Aminokyseliny, biotín a B komplex pre rast vlasov

Posledná úprava 14.09.2017

Priemerná pokožka hlavy obsahuje 300 000 folikulov, z ktorých z každej rastie jeden vlas. 90 percent vlasov vždy rastie a 10 percent je v pokojovej fáze. Vlasy rastú priemernou rýchlosťou centimeter za mesiac, alebo tridsať centimetrov ročne. Denne vypadne od 50 do 100 vlasov. Rast vlasov podporujú vitamíny ako B vitamíny, aminokyseliny alebo biotín.

Rast vlasov

Vlasy rastú z folikulov, ktoré sú zakotvené tesne pod prvou vrstvou pokožky v dermálnej vrstve. Folikul má tvar podobný žiarovke a spravidla produkuje jeden vlas. Na rozdiel od folikulov, sú vlasy z neživého bielkovinového materiálu. Existujú tri štádia rastu vlasov: anagén alebo aktívna fáza, kedy dôjde k rastu vlasov, fáza katagén alebo medzistupeň, a fáza telogén, alebo pokojová fáza, keď nedochádza k žiadnemu rastu vlasov. Po týchto cykloch, vlasy vypadávajú, a cyklus sa opakuje.

Aminokyseliny

Aminokyseliny sú stavebnými materiálmi bielkovín. Vlasy sa skladajú čiastočne z keratínu, čo je kompilácia rôznych vláknitých bielkovín, vrátane aminokyselín cysteínu a metionínu. Cysteín je neesenciálna aminokyselina, čo znamená, telo je schopné vyrábať a skladovať ho. Metionín je esenciálna aminokyselina, čo znamená, že ju musíte získať z potravín ako je mäso, ryby a mliečne výrobky. Cysteín a methionín sú nevyhnutné pre rast vlasov, pretože tvoria jednu z ich častí. Metionínové doplnky teda tiež môžu pomôcť rastu vlasov.

Biotín

Biotín je súčasťou skupiny B vitamínov. Aj keď je telo schopné vytvoriť ho v črevnom trakte, jeho nedostatok môže viesť k vypadávaniu vlasov. Štúdia publikovaná v časopise Pediatrics v roku 1981 popisuje zdokumentovaný prípad dospievajúceho chlapca, ktorý konzumoval surové vajcia ako pravidelnú súčasť svojej stravy. U chlapca sa objavilo Vypadávanie vlasov a šupinatá koža. Po tom čo prestal s konzumáciou bielok a začal užívať biotínové doplnky výživy, vlasy narástli späť. Zistilo sa, že vaječné bielky obsahujú zlúčeninu avidín, ktorá sa naviaže na biotín a odstráni ho z tela. Mnohé vlasové produkty obsahujú biotín a je dobré dopĺňať

Vitamíny B-komplex

Skupina B vitamínov sa skladá z biotínu, kyseliny listovej, niacínu, kyselina pantoténovej, riboflavínu, tiamínu, inositolu, vitamínov B6 a B12. Skupina vitamínov B-komplex je dôležitá pri trávení tukov, sacharidov a bielkovín, a výroby energie. Vitamíny skupiny B, uvoľňujú bielkoviny na použitie pri stavbe nových tkanív a buniek, vrátane vlasov. Niektoré z vitamínov skupiny B ako je napríklad riboflavín, biotín, niacín a inozitol však hrajú dôležitejšiu úlohu pre zdravie a rast vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy