Úspešná liečba vypadávania vlasov

Posledná úprava 12.06.2020

Nasledujúci postup liečby vypadávania vlasov je založený na vedeckých poznatkoch o vypadávaní vlasov, odporúčaniach dermatológov ako aj skúsenostiach pacientov s liečbou vypadávania vlasov. Je to všeobecný model liečby, ktorý je možno použiť vo väčšine prípadov najčastejších typov vypadávania vlasov. Detailné informácie o rôznych typoch vypadávania vlasov a špecifickej liečbe nájdete v sekcii typy vypadávania vlasov. Odporúčame tiež prelistovať sekciu o možných príčinách vypadávania vlasov a rovnako aj sekciu o dostupnej liečbe vypadávania vlasov.

Zastaviť Vypadávanie vlasov a obnoviť rast vlasov je pri určitých typoch vypadávania vlasov možné dodržaním nasledovných stupňov liečby (najlepšie ich kombináciou pre silnejší účinok). Pri dedičnom padaní vlasov ide o vhodnú prevenciu vypadávania vlasov.

1. Šampón proti vypadávaniu vlasov

Základ každej liečby vypadávania vlasov. Odporúča sa používať denne a striedať 2 rôzne druhy. Kvalitný šampón hĺbkovo odstráni maz z pokožky, stará sa o zdravie pokožky a ak obsahuje účinné látky, môže pomôcť zlepšiť kvalitu vlasov, zastaviť vypadávanie a urýchliť rast vlasov. Pri výbere sa orientujte podľa zloženia a účinných látok. Ideálne bude ak sa oboznámie aj s účinnými látkami proti vypadávaniu vlasov.

Odporúčame:

  • Šampón Revita - Najvyššia trieda na trhu šampónov proti vypadávaniu vlasov obsahujúci najväčší počet účinných látok.
  • Bio šampón Revivogen - čisto prírodný s extraktom zo saw palmetta.
2. DHT blokátor

Používať iba v prípade dedičného vypadávania vlasov. DHT blokátor (inhibítor 5-alfa reduktázy) zamedzuje tvorbe dihydrotestosterónu - hlavnej príčiny dedičného vypadávania vlasov u mužov aj žien. Medzi najpoužívanejšie účinné látky patria:

3. Vlasový aktivátor

Vlasové folikuly potrebujú dodatočnú energiu a živiny na produkovanie rýchlo rastúcich zdravých vlasov. Oslabené a poškodené folikuly produkujú často spomalene iba tenké nekvalitné vlasy. Vlasové aktivátory umožnia prísun krvi k folikulom a tým umožnia folikulom čerpať výživné látky z krvi. Ak aktivátor obsahuje ďalšie účinné látky a vitamíny, môže ich dostať cez pokožku k vlasovým folikulom. Najrozšírenejšie spôsoby aktivovania a obnovy vlasových folikulov sú:

4. Vitamíny pre vlasy

Vlasy potrebujú pre správny rast určité aminokyseliny, vitamíny a minerály vo vhodných množstvách. V prípade, že sú hladiny nižšie, môže to negatívne ovplyvniť kvalitu vlasov alebo spôsobiť aj ich vypadávanie. Ku každej liečbe vypadávania vlasov sa preto odporúča doplniť vitamíny proti vypadávaniu vlasov.

5. Zahustenie vlasov

Tento krok nie je nutný. Pacienti však často počas liečby siahajú po zahusťovačoch vlasov, pretože kvalitne prekryjú riedke vlasy a tak im pomôžu prekonať obdobie liečby.

Odporúčaný zahusťovač: Toppik

Odporúčania konkrétnych riešení pre mužov nájdete v článku liečba vypadávania vlasov u mužov. Odporúčania pre ženy obsahuje článok liečba vypadávania vlasov u žien.

1. Šampón proti vypadávaniu vlasov

Dôležitá zložka každej liečby vypadávania vlasov. Vždy si vyberajte šampón na základe obsahu účinných látok, nikdy nie na základe najnižšej ceny. Platí to o o výbere všetkých lekov proti vypadávaniu vlasov. Ak šampón obsahuje kvalitné účinné látky, môže pomôcť proti vypadávaniu vlasov v počiatočnom ale aj pokročilom štádiu vypadávania vlasov. Odporúča sa šampón používať denne a je vhodné striedať dva druhy šampónov.

Dostupnosť: voľnopredajné

Riziko vedľajších účinkov: minimálne

2. DHT blokátor

Ak trpíte dedičným vypadávaním vlasov, pre mužov ale aj ženy je tento krok nevyhnutný. DHT je výsledok premeny testoresterónu (majú ho v tele aj ženy) za pomoci 5-alfa reduktázy. DHT je podľa odborníkov hlavnou príčinou vypadávania vlasov. Cieľom liečby je teda znížiť produkciu a výskyt DHT v tele a na pokožke hlavy. Orálne užívanými liekmi tzv. DHT blokátormi ale aj vhodným účinným šampónom, ktorý dokáže hĺbkovo odstrániť maz z povrchu hlavy. Zníženie DHT v tele bude mať za následok zníženie až zastavenie vypadávania vlasov.

Extrakt zo Saw Palmetta

Najrozšírenejší prírodný blokátor je extrakt zo Saw Palmetta. Je to výťažok z bobúľ rastliny Serenoa Repens,ktorý obsahuje priaznivé množstvo nenasýtených mastných kyselín a sterolov. Účinok extraktu spočíva v blokovaní pôsobenia enzýmu 5-alfa reduktáza a následne zníženej produkcie DHT, ktoré je pre vlasy nepriaznivé. Podľa štúdií je odporúčaná denná dávka 320mg denne. Extrakt zo saw palmetta sa odporúča ako súčasť liečby v každom štádiu vypadávania vlasov.

Dostupnosť: Voľnopredajný liek

Riziko vedľajších účinkov: minimálne.

Finasterid

Medicína výrazne pokročila v liečbe vypadávania vlasov u mužov. S príchodom blokátorov 5-alfa-reduktázy, ako Propecia/Finasterid a vývojom chirurgickej obnovy vlasov, už mnohí ľudia nemusia žiť s viditeľnou stratou vlasov. Na druhej strane však často liečba nezostáva bez vedľajších účinkov. Finasterid je generický názov pre značkové lieky Proscar a Propecia. Finasterid bol pôvodne vyvinutý spoločnosťou Merck ako liek na liečbu zväčšenej prostaty (Proscar). Počas štúdií na mužoch s problémami s prostatou bol pozorovaný zaujímavý vedľajší efekt rastu vlasov.

Účinná látka Finasterid vďačí za svoj úspech svojej schopnosti špecificky inhibovať typ II 5-alfa-reduktázy, čo je enzým, ktorý premieňa testosterón na silnejší androgénny dihydrotestosterón (DHT). 1 mg finasteridu v lieku môže účinne znížiť DHT až o 60%, ak sa užíva denne. Je to práve DHT, ktorý zmenší alebo miniaturizuje vlasový folikul, čo nakoniec vedie k plešatosti. Toto 60% zníženie hladiny DHT preukázateľne dokáže zastaviť progresiu vypadávania vlasov u 86% mužov užívajúcich tento liek v klinických štúdiách. 65% účastníkov výskumu zažilo to, čo bolo považované za podstatné zvýšenie rastu vlasov. Finasterid nelieči vypadávanie vlasov natrvalo – ak aj liečba zaberie, po vysadení sa stav vráti na pôvodnú úroveň za niekoľko mesiacov.

Dostupnosť: Na predpis. Lieky s touto účinnou látkou sú zatiaľ na SR schválené výhradne na liečbu problémov s prostatou.

Riziko vedľajších účinkov: Žiaľ pozitíva sú často krát prevyšené negatívami. Muži, ktorí sa rozhodnú užívať lieky s obsahom finasteridu berú na seba riziko možných výrazných vedľajších účinkov ako napríklad zníženie libida (sexuálna túžba), erektilná dysfunkcia (impotencia), znížené množstvo ejakulátu, bolesti v oblasti semenníkov alebo zväčšenie prsníkov (gynekomastia). V niektorých prípadoch však následky zostávajú trvalé. Rovnako nie je vylúčené, že sa následky dlhodobej liečby prejavia až po niekoľkých rokoch alebo desaťročiach. Je preto potrebné dôkladne zvážiť výhody a nevýhody takejto liečby.

Dutasterid

Účinná látka Dutasterid účinkuje podobne ako finasterid. Podľa výskumov však blokuje 5-alfa reduktázu typu I aj II.

Dostupnosť: Na predpis. Lieky s touto účinnou látkou sú zatiaľ na SR schválené výhradne na liečbu problémov s prostatou.

Riziko vedľajších účinkov: Podobné ako pri finasteride. Nie je vylúčené, že sa následky dlhodobej liečby prejavia až po niekoľkých rokoch alebo desaťročiach. Je preto potrebné dôkladne zvážiť výhody a nevýhody takejto liečby.

3. Vlasové aktivátory

Vlasové aktivátory sú ďalším odporúčaným krokom v liečbe vypadávania vlasov. Vlasový folikul ničený účinkami DHT potrebuje energiu aby sa "prebral" a začal opäť produkovať silný a zafarbený vlas. Existuje viacero druhov vlasových aktivátorov s mnohými účinnými látkami, ktoré fungujú napríklad na princípe zabezpečenia väčšieho prísunu krvi k folikulom a tak zabezpečia väčší prísun výživných látok alebo priameho dodanie účinných látok a vitamínov cez pokožku.

Minoxidil

Liek s obsahom Minoxidilu bol prvý liek schválený na liečbu mužskej plešivosti. Po mnoho rokov bol minoxidil vo forme tabliet, používaný na liečbu vysokého krvného tlaku. Rovnako ako pri finasteride, výskumníci objavili veľmi zaujímavý vedľajší účinok tohto lieku. Ľuďom, ktorí užívali tento liek, rástli vlasy na nečakaných miestach, ako na lícach a na zadnej strane ich rúk, niektorým z nich dokonca na čele.

Niektorí podnikaví výskumníci mali predstavu, že použitie minoxidilu lokálne (jeho aplikácia priamo na hlavu) môže podnietiť rast vlasov na holých miestach. Bolo to tak v rôznej miere v závislosti na rozsahu vypadávania vlasov. Na svoju dobu bola táto liečba revolučná. Kým minoxidil bol klinicky preukázaný, že spomaľuje progresiu vypadávania vlasov a podnecuje rast vlasov, najinformovanejší odborníci ho vidia ako pomerne málo účinný liek v boji proti vypadávaniu vlasov. Vzhľadom k tomu, že minoxidil nemá žiadny vplyv na hormonálny proces vypadávania vlasov jeho pozitívne účinky sú v najlepšom prípade dočasné a zvyčajne prinesú trochu neuspokojivé dlhodobé výsledky.

Dostupnosť: Voľne dostupný v lekárňach

Riziko vedľajších účinkov: Liečba minoxidilom však rovnako ako finasterid nesie možné vedľajšie účinky. Alergické reakcie v podobe vyrážiek, ťažkostí s dýchaním, úzkosť na prsiach, opuchy na tvári. Často sa vyskytujúce bolesti na hrudi alebo zrýchlený tlkot srdca. Potenie dlaní a chodidiel ako aj rýchly nárast telesnej hmotnosti sú menej časté príznaky.

Nanoxidil 5%

Táto účinná látka je modernejšía verzia Minoxidilu. Podľa výrobcu má však lepšie vlastnosti vďaka nižšej molekulovej hmotnosti. Dokáže preniknúť hlbšie k vlasovým folikulom.

Dostupnosť: Zatiaľ voľne dostupný vo vlasovom aktivátore Spectral DNC-N

Riziko vedľajších účinkov: Neboli zistené vedľajšie účinky

Laserová terapia

Laserové svetlo aplikované na skalp je jednou z najnovších terapií v boji proti vypadávaniu vlasov. Laserová terapia (LLLT) je dostupná vďaka ručným laserovým zariadeniam a môže byť vykonávaná doma alebo pod dohľadom doktora.

Tzv. fotobiomodulácia je najnovšia metóda stimulácie rastu nových vlasov. Vedci sa domnievajú, že LLLT sprostredkúva rast nových vlasov skrz priame alebo nepriame zvýšenie proliferačnej aktivity vo vlasovom folikule. Znamená to, že bunky sa "prebúdzajú" a rýchlejšie sa delia. Dôkazy taktiež ukazujú na fakt, že laserová energia odvracia folikulárnu apoptózu (programovanú bunečnú smrť) a z pozorovaní stimulácie optimálneho vlasového rastu a z ex-vivo štúdie bolo presne zistené, aká vlnová dĺžka, sila a intenzita sú potrebné na stimuláciu nového rastu vlasov. Experti sa taktiež zhodujú v tom, že LLLT by mala byť zvolená len ako liečba androgénnej alopecie – zdedeného vypadávania vlasov.

Dostupnosť: voľne dostupná

Vedľajšie účinky: Neboli zistené žiadne vedľajšie účinky

4. Doplnenie vitamínov/minerálov

Vlasy potrebujú pre správny rast určité aminokyseliny, vitamíny a minerály vo vhodných množstvách. V prípade, že sú hladiny nižšie, môže to negatívne ovplyvniť kvalitu vlasov alebo spôsobiť aj ich vypadávanie. Ku každej liečbe vypadávania vlasov sa preto odporúča doplniť vitamíny proti vypadávaniu vlasov aby sa eliminovala možnosť vypadávania vlasov z nedostatku vitamínov. Doplnenie vitamínov a minerálov môže naviac posilniť vlasy a spôsobiť, že budú vyzerať zdravšie a lesklejšie. Ako vedľajší efekt užívania vitamínov na vlasy je aj zlepšenie kvality nechtov.

5. Zahusťovač vlasov

Zahusťovač nie je liek. Nelieči vypadávanie vlasov. Je to v podstate prípravok na prekrytie presvitajúcej pokožky cez preriedenú vlasovú časť hlavy. Hlavnou zložkou zahusťovača vlasov sú tzv. mikrovlákna, ktoré sa nanesú nasypaním alebo nasprejovaním na preriedené vlasy. Hojne sa využíva na zahustenie jemných, riedkych vlasov alebo po transplantácii vlasov na prekrytie darcovských rán. Viac informácií sa dozviete z článku o zahusťovači vlasov.

Dĺžka liečby:

Liečba vypadávania vlasov je dlhodobý proces. Účinky liečby sa pri správnom dávkovaní prejavia v období od 6 do 12 mesiacov. Po tomto období je tiež nutné s liečbou pokračovať. Ak máte pociť po období 6 mesiacov, že liečba nezaberá, tak v závislosti od zvolenej liečby, prejdite k silnejšej liečbe. Môžete sa riadiť tabuľkou na konci tohto článku.

Na záver

Liečba vypadávania vlasov ako aj samotné vypadávanie vlasov je veľmi komplexný problém, ktorý žiaľ nie je ani v súčasnej dobe ešte dostatočne preskúmaný. Úspešnosť liečby vypadávania vlasov sa líši od človeka k človeku a dôvodom je aj zložitosť samotného problému vypadávania vlasov. Môže sa preto stať, že presne rovnaká liečba vypadávania vlasov u niektorých pacientov zaberie perfektne, u niektorých iba trochu a niekto žiaľ nepocíti žiadne výsledky. Dôležité je na liečbu nezanevrieť a dodržiavať pravidelnosť, pretože u niekoho sa môžu dostaviť výsledky aj neskôr. Ak zistíte, že Vám liečba nezaberá, naštastie existuje viacero účinných látok, ktorých kombinácia môže mať práve na Vaše vlasy výrazné účinky. V sekcii účinné látky proti vypadávaniu vlasov sa dozviete viac o ďalších látkach vhodných na boj proti vypadávaniu vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy