MSM na rast vlasov. Budú vďaka MSM rásť vlasy rýchlejšie?

Posledná úprava 21.04.2023

Chcete vyskúšať MSM na rýchlejší rast vlasov? Ak áno, prečítajte si, či budú výživové doplnky s obsahom MSM pre vaše potreby tie pravé.

MSM, čo znamená metylsulfonylmetán, je zlúčenina bohatá na síru. Chemický vzorec metylsulfonylmetánu je (CH3)2SO2. Táto zlúčenina sa vyskytuje prirodzene a možno ju nájsť v rôznych potravinách, napríklad v zelenej zelenine, cesnaku, morských plodoch, cibuli a mlieku.

MSM na rýchlejší rast vlasov – ako funguje MSM na vlasy?

Mnoho žien užíva MSM na vlasy, pretože sa v tejto chemickej zlúčenine nachádza síra, čo je jeden zo základných stavebných kameňov vlasov. Ale dokáže metylsulfonylmetán skutočne donútiť vaše vlasy k rastu?

Podľa niektorých odborníkov možno MSM používať na podporu rastu vlasov. Mnohí ľudia si tiež myslia, že MSM dokáže zrýchliť rast vlasov, pretože predlžuje anagénovú fázu vlasového rastového cyklu.

Anagénová fáza rastového cyklu vlasov sa často nazýva rastová fáza. Nezabúdajte však, že vlasy bežne podrastú o čosi viac ako centimeter za mesiac.

Ak by výživový doplnok dokázal podstatne zvýšiť rýchlosť rastu vlasov, išlo by o vedecký prielom. Nanešťastie nie sú vedecké dôkazy v súčasnosti dostatočne presvedčivé. V jednej štúdii, ktorá prebehla v Južnej Kórei, sa vedci snažili pochopiť vplyv metylsulfonylmetánu na zlepšenie rastu vlasov pri liečbe alopécie. [1]

A hoci sú výsledky štúdie nepresvedčivé, väčšine ľudí môže zostať nádej, že ďalšie testy môžu získať dostatočne presvedčivé dôkazy o účinku MSM. Nie je ale pravdepodobné, že by vlasy po aplikácii MSM začali výrazne rásť. Možné však je aspoň mierne zrýchlenie rastu vlasov. A ak by mal pomôcť iba malú trošku, aj to je niečo…

Čo by ste mali vedieť predtým, ako začnete užívať MSM na vlasy

Je nutné poznamenať, že MSM so sebou prináša aj niekoľko nežiadúcich vedľajších účinkov. Nateraz ani nie je stanovená denná odporúčaná dávka metylsulfonylmetánu. Denná odporúčaná dávka je definovaná ako priemerný príjem potrebný na uspokojenie nutričných požiadaviek takmer všetkých zdravých ľudí. Vysoké dávky môžu viesť k negatívnym príznakom ako je svrbenie, nespavosť, únava, bolesti hlavy, problémy s obličkami, nevoľnosť a hnačka.

Vo všeobecnosti je MSM považovaný za bezpečný, pokiaľ sa užíva v správnych dávkach. Užívanie akéhokoľvek výživového doplnku je vhodné prekonzultovať so svojim lekárom.

Iné možnosti využitia výživových doplnkov s obsahom MSM

MSM môže byť účinný pri liečbe rôznych problémov, ako napríklad hemoroidy, osteoartritída a ružienka (rosacea). Existujú aj ďalšie potenciálne možnosti využitia MSM, neexistuje však dostatok dôkazov o jeho skutočnom účinku. [2]

Pravdou je, že ľudské telo využíva síru na budovanie aj iných vecí ako iba vlasov. Síra sa používa aj na tvorbu kostí a formovanie chrupaviek v kĺboch. MSM neprospieva iba vlasom, je dobrý aj pre celé telo.

Zlepšuje zdravotný stav pokožky a pleti

MSM je potrebný na tvorbu kolagénu. Ovísajúca koža a vrásky, rovnako ako suchá, popraskaná koža vzniká ako následok nedostatku kolagénu. MSM spolupracuje s vitamínom C a spoločne tvoria nové, zdravé tkanivá. MSM dokáže normalizovať tvorbu kolagénu a radikálne zlepšiť zdravie kože.

Zlepšuje flexibilitu

MSM je vysoko efektívny pri zlepšení flexibility kĺbov. Navyše, pomáha tvoriť flexibilné tkanivá pokožky a svalov. To vedie k zvýšeniu celkovej flexibility vďaka obnove „šťavnatosti“ v tkanivách.

Detoxikuje telo

Jednou z najdôležitejších vlastností MSM je fakt, že sú vďaka nemu bunky oveľa priepustnejšie. To znamená, že sa toxíny a metabolický odpad jednoduchšie presúva preč z buniek, zatiaľčo esenciálne živiny a hydratácia sa dostanú dovnútra. Je to rozpúšťač fosforečnanu vápenatého, takže má pozoruhodnú schopnosť rozštiepiť zlý vápnik, ktorý stojí pri zrode degeneratívnych ochorení.

Posilňuje vlasy a nechty

Kolagén a keratín sú životne dôležité pre tvorbu zdravých vlasov a nechtov. MSM je skutočný „minerál krásy“, ktorý poskytuje síru potrebnú na tvorbu kolagénu a keratínu. Je tiež známe, že prispieva k mimoriadnej pevnosti a hrúbke vlasov a nechtov, čo možno zaznamenať už po niekoľkých týždňoch konzistentného používania.

Urýchľuje hojenie rán

Kyselina mliečna a ďalšie vedľajšie produkty spôsobujú bolesť v tele. MSM zvyšuje schopnosť tela eliminovať odpadové produkty na bunkovej úrovni. Tým sa urýchľuje zotavovanie a zostáva viac energie pre prestavby.

Prirodzene zvyšuje množstvo energie

Kvôli zvýšenej permeabilite (priepustnosti) buniek je potrebné menšie množstvo energie na to, aby sa telo vysporiadalo s naakumulovanými toxínmi. Výsledkom je možnosť presmerovanie väčšieho množstva energie na iné činnosti a na potrebné hojenie a zotavovanie. Trávenie si vyžaduje najviac energie z celého tela (približne 70-80% našej energie sa minie denne na trávenie). MSM zvyšuje vstrebávanie živín, takže výdaje energie na trávenie sa výrazne znížia.

Protizápalové pôsobenie

MSM je mocný protizápalový prostriedok, a to vďaka svojej schopnosti pomôcť z buniek odstrániť metabolický odpad. Nadmerná hmotnosť na tele je v podstate zápal. Bunky tela sú chronicky zapálené a uchovávajú vedľajšie produkty metabolických procesov. Síra musí byť prítomná, aby sa mohli tieto toxíny a odpad odstrániť z tela. Keď sa tieto vedľajšie produkty dostanú z tela, tak sa môžu aj bunky zbaviť nadmerných tekutín, ktoré sa v nich uchovávali ako v buferi (vo vyrovnávacej pamäti). Výsledkom je prirodzené a účinné zníženie a odstránenie neželanej hmotnosti.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy