Minoxidil pre mužov

Posledná úprava 25.09.2017

Jednou z látok na boj proti padaniu vlasov je minoxidil. U niektorých mužov môže použitie lieku vo forme roztoku alebo peny zastaviť padanie vlasov spôsobené vzorovým vypadávaním vlasov, nazývaným aj androgénna alopécia. A ak budú mať šťastie, dokáže minoxidil (Rogaine) dokonca stimulovať rast nových vlasov. Dôležité je, aby s terapiou začali včas, hneď ako vlasy začnú padať. A následne v nej pokračovali, aby bolo možné udržať výsledky.

Má to svoje výhody aj nevýhody, no minoxidil môže byť veľmi efektívny.

Ako minoxidil funguje

Pôvodne bol minoxidil liek určený na krvný tlak, užíval sa orálne. Lekári však zistili, že ľudia, ktorí ho brali, začali na určitých častiach tela zarastať.

Štúdie preukázali, že liek môže u niektorých ľudí vyprovokovať rast vlasov, pokiaľ ho aplikovali lokálne. Liek totiž dokáže predĺžiť rastovú fázu vlasu. Každý vlas prechádza rastovým cyklom, kedy približne 1000 dní rastie a potom vypadne.

U mužov, ktorí trpia na vzorové padanie vlasov, dochádza k zmenšeniu vlasových folikulov, vlas sa stáva jemnejším a krehkejším. Deje sa tak niekedy po puberte a tento jav je spájaný s androgénmi, mužskými pohlavnými hormónmi. Práve preto sa volá androgénna alopécia. Vlasová pokrývka redne a vlasy na temene sa stávajú jemnejšími.

Liek je k dispozícii v dvoch koncentráciách: dvojpercentná a päťpercentná. 2% minoxidil je určený pre ženy, 5% je určený pre mužov.

Výhody minoxidilu

Minoxidil môže byť dobrá voľba pri padaní vlasov, ak vám začali vypadávať iba nedávno. Tu sú jeho výhody:

  • Je efektívny, hlavne u mladých mužov. Teda v prípade, že začnete s používaním minoxidilu včas, obzvlášť, ak ste dvadsiatnik a začínajú vám rednúť vlasy. A ak váš otec alebo strýko trpí na mužské vzorové vypadávanie vlasov, máte dobré šance, že na liečbu minoxidilom zareagujete pozitívne.
  • Je voľne predajný. Lekársky predpis nie je vôbec nutný. Minoxidil môžete kúpiť v lekárni či online. Niektorí lekári ale odporúčajú prekonzultovať váš zámer s obvodným lekárom alebo dermatológom.

Nevýhody minoxidilu

Užívanie minoxidilu prináša aj nejaké negatíva:

  • Môže to byť finančne náročné. Ošetrovanie minoxidilom je dlhodobá záležitosť, prvé výsledky sa dostavia najskôr o tri-štyri mesiace. Po vysadení terapie jej prínosy vymiznú.
  • Môže to byť komplikované. Aplikovať prípravok na vlasovú pokožku môže byť pre niektorých mužov výzvou. Roztok by sa mal aplikovať dva krát denne, u niekoho stačí raz denne.
  • Minoxidil nezaberie u každého. Minoxidil zaberá najlepšie u mladých mužov, ktorým vlasy ešte len začali vypadávať. Tí, ktorí sú už plešatí, nové vlasy vďaka minoxidilu nezískajú. U niekoho bude možné podporiť rast nových vlasov, u niektorých mužov však minoxidil iba zastaví vypadávanie vlasov. V niektorých prípadoch prípravok nebude fungovať vôbec.
  • Ak s ošetrovaním prestanete, padanie vlasov bude pokračovať. Ak ukončíte liečbu, vlasy vám začnú znovu rednúť.

Niekedy sa minoxidil predpisuje spolu s ďalšou liečbou androgénnej alopécie. Ide o finasterid (Propecia). Muži by mali zvoliť ale iba jeden prípravok a skúsiť ho užívať minimálne rok, než pridajú niečo ďalšie. Ak vyskúšate oba naraz, nebudete vedieť, ktorý z nich u vás zabral.

Je však dobré vedieť, že existuje efektívna liečba, ktorá vám dokáže pomôcť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

Čítajte viac

Blízke témy