Ženšen na vlasy – podporí rast a zastaví vypadávanie vlasov

Posledná úprava 17.12.2021

Červený ženšen (panax ginseng) má mnoho mien, napríklad ženšen pravý, ženšen kórejský či ženšen ázijský. Je to rastlina pochádzajúca z Číny a Kórei. Červený ženšen sa často zamieňa s americkým ženšenom, ide ale o celkom inú rastlinu. Červený ženšen je známy rôznymi zdravotnými prínosmi. Dokáže bojovať proti únave, zlepšuje pamäť a používa sa na liečbu mnohých zdravotných problémov ako je prechladnutie, cukrovka, astma, tuberkulóza, a iné. Červený ženšen, teda ženšen pravý sa považuje za kráľa liečivých bylín. Čínski bylinkári, ktorí poznajú jeho potenciál ho používajú na liečenie rôznych zdravotných problémov a ochorení už viac ako 5000 rokov.

Popri iných prínosoch sa ženšen pravý alebo ženšen červený považuje za veľmi dobrý aj pre podporu rastu vlasov. Táto koreňová rastlina má schopnosť pôsobiť na vlasovú pokožku a spúšťa rast vlasov. Červený ženšen je pre vlasy prospešný, aj pokiaľ sa užíva vnútorne, aj pokiaľ sa aplikuje na vlasovú pokožku zvonka. Ženšen pravý sa využíva vo väčšine šampónov a kondicionérov, pretože stimuluje vlasové folikuly a podporuje rast vlasov. Podľa štúdií, ľuďom, ktorí užívali produkty s obsahom ženšena pravého, rástli vlasy rýchlejšie ako je to bežné. Nepriamo rôznymi spôsobmi ovplyvňuje Vypadávanie vlasov. Pravidelné užívanie extraktu zo ženšenu pravého ľudí zbavuje stresu. V jednej štúdii dostávali ľudia červený ženšen, následkom čoho pociťovali zlepšenie kvality života. Ginsenosidy, ktoré sa nachádzajú v červenom ženšene udržujú psychické aj fyzické zdravie človeka. Ginsenosidy umožňujú telu zvládať stres prirodzenou cestou. Existuje veľa možností ako prísť o vlasy kvôli stresu. Užívaním ženšenu pravého teda minimalizujete stres a zachránite si vlasy, pretože zmiernite vypadávanie vlasov.

Posilňuje imunitný systém a pomáha telu zbaviť sa ľahko infekcií a ochorení, čím podporuje celkové zdravie. Telo potrebuje veľa času na to, aby sa „opravilo“, takže sa nestíha zamerať aj na rast vlasov, ak je imunita oslabená. Červený ženšen dodáva imunitnému systému energiu, takže zlepšuje stav vlasov a vlasovej pokožky. Tým bráni poškodeniu vlasov kvôli stresu a chorobe.

Červený ženšen má antioxidačné vlastnosti, ktoré prospievajú kardiovaskulárnemu systému a podporujú dobrý prietok krvi. Zdravý prietok krvi vo vlasovej pokožke aktivuje vlasové folikuly a reguluje rast vlasov.

Mnoho štúdií potvrdzuje vplyv rastliny ženšen pravý na vlasy, konkrétne na rast vlasov. Ženšen je dostatočne silný na to, aby dokázal poraziť androgénnu alopéciu, známu aj ako plešatenie. Vďaka nemu môže množstvo ľudí predísť plešatosti, ktorú niektorí považujú za zahanbujúcu.

Ženšen pravý je dobrým zdrojom aminokyselín, vitamínov, prírodných enzýmov a iných esenciálnych olejov. Má 42 prírodných minerálov a poskytuje telu rozmanité výživné látky. S týmto vedomím začali obchodníci vo svojich produktoch a výrobkoch využívať ženšen, resp. výťažky zo ženšenu. Môžete nájsť veľa výživových doplnkov s obsahom ženšenu pravého určené na opätovný rast vlasov a zastavenie padania vlasov.

Podľa jednej štúdie má panax ginseng, pokiaľ je užívaný lokálne (topikálne), schopnosť podporiť rast vlasov a možno ho používať na liečbu alopécie. Druhou možnosťou je použitie ženšenu pravého na podporu rýchlejšieho rastu vlasov. Podľa štúdie bolo po aplikácii ženšenu pozorované výrazné predĺženie anagénovej fázy. Pozorovania boli zaznamenávané fotograficky aj histologicky. Pri lokálnej aplikácii ženšenu pravého dochádza k regenerácii vlasov. Ak teda hľadáte prírodný prostriedok na vypadávanie vlasov alebo na rýchlejší rast vlasov, je vašim riešením ženšen pravý – panax ginseng.

Štúdia: Účinnosť ženšenu pravého pri liečbe alopecia areata

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy