Krehké, lámavé vlasy

Posledná úprava 28.04.2022

Pomyslenie na stratu vlasov je pre mnohých ľudí hrôzostrašné. Suché a lámavé vlasy skutočne nie je nič príjemné. Ak aj vás trápia krehké vlasy, tak vedzte, že je dôležité starať sa o ne opatrne, pretože hrozí ich lámanie a padanie.

Je potrebné, aby ste vlasy vyživovali. Takto nielen vyrastú na svoju normálnu dĺžku, ale budú tiež v dobrom stave.

Čo sú to krehké vlasy?

Takto sa označujú vlasy, ktoré sú suché, krepovité, ľahko sa lámu pri česaní alebo kefovaní. Ešte väčší problém to je za mokra, pretože sa z nich odstraňujú živiny, takže sú ešte krehkejšie. Vo všeobecnosti možno povedať, že krehké vlasy sú znakom toho, že vlasy nie sú zdravé.

Príčiny krehkých lámavých vlasov

Existuje viacero príčin pre krehké vlasy:

  • vedľajšie účinky určitých liekov
  • ochorenie alebo choroba
  • nadmerné vystavovanie sa slnku
  • chlór z bazénov
  • nadmerné používanie produktov na vlasy
  • nesprávne stravovanie

Ak sa vaše vlasy stali krehkými a lámavými kvôli ošetrovaniu vlasov, napríklad kvôli ich vyrovnávaniu alebo odfarbovaniu, tak môžete mať pocit, že si za to môžete sama. V žiadnom prípade sa však nemusíte hanbiť a požiadať o pomoc. Tento problém je totiž veľmi bežný.

Ošetrovanie krehkých, lámavých vlasov

Ako ošetrovať krehké a lámavé vlasy? Ak sa vám vlasy lámu kvôli nedostatkom v stravovaní, potom zvýšte príjem proteínov. Napríklad niekoľkokrát týždenne porciu tučných rýb, pretože obsahujú mastné kyseliny, ktoré sú podstatné pre zdravie vlasov. Orechy a semienka sú ďalšou dobrou formou proteínov a vlasy sú vďaka nim pevnejšie, hustejšie a žiarivejšie.

Zvýšenie hladín proteínov vám pomôže zaistiť, že hladiny keratínu, ktorý je zodpovedný za rast vlasov, zostanú vysoké.

Zabezpečte si tiež dostatočný príjem tekutín. Ak ste dehydrovaná, budú aj vaše vlasy a pokožka suchá. Pite viac vody – 8 pohárov denne pomôže rehydratovať vlasovú pokožku. Tiež zaistíte, že sa k folikulom dostanú životne dôležité výživné látky. Doprajte vlasovej pokožke rýchlu masáž, tým zlepšíte v danej oblasti prúdenie krvi.

Ak užívate nejaké lieky na predpis alebo voľnopredajné lieky, možno sú jedným z vedľajších nežiadúcich účinkov práve krehké a lámavé vlasy. Prípadne môže byť príčinou lámavých vlasov samotný zdravotný problém, ktorý máte. Napríklad nadmerná alebo nedostatočná činnosť štítnej žľazy môže mať za následok rednutie vlasov.

Vlasy, ktoré sa stanú krehkými a začnú sa lámať kvôli vystaveniu sa chlórovanej vode z plaveckých bazénov, treba chrániť pred ďalším poškodením. To znamená, že je vhodné nosiť plaveckú čiapku a po kúpaní zmyť vlasy v čistej vode.

Vlasové kúry, kam patrí odfarbovanie, farbenie či trvalá ondulácia, môžu vlasy poškodiť, ak sa používajú nadmerne. Príliš veľa alebo príliš časté používanie môže vlasy poškodiť, preto ich používanie obmedzte.

Sú užitočné, pokiaľ si upravujete účes. Nepoužívajte ich ale každý krát. Doprajte si časové periódy, kedy necháte vlasy voľne bez akýchkoľvek produktov na vlasy a dovoľte im zotrvať v ich prirodzenom stave. Vrátia sa do normálneho zdravého stavu, čo je pre ne z dlhodobého hľadiska iba dobre.

Najdôležitejšou vecou je čistenie vlasov. Ak viete, že sú krehké, tak si pri umývaní dávajte obzvlášť pozor. Znamená to, že ich budete umývať iba raz do týždňa a oplachovať iba minimálne. Používajte iba jemný šampón, alebo taký, ktorý je vytvorený špeciálne pre suché a lámavé vlasy.

Používajte kondicionér, ale iba taký, ktorý môžete na vlasoch ponechať. Voľte oleje s obsahom banánov alebo kokosu, sú totiž pre posilnenie vlasov ideálne.

Jediným problémom je, že zvyknú výrazne páchnuť a vlasy po nich pôsobia mastne. Možným riešením by bolo aplikovať a vmasírovať si oleje do vlasov večer a ráno si ich z hlavy vymyť. Ak budete postup dodržiavať raz týždenne, mali by ste zaznamenať zlepšenie v stave vašich vlasov.

Uistite sa, že sú vaše vlasy pred česaním úplne suché. Na sušenie používajte radšej uterák a nie fén. Vyhýbajte sa používaniu kulmy alebo žehličky na vlasy, pretože tie môžu vaše vlasy ešte viac poškodiť.

Ak žiaden z tipov nezaberie, alebo potrebujete ďalšie rady, obráťte sa na trichológa.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac