Ošetrenie vlasov kokosovým olejom

Posledná úprava 12.04.2023

Kokosový olej je jednoznačne jedným z najúčinnejších druhov ošetrenia vlasov pre veľmi širokú škálu problémov s vlasmi. Mnohí tvrdia, že kokosový olej skutočne funguje lepšie než akékoľvek z umelých procedúr na trhu a pretože je 100% prírodný, neobsahuje silikóny, alkohol a iné chemické látky, ktoré môžu zhoršiť citlivosť pokožky a vlasov. Funguje neuveriteľne dobre na opravu poškodených vlasov, ktoré boli príliš často upravované, poškodené teplom, alebo jednoducho prirodzene suché vlasy. Kokosový olej je tiež prirodzené antimykotikum, čo z neho robí perfektný druh liečby lupín, a to prevenciou vzniku lupín. [1] [2] Je skvelý na pravidelné použitie pre zachovanie zdravých vlasov a vlasovej pokožky ak je používaný ako súčasť vašej pravidelnej starostlivosti o vlasy (1-4 krát za mesiac).

Prečo kokosový olej funguje lepšie

Kokosový olej na vlasy funguje dobre na ošetrenie suchých a poškodených vlasov, pretože molekulárna štruktúra kokosového oleja, na rozdiel od iných olejov a hydratačných krémov, ktoré sedia na vlasoch, je ideálna pre preniknutie do vlasu okolo kutikuly, opravu a prevenciu poškodenia vlasov smerom zvnútra von. Kyselina laurová, kyselina kaprínová, a vitamín E (všetky z nich prítomné v kokosovom oleji) pomáhajú reštrukturalizácii vlasov, zvyšujú pevnosť vlasov, čím zabraňujú stratám proteínov, a výrazne zvyšujú lesk. Ľudia, ktorí si pravidelne ošetrujú vlasy kokosovým olejom hlásia zväčšený objem vlasov, ich lesk a upravovateľnosť, menšiu lámavosť vlasov, menej statického náboja, zamotaných vlasov a rozštiepených končekov. Mnohí tiež tvrdia, že im vypadáva menej vlasov a po pravidelnom používaní oleja sú vlasy na pocit hustejšie.

Ako používať kokosový olej na hĺbkové ošetrenie vlasov

Pre hlbšiu podpornú liečbu, vmasírujte pár lyžíc kokosového oleja do čistých, vlhkých vlasov a pokožky hlavy (ak sú Vaše vlasy redšie, alebo sa ľahko mastia, nemusíte olej aplikovať na pokožku hlavy, keďže by ich mohol zaťažiť). Ak máte dlhé vlasy, možno budete potrebovať viac oleja. Použite viac oleja, na miesta, kde sú Vaše vlasy najsuchšie a najviac poškodené (zvyčajne na koncoch) a menej tam, kde sú Vaše vlasy najzdravšie (v strednej časti a na pokožke hlavy). Najlepšie je vlasy rozdeliť na niekoľko častí a aplikovať kokosový olej po prameňoch, aby ste pokryli všetky vlasy. Ak je Váš kokosový olej v pevnom stave, budete ho musieť zahriať aby sa roztopil. Nechajte olej na vlasoch po dobu 20-30 minút. Ľudia s veľmi suchými alebo poréznymi vlasmi si olej môžu nechať na vlasoch dlhšiu dobu a niektorí ľudia kokosový olej používajú ako nočné ošetrenie vlasov. Ak chcete zvýšiť účinnosť liečby, zakryte vlasy kúpacou čiapkou a zabaľte ich do teplého uteráka (čerstvého zo sušičky), alebo môžete aplikovať na vlasy teplo fénom po dobu niekoľkých minút. Pretože olej je veľmi ťažký, budete si po jeho aplikácii musieť umyť vlasy šampónom.

Ako používať kokosový olej na vlasy na hydratáciu a ľahšie rozčesávanie vlasov

Po sprchovaní môžete na končeky vlasov aplikovať veľmi malé množstvo kokosového oleja pre ich ľahšie rozčesávanie alebo ako denný krém pre veľmi suché vlasy. Kokosový olej robí divy aj pri problémoch so suchou pokožkou.

Ako používať kokosový olej na liečbu lupín

Na liečbu lupín vmasírujte do pokožky hlavy malé množstvo kokosového oleja a nechajte ho pôsobiť po dobu aspoň 10 minút, prípadne aj cez celú noc (nasaďte si sprchovaciu čiapku alebo si zabaľte hlavu alebo vankúš do uteráka). Umyte si vlasy šampónom.

Domáce recepty, kde je v hlavnej úlohe kokosový olej na vlasy

1) Lístky kari v kokosovom oleji – kúra proti predčasnému šediveniu vlasov

Vezmite kokosový olej, množstvo podľa uváženia. Môžete si urobiť zmes iba na jedno použitie, možete si pripraviť aj viac zmesi. Olej dajte do panvice a zohrejte ho. Keď bude horúci, pridajte lístky kari a minútu všetko povarte na miernom ohni. Potom vypnite a nechajte vychladnúť. Aplikujte si kokosový olej na vlasovú pokožku denne, vždy ho vmasírujte a po pol hodine zmyte.

2) Kokosový olej a hĺbková starostlivosť o vlasy – kúra na rozštiepené končeky

Kokosový olej možno používať každý deň, ako bežný olej na vlasy. Všetko, čo treba urobiť, je zmiešať teplý kokosový olej s ricínovým olejom. Túto zmes aplikujte ku korienkom vlasov a riadne ju vmasírujte, aby sa všetko dobré z oleja dostalo do korienkov a tým pomohlo vlasom v raste.

3) Limetka a kokosový olej na vlasy – prostriedok na lupiny

Lupiny sú jednou z vecí, ktoré bránia rastu vlasov (kvôli lupinám môžu vlasy vypadávať). Preto je veľmi dôležité zbaviť sa lupín čo najskôr, ešte v počiatočnej fáze ich vzniku. Ak zmiešate kokosový olej so šťavou z limetky a dáte na vlasovú pokožku, získate vynikajúci prostriedok na likvidáciu lupín.

4) Egreše a kokosový olej – zmes na vypadávanie vlasov

Indický egreš (alebo amla) je známy tým, že je veľmi prospešný pri prevencii vypadávania vlasov. Tiež dokáže oddialiť šedivenie vlasov. Vezmite 50 gramov sušených egrešov a pridajte do 500 ml kokosového oleja, všetko spolu povarte. Zmes nechajte vychladnúť a použite ako bežný olej na vlasy.

Druhou možnosťou je vziať 50 gramov sušených egrešov a 500 ml kokosového oleja. Oboje vložte do sklenej fľaše alebo džbánu, tesne uzavrite a dajte na 15 dní na slnko. Olej sa sfarbí dočierna. Olej zlejte a pravidelne ho používajte. Vlasy získajú farbu a súčasne zastavíte aj padanie vlasov (aj ženšen zastaví padanie vlasov).

5) Bylinný kokosový olej na vlasy

Do hrnca s dvojitým dnom dajte 500 ml kokosového oleja, pridajte sušené listy ibišteka, čerstvé alebo sušené listy mäty alebo byliniek ako levanduľa či rozmarín. Olej nechajte na plameni roztopiť, olej nemá vrieť, iba sa zohriať. Po zohriatí nechajte olej jeden až dva dni odstáť, potom je zmes pripravená na použitie.

6) Senovka grécka a kosový olej – na rast vlasov

Vezmite 500 ml kokosového oleja a pol šálky semien zo senovky gréckej. Dajte na slnko, nechajte niekoľko dní (napríklad týždeň) stáť. Tento olej by sa mal na vlasy aplikovať pravidelne, zabráni vypadávaniu vlasov. Vlasy budú zároveň žiarivé a lesklé.

7) Kokosový olej na vlasy s éterickými olejmi

Rozmarín je plný antioxidantov, ktoré podporujú rast dlhých vlasov, odstraňujú lupiny a posilňujú vlasy. Všetko čo musíte urobiť, je zmiešať 2 kvapky rozmarínového éterického oleja so základovým olejom, ideálne kokosový olej. Aplikujte na vlasy a vlasovú pokožku, vmasírujte a nechajte pôsobiť pol hodinu, potom vlasy umyte.

Zdroje

  • NARDONI, S. a kol., 2014. Clinical and mycological evaluation of an herbal antifungal formulation in canine Malassezia dermatitis [Abstrakt]. Journal de Mycologie Medicale [online]. Sep, 24 (3), 234-240 [cit. 15.10.2015]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24746728
  • OQBOLU, D.O. a kol., 2007. In vitro antimicrobial properties of coconut oil on Candida species in Ibadan, Nigeria [Abstrakt]. Journal of Medicinal Food [online]. Jun, 10 (2), 384-387 [cit. 15.10.2015]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17651080
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac