ochoreniami, ktoré majú vplyv na srdce a krvný obeh). Váš praktický lekár preto môže zhodnotiť Vaše kardiovaskulárne zdravie tým, že zistí, či máte niektorý z príznakov kardiovaskulárnych ochorení. Ak áno, je pravdepodobné, že bude príčinou zníženej erekcie práve to.

Praktický lekár môže:

 • zmerať krvný tlak a zistiť, či máte vysoký krvný tlak (hypertenziu)
 • skontrolovať vašu srdcovú frekvenciu
 • zmerať vašu výšku, hmotnosť a obvod pása, aby zistil, či máte pri svojej výške zdravú váhu
 • pýtať sa vás na vaše stravovanie a celkový životný štýl, napríklad to, koľko cvičíte
 • zistiť hladinu glukózy (cukru) a tukov v krvi, pretože ich vysoké hladiny môžu poukazovať na ochorenie srdca a ciev

Vyšetrenia a testy

Praktický lekár môže vykonať fyzikálne vyšetrenie penisu, aby vylúčil anatomické príčiny problémov s erekciou. (ochorenia, ktoré majú vplyv na fyzickú štruktúru vášho penisu).

Ak máte nad 50 rokov, praktický lekár Vám môže navrhnúť vykonanie digitálneho rektálneho vyšetrenia. Navlečie si rukavice a vloží prst do vášho análneho otvoru (konečníka). Digitálne rektálne vyšetrenie môže byť užitočné na diagnostiku problémov s prostatou (malou žľazou medzi penisom a močovým mechúrom), ako je napríklad rakovina prostaty.

Krvné testy môžu byť použité na kontrolu možných skrytých ochorení. Napríklad, meranie hladiny hormónov ako je testosterón, môže vylúčiť hormonálne ochorenia ako je napríklad hypogonadizmus (abnormálne nízka hladina testosterónu).

Ďalšie vyšetrenia

V niektorých prípadoch Vám môže byť odporučená návšteva odborného lekára a vykonanie ďalších testov, hoci toto je zvyčajne potrebné iba ak ste príliš mladý na to, aby ste trpeli poruchami erekcie. Je to preto, že slabá erekcia je pomerne zriedkavá u mužov, ktorí sú mladší ako 40 rokov.

Ak sa má za to, že poruchy erekcie sú spojené s kardiovaskulárnymi ochoreniami, tieto testy zvyčajne nie sú potrebné.

Intrakavernózny injekčný test

Intrakavernózny injekčný test zahŕňa vstreknutie umelého (syntetického) hormónu do penisu na zvýšenie prietoku krvi. Tento test môže byť použitý na posúdenie akejkoľvek abnormality penisu a môže pomôcť naplánovať operáciu.

V prípade, že injekcia nevyvolá erekciu, môže to znamenať, že problém je v prekrvení penisu. Avšak aj keď počas intrakavernózneho injekčného testu dostanete erekciu, je možné, že problém súvisí s cievami. Môže byť teda nutné aj ultrazvukové vyšetrenie.

Artériografia a dynamická infúzna kavernózometria alebo kavernozografia

Jedná sa o špecializované testy, ktoré zahŕňajú vstreknutie farbiva do ciev penisu, ktoré je možné vidieť na skeneri. Toto vyšetrenie bude vykonané len ak sa uvažuje o chirurgickom výkone, alebo ak boli zistené problémy s cievami.

Psychologické vyšetrenie

Ak môže byť príčina slabej erekcie psychologická, praktický lekár Vám môže odporučiť psychologické vyšetrenie. To môže vykonať:

 • psychológ - zdravotnícky pracovník, ktorý sa špecializuje na určovanie a liečbu duševných chorôb
 • psychiater - kvalifikovaný lekár, ktorý sa špecializuje na liečbu duševných chorôb
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac