Ako zaobchádzať so zlomeným nechtom?

Posledná úprava 07.02.2023

Vaše nechty o vás povedia veľa. Ak sú upravené a udržiavané, naznačujú, že sa o seba staráte. Lámavé nechty môžu byť signálom stresu a nervozity. Ak sa vám nechty lámu, je potrebné začať im venovať pozornosť.

Keď sa vaše nechty začnú lámať, je to prirodzený ukazovateľ na niečo vo vašom živote. Možno si myslíte, že musíte jesť viac želatíny alebo viac železa, no nie je to tak. Lámanie nechtov je typické pre opakované pôsobenie vody na nechty. Vane, sprchy, umývanie riadu, plávanie môže rozdeliť bunky, ktoré držia vaše nechty pohromade.

Než si objednáte núdzovú manikúru, pozrite sa lepšie na svoje nechty. Ak sú suché, búdu potrebovať viac času na regeneráciu. Nechty rastú priemernou rýchlosťou asi 2-3mm za mesiac. Trvá približne 3-6 mesiacov vyrásť nechtu od kožky až ku špičke.

Než začnete robiť niečo s lámavosťou nechtov, musíte najskôr jemne odstrániť prebytočné časti nechtu, ktorými by ste sa mohli niekde zachytiť. A potom môžete začať riešiť situáciu.

Hydratácia zlomeného nechtu

Zlomené nechty sú suché. Keď sú vystavené vode rozkladá sa v nich keratín, ktorý posilňuje nechty a drží pokope vrchnú časť nechtu. Aj príliš veľa chemikálií v odlakovači môže spôsobiť lámavosť nechtu. Ak bojujete proti suchosti musíte vaše nechty hydratovať.

Hydratácia nechtov je jednoduchá. Kedykoľvek používate krém stačí si ho votrieť do okolia nechtu. Mali by ste používať hydratačný krém po umývaní rúk, kúpaní, ale aj po použití odlakovača. Ak si zabudnete natrieť ruky počas dňa, naneste malé množstvo krému na vaše nechty pred spaním. Tento jednoduchý krok môže byť cestou k uzdraveniu vášho nechtu. Samozrejme nie všetky hydratácie sú vhodné. Existuje množstvo hydratačných výrobkov, krémov a pleťových vôd a vy si musíte vybrať tú správnu.

Hydratačné krémy by mali obsahovať:

  • Proteíny, ako je kalogén a keratín, posilňuje bunky v nechtovej platničke a nechty sú odolnejšie voči štiepeniu.
  • Vazelína, lanolín, minerálny olej spomalia rýchlosť úbytku vlhkosti v nechtoch, zabraňujú vysúšaniu.
  • Dôležité sú zvlhčovadlá, ktoré zachytávajú vlhkosť. Bežné stabilizátory vlhkosti sú: kyselina mliečna, glycerín, propylénglykon, alfa hydroxidy kyseliny a fosfolipidy.

Možno budete tráviť pár minút čítaním štítkov, ale bude to dobre strávený čas. Hydratačný krém, ktorý obsahuje proteíny, dodá nechtom viac vlhkosti , ktorú potrebuje ako prevenciu proti vysúšaniu.

Domáca liečba popraskaných nechtov

Život s lámaním nechtov môže byť frustrujúci a niekedy aj bolestivý. Existujú jednoduché kroky, ktorými môžete doma minimalizovať svoj problém.

  • Vaše nechty a voda. Ak vystavíte vaše nechty veľkému množstvu vody v priebehu dňa nie je to dobré pre vaše nechty. Mali by ste investovať do gumových rukavíc. Zvážte používanie rukavíc pri umývaní riadu alebo čistení s chemikáliami.
  • Mydlá tiež vysúšajú. Skúste iné mydlá, ktoré obsahujú hydratačné látky a sú šetrnejšie pre vaše nechty.
  • Obmedzte odlakovače. Najmä tie, ktoré obsahujú acetón, môžu spôsobiť vysušenie nechtov a následné zlomenie. Snažte sa odlakovač používať čo najmenej, tak raz za 2 týždne.
  • Zastrihávajte si pravidelne nechty, aby ste sa o nič nezachytili, čo spôsobí ich zlomenie. Udržujte ich krátke, jemne zaoblené.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac