Lámavosť vlasov – 6 dôvodov, prečo sa vám lámu vlasy a rady ako lámanie vlasov zastaviť

Posledná úprava 12.04.2023

Nič vám nepokazí váš sen o dlhých vlasoch rýchlejšie ako lámanie vlasov. Zlou správou o lámavosti vlasov je tá, že si za to s najväčšou pravdepodobnosťou môžete samé. Dobrou správou je, že hoci sa vlasy lámu kvôli nesprávnej technike, dokonca nedostatku starostlivosti, problémy s lámavými vlasmi možno vyriešiť. Tlak a napätie sú základným problémom lámania vlasov. Teraz nemyslíme napätie ako biologickú reakciu na emocionálne problémy, ktorá sa označuje aj ako „stres“. Hoci aj tento stres, napätie a tlak vyvíjaný na človeka môže spôsobiť stratu vlasov. Tu ale ide o stratu vlasov vo forme padania. A to je čosi úplne iné ako lámanie vlasov. Typ napätia a tlaku, ktoré majú za následok lámanie vlasov, sú externé faktory. Ak sú tieto „externé stresory“ príliš výrazné a vlasy si s nimi už nedokážu poradiť, dochádza k zlomeniu vlasu v mieste, kde je poškodenie najzávažnejšie. Aby ste teda zastavili lámanie vlasov, musíte zastaviť alebo aspoň zablokovať vonkajšie stresory, ktoré vlasy poškodzujú. Čítajte ďalej a zistite, ktorých šesť typov napätia a tlaku spôsobuje najzávažnejšiu lámavosť vlasov. Tiež vám poradíme riešenie na zastavenie poškodzovania a ničenia vlasov.

Nadmerná manipulácia

Raz ich potiahneme, potom natočíme na prst, prečo musíme vlasy stále chytať? Hovorí sa tomu syndróm „ruky vo vlasoch“. Ako nadmerná manipulácia sa označuje stav, kedy si vlasy prečesávate alebo sa s nimi pohrávate viac ako je treba. Tvorba účesu alebo natáčanie vlasov na prst sa môže javiť ako nevinné. V skutočnosti ide ale o jednu z hlavných príčin pre lámavosť vlasov. Prečo? Nuž, nadmerná manipulácia je kumulatívna. Povedzme, že si chvost každý deň zopnete na tom istom mieste a rovnakou gumičkou. Každý deň chcete mať predsa úchvatný účes. Časom si však môžete všimnúť, že sa vám po obvode hlavy aj na temene, kde mávate zopnutý cop, začínajú vlasy ničiť a lámať. Deje sa tak, pretože denno-denne manipulujete tou istou časťou vlasov. Dokonca aj trenie vlasov o vankúš počas spánku môže z dlhodobého hľadiska za lámavosť vlasov.

Riešenie:

Najlepší spôsob ako zabrániť nadmernej manipulácii je upravovanie vlasov do „ochranného účesu“. Takéto typy účesov bojujú proti nadmernej manipulácii a lámavosti vlasov dvoma spôsobmi. Po prvé, chránite vlasy sama pred sebou, pretože ak sú zastoknuté v účese, nemáte k nim taký prístup a nemusíte ich ťahať a stáčať. Po druhé, chránite vlasy pred trením, ktoré vlasy ničí. Ak nosíte rovnaký účes stále dookola, napríklad spomínaný konský chvost, jednoducho meňte z času na čas miesto, kde ho zopnete. Niekoľko týždňov môžete cop vyčesať dohora, potom ho umiestnite nadol.. . Takto nevyvíjate tlak iba na jedno miesto vo vlasoch. Vlasy si ochránite aj zmenou vankúša. Zvoľte hodvábny alebo saténový, ktorý bude vlasy chrániť pred poškodením, ktoré by časom vyústilo do ich lámania.

Poškodenie teplom

Meniť textúru vlasov a skúšať rôzne účesy pomocou nástrojov ako žehličky na vyrovnávanie, kulmy či fény je síce zábavné. Avšak príliš veľa tepla, ktoré používate príliš často, je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako si zničiť vlasy a spôsobiť lámavosť vlasov. Ak zahrejete vlasy za určitý bod, vlasové kutikuly, ktoré fungujú ako ochranná vrstva, sa od zvyšku vlasu odchlípia. Keď k tomu dôjde, vlas dokáže iba ťažko udržať vlahu, takže sa stáva suchým a krehkým. Suché a krehké vlasy sú opäť náchylnejšie na lámanie a nezvratné poškodenie v podobe rozštiepených končekov. V prípade kučeravejších vlasov nevyvoláva poškodenie teplom iba lámavosť vlasov, môže tiež natrvalo zmeniť textúru vlasov.

Riešenie:

Aby ste zabránili tepelnému poškodeniu vlasov, stačí jednoduché riešenie. Znížte teplotu. Používajte vhodné teplotné nastavenia v závislosti od typu vlasov. Vždy použite aj ochranný sprej alebo krém chrániaci pred teplom. Alebo ešte lepšie, prestaňte používať nástroje, ktoré na úpravu vlasov využívajú teplo. Namiesto žehlenia alebo natáčania vlasov voľte účesy, ktoré podporujú vašu pôvodnú textúru vlasov. Teda účesy, ktoré si nevyžadujú použitie tepla. Takto úplne eliminujete možnosť poškodenia vlasov teplom.

Priveľa chémie vo vlasoch

Farbiť si vlasy pestrými a zábavnými farbami a aplikácia chemických vyrovnávačov vlasov len tak pre zábavu a neustálu zmenu vlasov, aj nevhodná aplikácia týchto produktov môže spôsobiť závažné poškodenie vlasov. Samozrejme, odrastené vlasy pri korienkoch sú dôvodom na farbenie, ale neustále prekrývanie jednej farby druhou, bielenie a dokonca ošetrovanie keratínom môže nabobtnať vlasy nad možnosť ich pružnosti. Navyše, prekrývanie chemických procesov môže narušiť pevné proteínové zväzky vo vlasoch.

Riešenie:

Ak sa nechcete úplne vyhnúť používaniu chemických látok, aspoň ich použitie minimalizujte. Napríklad sfalšovaním ombre trendu, keď vám odfarbené vlasy povyrastú. Ak vlasy ošetrujete chemickými látkami, je nutnosťou ich pravidelné proteínové ošetrenie. Vlasy tak zostanú pevné, pretože kutikuly a proteínové väzby vo vlase zostanú neporušené.

Poškodenie od slnka, poškodenie od UV žiarenia

Všetci vieme, že UV žiarenie môže byť škodlivé pre kožu. Ukazuje sa však, že môže byť rovnako nebezpečné pre naše vlasy. Všimli ste si, že keď ste veľa na slnku, vlasy zmenia farbu? Keď vám takto „vytiahne farbu z vlasov“, ide vlastne o jasné znamenie, že vám slnečné lúče uškodili. UV lúče totiž ničia proteínové väzby vo vlasoch. Poškodenie môže byť na chemicky ošetrovaných vlasoch ešte výraznejšie. To je dôvod, prečo (ak nie sú správne ošetrené a chránené) chytajú farbené vlasy počas leta mosadzný nádych.

Riešenie:

Podobne ako si chránime pred slnečnými lúčmi pleť pomocou opaľovacieho krému, musíme si pred drsnými lúčmi chrániť aj vlasy, a to zodpovedajúcim prípravkom. Existuje množstvo opaľovacích sprejov a krémov na vlasy. Treba ich aplikovať pred pobytom na slnku. Prinajmenšom si treba dať na hlavu klobúk či elegantnú šatku, ktoré vytvoria ochrannú bariéru pred škodlivými slnečnými lúčmi.

Poškodenie spôsobené vplyvom životného prostredia

Od tvrdej vody po vietor možno menovať viacero prvkov životného prostredia či poveternostných podmienok, ktoré majú na svedomí poškodenie a lámavosť vlasov. Číslom jedna je zima a chlad. Naše vlasy sú v chlade a zime náchylnejšie na poškodenie, pretože je vtedy suchší vzduch a zvykne viac fúkať vietor. Nikto z nás však vetru rozkázať nedokáže, čo ale urobiť môžeme je chrániť vlasy pred vplyvom prostredia a počasia.

Riešenie:

Čo sa týka vplyvu životného prostredia a poveternostných podmienok, najlepšie, čo môžete urobiť je skryť vlasy pred drsnými podmienkami. To znamená, že za veterného počasia si vlasy zopnete do chvosta. Zabránite vetru vo vysúšaní a ničení vlasov. Ak si myslíte, že máte tvrdú vodu, môžete si na sprchu namontovať vodný filter.

Únava vlasov kvôli opakovanému procesu rozpínania a sťahovania

Už ste niekedy naťahovali a stláčali niečo elastické, stále dookola, znovu a znovu? A čo sa stalo? Postupne sa stráca pružnosť, že? Až dovtedy, keď už sa daná vec nevráti do svojho pôvodného tvaru. A presne to sa deje s niektorými typmi vlasov, ak ich príliš často umývate. Tento stav sa nazýva“hygrálna únava“, únava vlasov z vody. Neustále „napúchanie“ a „odpúchanie“ vlasov, keď ich príliš často umývate, ničí vlasové kutikuly a proteínové väzby. Toto môže spôsobiť stratu vlhkosti a vznikajú suché, krehké, oslabené vlasy. Únava vlasov kvôli neustálemu rozpínaniu sa však netýka každého, pretože žiadna hlava ani vlasy nie sú rovnaké. Niektorým ľuďom časté umývanie neškodí, dokonca im môže prospievať. Iní si dennodenné umývanie vlasov dovoliť nemôžu. Ak ale máte podozrenie, že sa únava vlasov z vody týka aj vás, existujú dva spôsoby ako tento problém zastaviť v základoch.

Riešenie:

Najjednoduchší spôsob ako zastaviť únavu vlasov z vody je jednoducho neumývať vlasy tak často ako ich bežne umývate. Ak chcete odstrániť nadmernú mastnotu a nečistoty z vlasovej pokožky medzi jednotlivými umývaniami, skúste suchý šampón. Ak sa jednoducho ale musíte držať vášho bežného harmonogramu, pokiaľ ide o umývanie vlasov, a to kvôli vašim aktivitám či z iných dôvodov, skúste si do vlasov najskôr votrieť určité oleje, aby sa voda nedostala k samotnému vlasu a ten nenapuchol.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy