Riedke a jemné vlasy – 11 zlozvykov, ktorých sa vyvarujte

Posledná úprava 02.02.2018

Aj keď sa snažíme dosiahnuť „štíhlosť alebo tenkosť“ v páse, pravdepodobne by sme tento prívlastok nechceli počuť ak ide o naše vlasy. Ak Vám aj vypadávajú vlasy viac ako je bežné, ešte nie je neskoro zachrániť ich.

Mnoho aspektov nášho životného štýlu – od toho čo jeme až po to ako si češeme vlasy – ovplyvňuje silu vlasových vlákien, tvrdia lekári špecializujúci sa na vypadávanie a transplantáciu vlasov. Potešujúcou novinkou j, že pevnejšie vlasy sa dajú získať na základe zopár jednoduchých zmien v životnom štýle. Tu je 10 najhorších sabotérov vlasového vlákna, a aj rady ako ich odstrániť.

Sprchovanie sa horúcou vodou

Horúca voda dehydratuje vlasy (rovnako aj kožu), čo vedie k suchým lámavým vlasom, ktoré sú náchylnejšie vypadávať. Nie len, že zmývate z vlasov ochrannú vrstvu maziva, ale teplo núti pokožku hlavy tvoriť dostatok maziva, čo môže ničiť korienok vlasu a rozširovať poškodenie.

Ako predísť jemným vlasom: Znížte teplotu vody, ktorou sa sprchujete a pokúste sa oplachovať si hlavu čo najchladnejšou vodou.

Používanie tepelných zariadení na vlasy

Spaľujúce teploty ničia proteíny, ktoré tvoria Vaše vlasy a ochraňujú kutikulu. Ako náhle je pokožka poškodená, rovnováha vlhkosti je narušená a Vaše vlasy sú náchylnejšie štiepeniu.

Ako predísť jemným vlasom: Obmedzte používanie tepelných zariadení – dokonca aj Vášho fénu – na dva až tri razy týždenne a začínajte s čo najnižšími teplotami. Vždy používajte sprej na ochranu voči teplu, ktorý vytvára tepelnú bariéru, ktorá znižuje trenie.

Skoncujte s diétami

Hladovanie núti Vaše telo presmerovať energiu k základnému fungovaniu srdca a mozgu, namiesto toho, aby ju smerovalo do Vašich vlasov. V skutočnosti, pri diagnóze anorexie je jedným z najfrekventovanejších symptómov strata a zjemňovanie vlasov, hovoria dermatológovia špecializujúci sa na poruchy vlasov.

Ako predísť jemným vlasom: Jedzte zdravú stravu bohatú na chudé bielkoviny ako napr. ryby, kura, šošovicu a fazuľu. Vlasy sú primárne tvorené proteínmi - je to jediná vec, ktorej ak nemáte dostatok, môže Vaše vlasy zničiť. Počítajte tak 46g za deň (alebo 25-30% z celkového počtu kalórii)

Nesprávne zaobchádzanie s mokrými vlasmi

Naše vlasy nie sú nikdy krehkejšie a náchylnejšie na zničenie ako, keď sú nasýtené vodou, pretože ochranná kutikula je mierne zvýšená. Kefovanie alebo rozčesávanie v sprche, potom nasledujúce agresívne osušenie uterákom, vytvoria perfektnú búrku, ktorá dokáže vlasy poškodiť a vytrhnúť.

Ako predísť jemným vlasom: Obmedzte česanie a kefovanie po sprche a rozčešte sa predtým než sú Vaše vlasy vlhké. Potom vytlačte vlhkosť z vlasov do mäkkého uteráku.

Tesné a pevné účesy

Nosíte tesný cop alebo vrkoč? Majte sa na pozore: časté využívanie tohto štýlu česania kladie na vlasové folikuly nadmerné napätie, ničí ich a vytvára jazvy, ktoré definitívne a natrvalo zničia folikuly, tvrdia dermatológovia špecializujúci sa na zdravie vlasov. Môže to viesť k trakčnej alopécii, stavu, ktorý trvalo oslabuje folikuly a znemožňuje ich rast.

Ako predísť jemným vlasom: Uvoľnite sa! Pokúste sa mať vlasy rozpustené, kedy to len pôjde (špeciálne keď spíte, kedy na vankúši vzniká o moc väčšie trenie). Ak si zapínate vlasy dbajte na voľnosť, tesné účesy ťahajú pokožku.

Používanie produktov na dlhodobé držanie tvaru účesu

Ak Váš lak či gél tvrdí, že udrží tvar po celý deň, hovorí vlastne to, že sa Vaše pomotané vlasy budú ťažšie rozčesávať. Tieto produkty obsahujú veľa alkoholu, ktorý vlasy vysušuje a robí ich lámavými. V prípade, že si chcete takéto vlasy rozčesať, budú sa lámať a padať.

Ako predísť jemným vlasom: Prejdite na produkty, ktoré Vaše vlasy nezlepia alebo nespevnia. Namiesto toho zvoľte jemnejšie riešenie ako napr. styling krémy, ktoré udržia Vaše vlasy vlhké a znižujú trenie pri česaní.

Užívanie antikoncepcie

Ak ste jednou z mnohých žien, ktoré užívajú antikoncepciu verte, že padanie a zjemňovanie vlasov môže byť ovplyvnené práve ňou. Tabletka, ktorá obsahuje androgény, môže byť pre niekoho, kto je na ne citlivý a nevie o tom.

Ako predísť jemným vlasom: Prejdite na antikoncepciu s nízkym obsahom androgénov. Ak chcete zistiť či ste precitlivená na androgény, môže Vám doktor spraviť rýchly ster z ústnej dutiny a zistiť to.

Opaľovanie

Aj keď ste sa múdro vzdali opaľovania sa, Vaše vlasy môžu byť stále vystavené UV žiareniu, ktoré ničí pevnosť Vašich vlasov. Dlhodobé vystavovanie vlasov UV žiareniu vedie k oslabeniu kutikuly a spôsobuje lámavosť a Vypadávanie vlasov.

Ako predísť jemným vlasom: Dajte si klobúk – najlepšie so vstavanou UV ochrannou vrstvou (a nezabudni si schovať aj vrkoč).

Neumývajte vlasy suchým šampónom

Suchý šampón je základom dnes už mnohých kozmetických výbav ženy, je to jednoduchšie než inokedy, prežiť zopár dní bez umývania vlasov. Pohodlné? Určite áno. Ale nie pre Vaše vlasy, nahromadenie šampónu na pokožke spôsobuje lupiny a upcháva póry na pokožke, čo znemožňuje rast nových folikulov.

Ako predísť jemným vlasom: Nie je nič zlé na občasnom využití suchého šampónu, ak sa to však stane pravidlom zvyšky produktu, mazivo a špina môžu upchať póry na pokožke. Umývajte si vlasy každé dva dni a to najmä ak sa potíte alebo používate veľa prípravkov na vlasy.

Užívanie niektorých liekov

Niektoré lieky (napr. antidepresíva, lieky proti úzkosti, anti-hypertenzívne lieky) alebo hormóny (napr. lieky na štítnu žľazu) môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Tie môžu narušiť alebo narúšať normálny cyklus rastu vlasov a vlasy v tzv. pokojovej fáze začnú vypadávať.

Ako predísť jemným vlasom: Poraďte sa so svojím lekárom o alternatívnych liekoch, ktoré nemajú rovnaké účinky a vplyvy na vypadávanie vlasov.

Škrabanie hlavy

Svrbenie pokožky (napr. spôsobené seboroickou dermatitídou) môže viesť k vypadávaniu vlasov na základe škrabania postihnutého miesta. Ako náhle je pokožka poškodená vlasy sú náchylné k vypadávaniu.

Ako predísť jemným vlasom: Zbavte sa svrbenia pomocou šampónu, ktorý obsahuje ketokonazol alebo zinok. Odporúčame používať šampón Revita, ktorý pôsobí priaznivo proti svrbeniu a má aj fantastické účinky proti vypadávaniu vlasov.

Čítajte ďalej Ako na riedke vlasy
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy