Nechtová pleseň a zarastené nechty

Posledná úprava 07.02.2023

Nechtová pleseň

Nechtová pleseň alebo onychomykóza je ochorenie, ku ktorému dochádza ak sa mikroskopická huba dostane do nechtu na rukách alebo nohách. Plesňové infekcie sa častejšie prejavujú na nechtoch nôh ako na nechtoch rúk. Nechtová pleseň sa môže prejaviť u hocikoho, ale infekcie sa najčastejšie vyskytujú u ľudí starších ako 60 rokov. Pre ľudí, ktorí trpia cukrovkou alebo oslabeným imunitným systémom, môže nechtová pleseň znamenať vážne problémy.

Čo spôsobuje nechtovú pleseň?

Zvyčajne sa nechtová pleseň prejavuje, ak sa huba dostane cez poranenie (rez alebo ranu) do nechtu. Nechtová pleseň nie je spôsobená zlou hygienou. Táto infekcia je ale nákazlivá. Môže byť však náročne zistiť odkiaľ presne alebo ako bola plesňová infekcia získaná. Avšak, teplé, vlhké miesto (napr. šatňa) je pre pleseň ideálnym miestom výskytu.

Aké sú príznaky nechtovej plesne?

Infekcia môže spôsobiť zhrubnutie a zafarbenie nechtu. V mimoriadnom prípade môžete v prstoch alebo v končekoch prstov cítiť bolesť.

Ako je nechtová pleseň diagnostikovaná?

Lekár vám môže potvrdiť či trpíte nechtovou plesňou pozorným preskúmaním nechtov. Spod nechtu vám môže odobrať kúsok tkaniva a preskúmať ho pomocou mikroskopu alebo vzorku odoslať do laboratória, v ktorom určia, akým typom infekcie ste nakazený.

Aká je liečba nechtovej plesne?

Liečba nechtovej plesne môže zahŕňať lokálne krémy, gély, laky na nechty alebo orálne lieky (antimykotiká). V mimoriadnom prípade je požadovaná operácia. Aj napriek tomu, že je operácia požadovaná zriedkakedy, pre priame aplikovanie lokálnych antimykotík môže byť vykonané odstránenie infikovaného nechtu. Orálne lieky ako terbinafín, môžu vyliečiť približne 50% hubovej infekcie nechtov.

Infekcie na nechtoch nôh si vyžadujú zložitejšiu liečbu ako na nechtoch rúk, pretože nechty na nohách rastú pomalšie. Taktiež, vlhké a teplé prostredie v topánkach alebo čižmách môže rast plesne podporiť.

Ako môžem zabrániť vzniku nechtovej plesne?

Prevencia spočíva v nasledujúcich opatreniach :

  • Vyhýbajte sa chôdze naboso na verejných miestach ako sú šatne.
  • Udržujte si vnútro topánok suché a pravidelne si meňte ponožky. (Odporúčané sú 100% bavlnené ponožky)
  • Noste topánky, ktoré vám správne sedia (topánky so širokou špičkou a tie, ktoré vás na špičkách netlačia).
  • Používajte absorpčný alebo antimykotický púder.

Zarastené nechty

Zarastené nechty sa môžu vyskytnúť, ak roh alebo časť nechtu zarastie do mäsa prsta. Vo väčšine prípadov dochádza k zarastenému nechtu na palci. Dôsledok tohto častého ochorenia je bolesť, začervenanie a opuch. V určitých prípadoch sa môže objaviť infekcia.

Čo spôsobuje zarastené nechty?

Častými príčinami zarasteného nechtu sú strihanie nechtu príliš nakrátko alebo nestrihanie nechtu na rovno, zranenie nechtu a nosenie úzkych topánok, ktoré tlačia na nechty.

Ako môžete zarastené nechty liečiť?

V menej závažných prípadoch môžu byť zarastené nechty ošetrené 15-20 minútovým namočením do teplej vody. Pod roh nechtu môžete položiť suchú bavlnu. Obráťte sa na doktora ak pociťujete zvyšujúcu sa bolesť, opuch alebo vysychanie postihnutého miesta. Môže byť vykonaný menší chirurgický zákrok pre odstránenie časti nechtu, ktorá zasahuje do pokožky.

Ako je možné predísť zarasteniu nechta?

Prevencia zarasteného nechtu spočíva v :

  • Nosení topánok, ktoré vám správne sedia
  • Udržiavaním nechtov v optimálnej dĺžke a strihaním nechtov rovným smerom.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac