Domov / / / Biotín - obnovte poškodené a v...

Biotín - obnovte poškodené a vypadávajúce vlasy

Posledná úprava 16.03.2018

Vypadávanie vlasov je prirodzený proces, ktorý postupuje s vekom. Existuje viacero látok a vitamínov, ktoré zlepšujú cirkuláciu krvi v pokožke a sú účinné v spomalení až zastavení vypadávania vlasov. Výživné látky a vitamíny v jedle majú silu ozdraviť poškodené vlasy od korienkov a dokonca im pomôcť opäť narásť.

Biotín hrá dôležitú úlohu v prevencii vypadávania vlasov. Podľa genetických predispozícií je možné povedať, komu a kedy budú vypadávať vlasy ale správna strava bohatá na dôležité látky pre vlasy môže spomaliť až zamedziť tento proces. Liečba vypadávania vlasov je najúčinnejšia pokiaľ kombinuje lieky, ktoré sú určené na topikálnu (lokálnu) – povrchovú liečbu a látky v podobe vitamínov, ktoré človek dostáva do tela zo stravy alebo výživových doplnkov.

Biotín

Biotín alebo vitamín B7 je pôvodne známy pod názvom vitamín H. Je jednou zo zložiek vitamínov B komplexu a plní mnoho dôležitých funkcií v tele človeka. Je potrebný na premenu cukru na energiu. Tiež je potrebný v tele na premenu tukov. Hrá dôležitú úlohu pri obnove buniek kože. Biotín ochraňuje nervový systém. Napomáha obnove rastu vlasov a má schopnosť oddialiť predčasné šedivenie vlasov. Vplýva pozitívne na nervový systém – utlmuje nervové vypätie. Stres je tiež častá príčina vypadávania vlasov a tak pridaním biotínu do stravy docielite dvojitú ochranu aj nervov aj vlasových folikulov.
Nedostatok biotínu sa prejavuje najčastejšie vypadávaním vlasov alebo seboroickou dermatitídou.

Dávkovanie

Denné dávky 60mcg sa preukázali byť vhodné na dlhodobé užívanie. Denné dávky 350 mcg sa ukázali vhodné na liečbu obnovy vypadaných vlasov alebo zamedzeniu predčasného šedivenia.

Prírodné zdroje

Biotín je súčasťou mnohých potravín, ktoré denne konzumujeme.

  • Mangold – je to najvýznamnejší prírodný zdroj biotínu. Vhodný na prípravu všemožných a zdravých šalátov.
  • Mrkva – obsahuje biotín a beta karotén, ktorý napomáha celkovému zdraviu očí.
  • Mandle, vlašské orechy a orechy všeobecne – okrem biotínu obsahujú množstvo pre telo dôležitých proteínov.

Z ďalších zdrojov spomeňme vajíčka, mlieko, ovocie, alebo zeleninu.

Ďalšie vitamíny potrebné pre zdravé vlasy

Okrem biotínu existuje celá rada vitamínov a výživných látok, ktoré sú potrebné pre rast zdravých vlasov. Jednou z takýchto látok je oxid kremičitýsilica, ktorú je možné do stravy doplniť napríklad konzumovaním strukovín ako ryža alebo ovos. Látky ako zinok alebo vitamíny A, C , E majú rovnako dôležitý význam pre zdravé vlasy.

Pre detailné informácie o tomto dôležitom vitamíne, čítajte článok Biotín.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Biotín - obnovte poškodené a vypadávajúce vlasy Priemerné hodnotenie: 4.3 61 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy