Domov / / / Ako rýchlo rastú vlasy? (kalku...

Ako rýchlo rastú vlasy? (kalkulačka)

Posledná úprava 16.04.2019
Koľko cm?

Prečo vlasy rastú?

Rast vlasov je spôsobený rozdeľovaním buniek a s tým úzko súvisí aj rastový cyklus vlasov. Nové bunky doslova vytláčajú vlas dopredu a tým ho predlžujú. Nová hmota vlasu pribúda pri korienku. Rýchlosť rastu závisí od rýchlosti rozdeľovania buniek.

Rýchlosť rastu vlasov je priemerne približne 1,25cm za mesiac a teda okolo 15cm za rok. Môže spomaliť s rastúcim vekom – v niektorých prípadoch až na 0,25cm za mesiac.

Na zdravej hlave vyrastá priemerne 100 000 vlasov. Životnosť (1 vlasový cyklus) každého z týchto vlasov za bežných podmienok trvá od 1 do 6 rokov. Vlas potom vypadne a je nahradený novým vlasom. Ľuďom vypadáva denne okolo 30 - 50 vlasov. Pokiaľ sa toto číslo šplhá k 100, je potrebné zvýšiť pozornosť a venovať sa bližšie tomuto problému. Stav, kedy vypadnuté vlasy nie sú nahradené novými, voláme plešatenie.

Od čoho závisí dĺžka vlasov?

Vlasový cyklus sa skladá z viacerých fáz. Anagén je fáza rastu. Čím dlhšie sa vlas nachádza v tejto fáze, tým môže vyrásť do väčšej dĺžky. Katagén je fáza odpočinku, kedy vlas už nerastie, pretože sa delenie buniek zastavilo. Nakoniec Telogén je posledná fáza, kedy je vlasy vytlačený novým vlasom produkovaným vo vlasovom korienku.

Náš tip: Prečítajte si aj niektoré rady ako urýchliť rast vlasov

Vlasy rastú rovnakou rýchlosťou na celej hlave. Nie je žiaden rozdiel v rýchlosti rastu vlasov na ofine, šiji alebo temene.

Možno si myslíte, že vlasy na ofine rastú rýchlejšie ako na iných častiach hlavy ale je to iba ilúzia. Ofina sa často zastriháva tesne nad obočím a preto je nárast viditeľnejší ako inde. Aj nosenie roláku môže vyvolať dojem, že vlasy narástli ale je to tiež iba ilúzia.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Ako rýchlo rastú vlasy? (kalkulačka) Priemerné hodnotenie: 4.3 19 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

  • Šampón proti vypadávaniu vlasov Revita

    Akcia!: Využite zľavový kupón

    • Používaný na liečbu vypadávania vlasov celosvetovo
    • Najviac účinných látok obsiahnutých v šampóne

    Liek na predpis? : Nie

Čítajte viac

Blízke témy