Symptómy nízkej hladiny testosterónu – kedy by ste sa mali dať skontrolovať?

Posledná úprava 31.03.2022

Nízka hladina testosterónu je prekvapivo bežný stav, ktorý postihuje desiatky miliónov mužov po celom svete.

Testosterón je dôležitý mužský hormón (u žien sa vyskytuje iba vo veľmi malých množstvách). V zdravom množstve je testosterón zodpovedný za mnoho procesov v tele od kontroly sexuálnej energie a celkovej hladiny energie v tele, po podporu získania sily a budovania svalového tkaniva.

Okrem toho má testosterón mnoho účinkov na mozog, pomáha cítiť sa viac sebavedomo, asertívne a mužsky. Testosterón dokonca pôsobí na zdravie kostí a srdca, čím je esenciálnym hormónom nielen pre fyzickú a psychickú zdatnosť ale taktiež i pre celkový zdravotný stav.

Existuje mnoho príznakov nízkej hladiny testosterónu začínajúc od letargie až po pokles fyzickej sily. Nižšie sa môžete dozvedieť o 7 najčastejších príznakoch nízkej hladiny testosterónu, ktoré všetky môžu poukazovať na potenciálny nedostatok testosterónu.

Čo robiť ak máte nízku hladinu testosterónu?

K nízkemu testosterónu môže dôjsť z rôznych dôvodov. Niekedy je dôsledkom hypogonadizmu – nedostatku mužských pohlavných hormónov, ktorý je spôsobený problémami v semenníkoch (primárny hypogonadizmus) alebo v častiach mozgu zodpovedných za kontrolu produkcie hormónov (sekundárny hypogonadizmus).

Keďže tieto časti tela kontrolujú produkciu testosterónu, dokonca aj malé problémy môžu spôsobiť značný pokles hladiny testosterónu.

Produkcia testosterónu môže tiež poklesnúť v dôsledku nesprávneho životného štýlu a nesprávnej stravy. Ak pracujete v stresujúcom prostredí, nedoprajete si dostatok spánku alebo vaša strava nemá dostatok živín a vitamínov, je šanca, že tým ohrozíte schopnosť produkovať testosterón.

Prvým krokom v liečbe nízkeho testosterónu je uistenie sa, že vaša hladina testosterónu je naozaj nižšia ako normálna hladina. Lekári špecializujúci sa na liečbu nízkeho testosterónu zvyčajne váš stav overia krvným testom, ktorým skontrolujú celkovú hladinu testosterónu a hladinu voľného testosterónu.

Normálna hladina testosterónu u mužov je 280 až 1,100 ng/dL. Mnoho lekárov uvádza, že celková hladina testosterónu pod alebo blízko spodnej hranice normálnej hladiny naznačuje nízky testosterón.

Ak je vaša hladina voľného testosterónu alebo celková hladina testosterónu nízka, možnosti liečby sa môžu líšiť, od zmeny svojich návykov a stravy po aplikáciu gélov, náplastí alebo injekcií, pomocou ktorých navrátite vašu hladinu testosterónu späť do normálu.

7 najčastejších príznakov nízkej hladiny testosterónu

Nižšie sa môžete dočítať o siedmich najčastejších fyzických i mentálnych symptómoch, ktoré sa zvyknú diagnostikovať u mužov s nízkym testosterónom.

Keďže testosterón je hormón s mnohými funkciami, jeho nízka hladina môže vyústiť do rôznych príznakov. Ak ste u seba spozorovali niektoré zo symptómov, ktoré sú spomenuté nižšie, bude najlepšie, ak sa poradíte s vašim lekárom a podstúpite krvný test pre kontrolu hladiny testosterónu.

Letargia

Testosterón je jedným z primárnych hormónov zodpovedných za to, že sa cítite motivovane, ste pozorný a energický. Ak je produkcia testosterónu príliš malá, ľahko sa stane, že sa budete cítiť vyčerpaný a letargický, aj vtedy, kedy by ste boli obyčajne plný energie.

Nízka hladina testosterónu sa u mužov spája s chronickou únavou. Ak sa často cítite príliš unavený a letargický, aj po konzumácii vysoko energetických jedál či vypití kávy, je šanca, že práve vaša hladina testosterónu je vinníkom.

Menšie a slabšie svaly

Testosterón je silný steroid, čo znamená, že má významný vplyv na schopnosť budovať svalovú hmotu a zlepšenie silovej úrovne.

Ak je hladina testosterónu nízka, svaly sa zvyknú zmenšiť a úroveň sily klesne. Čo je však ešte horšie, nízka hladina testosterónu spôsobuje ťažkosti s navrátením pôvodnej sily a svalovej hmoty, ktorú ste stratili.

Výskumy o testosteróne ukazujú, že pri podávaní tohto hormónu mužom, dochádza k 27% väčšej syntéze svalového proteínu. Jednoduchšie povedané, čím viac testosterónu je vyprodukovaného, tým ľahšie si vaše telo vybuduje svalovú hmotu.

Ak ste si všimli, že vaša svalová úroveň klesla, rukávy košele vám už pevne neobopínajú ruky alebo váš výkon v posilňovni klesol, môže to byť práve z dôvodu nízkej produkcie testosterónu.

Viac telesného tuku

Tak ako stimuluje rast svalov, testosterón tiež úzko koreluje s nízkym množstvom telesného tuku. Ľudia s vysokým testosterónom zvyknú byť štíhlejší a naopak ľudia s nízkym testosterónom majú zvyčajne väčšie percento telesného tuku, najmä okolo brucha.

Výskum o androgénnej deprivačnej terapii vykonaný na mužoch, ktorý zahŕňa zníženie hladiny testosterónu takmer na nulu, preukázal u mužov nárast viscerálneho tuku okolo brucha až o 22%.

Jednoducho povedané, nízky testosterón spôsobí, že budete mať okolo brucha trochu viac tuku. Môže taktiež zvýšiť riziko vzniku srdcových ochorení, keďže viscerálny tuk sa dokáže zvyčajne nahromadiť okolo orgánov.

V kombinácii s ochabnutím svalov, môže mať nízka hladina testosterónu vážny dopad na vašu postavu, čo je dôvodom, prečo by ste mali ísť pri objavení symptómu na kontrolnú lekársku prehliadku.

Nízka sexuálna energia

Ďalším bežným symptómom nízkeho testosterónu je nižšia sexuálna energia. Ak je vaša hladina testosterónu nízka, je pravdepodobné, že stratíte záujem o sexuálne aktivity, aj v situáciách, kedy by ste obyčajne mali veľký záujem.

Účinky nízkeho testosterónu postihujú pohlavný styk a masturbáciu, čo znamená, že je možné, že na sex už skoro vôbec nemyslíte. Ako dobre viete, tento stav môže mať veľký dopad na vaše vzťahy a osobný život.

Pozitívnou správou však je, že tento symptóm je pri navrátení normálnej hladiny testosterónu najrýchlejšie reverzibilný, čo znamená, že zlepšenie môžete spozorovať už tesne po začatí liečby.

Erektilná dysfunkcia

Testosterón spôsobuje uvoľňovanie oxidu dusnatého, ktorý je esenciálnou molekulou pre dosiahnutie a udržanie erekcie. To znamená, že ak je vaša hladina testosterónu nízka, je pre vás ťažšie dosiahnuť a udržať si erekciu ako zvyčajne.

Môže to taktiež znamenať, že spontánne erekcie – napríklad erekcie, ku ktorým dochádza počas spánku – nevznikajú vôbec, alebo aspoň nie tak často ako zvyčajne.

Keďže sa erektilná dysfunkcia môže objaviť z mnohých dôvodov, ak máte problémy s erekciou, nemusí to hneď znamenať, že máte nízku hladinu testosterónu. Avšak v kombinácii s inými príznakmi, ktoré boli spomenuté vyššie alebo o ktorých sa o chvíľu dočítate, môžu predstavovať problém s hladinou testosterónu.

Problémy s pamäťou

Testosterón nie je zodpovedný iba za fyzické dôsledky; u mužov má totiž testosterón vplyv na širokú škálu funkcií mozgu. V skutočnosti jedným z najvýraznejších príznakov nízkeho testosterónu u mužov je „mozgová hmla“, alebo všeobecný pokles pamäte a sústredenosti.

Výskum vykonaný na mužoch vo veku 70 rokov a viac ukázal, že zníženie hladiny testosterónu v dôsledku vysokého veku je úzko spojené s kognitívnym poklesom. Ako hladina testosterónu klesla, muži boli náchylnejší na negatívne účinky postihujúce kognitívne funkcie ako je napríklad pamäť.

To však nemusí znamenať, že zábudlivosť je jednoznačným príznakom nízkeho testosterónu. Avšak ak si na sebe všimnete, že vaša pamäť sa zhoršila, môže to byť signál vypovedajúci o nižšej hladine testosterónu.

Zlá nálada

A nakoniec, hladina testosterónu úzko súvisí so sebavedomím, náladou a s celkovou hodnotou života muža akéhokoľvek veku.

Jeden výskum vykonaný na mužoch s hypogonadizmom (nízkou hladinou testosterónu), ktorí ešte nepodstúpili liečenie, ukázal závažnejšie symptómy depresie, úzkosti, zlej kvality života a sexuálnej dysfunkcie ako boli zaznamenané u mužov, ktorým bola predpísaná liečba.

Iné výskumy ukázali podobné výsledky – podľa nich testosterón u mužov významne zlepšuje náladu so značným znížením negatívnych emocionálnych reakcií ako sú napríklad zlosť, podráždenosť a nervozita.

Avšak znova, zlá nálada nemusí bezpodmienečne predstavovať nízku hladinu testosterónu. Ak sa však často cítite unavený, podráždený, úzkostlivý alebo deprimovaní a taktiež máte aj iné symptómy nízkeho testosterónu, mali by ste si vašu hladinu testosterónu dať skontrolovať.

Je potrebné nechať si skontrolovať hladinu testosterónu?

Mnoho z týchto symptómov spomenutých vyššie nemusí byť dôsledkom nedostatku testosterónu. Napríklad je normálne cítiť sa niekedy unavene alebo frustrovane, najmä ak sú dôvodom týchto pocitov udalosti vo vašom osobnom alebo profesionálnom živote.

Je taktiež normálne ak sa niekedy cítite fyzicky slabší než obyčajne, najmä ak zmeníte vaše stravovanie, životný štýl alebo úroveň fyzickej aktivity.

Ak sa vyššie spomenuté symptómy u vás vyskytujú častejšie než obyčajne a máte pocit, že nie sú odôvodnené, mali by ste zvážiť kontrolu hladiny testosterónu. Kontrola hladiny testosterónu je rýchly a jednoduchý proces. Vo väčšine prípadov sa hladina testosterónu dá skontrolovať jednoduchým krvným testom, ktorý zmeria váš voľný testosterón, celkový testosterón a iné hormóny.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac