Poruchy erekcie

Posledná úprava 24.03.2022

Nedostatočná erekcia je najčastejšou poruchou. Nazývaná aj erektilná dysfunkcia alebo impotencia. Je to neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu, ktorá je dostačujúca na uspokojivý pohlavný styk.

Slabá erekcia je veľmi bežné ochorenie a to najmä u starších mužov. Odhaduje sa, že polovica všetkých mužov vo veku medzi 40 a 70 rokov ním bude do určitej miery trpieť.

Slabá alebo nedostatočná erekcia - prečo k nej dochádza?

Môžu mať celý rad príčin, ktoré môžu byť ako fyzické, tak aj duševné (psychologické). Fyzické príčiny nedostatočnej erekcie sú:

  • zúženie ciev smerujúcich do penisu – čo je zvyčajne spojené s vysokým krvným tlakom (hypertenzia), vysokou hladinou cholesterolu a diabetom
  • hormonálne problémy
  • operácia alebo poranenie

Medzi psychologické príčiny slabej erekcie patrí:

  • úzkosť
  • depresia
  • problémy vo vzťahoch

Diagnostika porúch s erekciou

Aj keď Vám to môže byť trápne, je dôležité, aby poruchy erekcie diagnostikoval profesionál, aby tak bolo možné identifikovať jej príčinu.

Erektilná dysfunkcia môže byť obvykle diagnostikovaná po konzultácii s praktickým lekárom. Ten sa bude pýtať otázky týkajúce sa symptómov, vyšetrí vás a urobí niektoré testy.

Ako sa liečia poruchy erekcie?

Slabá erekcia sa primárne lieči tým, že sa rieši príčina problému, či už je fyzická alebo psychologická.

Zúženie tepien (tzv. kôrnatenie tepien), je jednou z najčastejších príčin nedostatočnej erekcie. V týchto prípadoch Vám praktický lekár môže navrhnúť zmeny životného štýlu, ako je chudnutie, aby ste sa tak pokúsili znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. To môže pomôcť zmierniť Vaše príznaky, ako aj zlepšiť Vaše celkové zdravie. Môžete tiež dostať lieky na liečbu aterosklerózy, napríklad statíny na zníženie hladiny cholesterolu a lieky na zníženie krvného tlaku.

Existuje niekoľko možností liečby porúch erekcie, ktoré sa ukázali ako veľmi úspešné. Lieky, ako je sildenafil (predávaný ako Viagra), môžu byť použité u minimálne dvoch tretín mužov. Vákuové pumpy, ktoré podporujú prietok krvi do penisu a spôsobujú erekciu sú tiež v 90 % prípadov úspešné. Odporúčané sú aj niektoré prírodné lieky a extrakty.

Psychologická liečba zahŕňa kognitívno-behaviorálnu terapiu a sexuálnu terapiu.

Liečba problémov s erekciou sa vo všeobecnosti v posledných rokoch výrazne zlepšila. V dnešnej dobe je väčšina mužov po liečbe opäť schopná mať úspešný pohlavný styk.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac