Je príčinou vypadávania vlasov stres?

Posledná úprava 01.03.2023

Obvykle to nie je mierny stres spôsobený prácou alebo životom, ktorý je príčinou vypadávania vlasov. Ide o mimoriadne závažný stres, ktorý spôsobuje, že rast vlasov sa zastaví a tie vypadnú. Tento typ stresu môže byť vyvolaný niektorými druhmi liekov, cukrovkou, poruchami štítnej žľazy a dokonca aj emočným stresom, ale tiež môže byť spôsobený všednými životnými udalosťami ako je pôrod či operácia.

Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov zo stresu u žien je tehotenstvo. V skutočnosti sa odhaduje, že až 45 percent nových matiek zažijú istý stupeň vypadávania vlasov ako následok stresu po narodení dieťaťa (pozri aj postpartum alopecia). Pretože tento typ straty vlasov je spôsobený bežnými spúšťačmi, mnohí ľudia ním trpia bez toho, aby si uvedomili jeho príčinu. Zvyčajne vlasy dorastú do šiestich mesiacov, ale niekedy tento druh vypadávania vlasov môže byť začiatkom dlhodobejšieho problému.

Ako spôsobuje stres vypadávanie vlasov

Vlasy rastú v opakujúcich sa cykloch. Aktívna rastová fáza trvá asi dva roky a nasleduje ju oddychová fáza, ktorá trvá tri mesiace, po ktorej vlasy vypadávajú. Normálne sa každý vlas na hlave nachádza v inej fáze tohto cyklu, takže vypadávanie nie je viditeľné: niekoľko vlasov v sprche, ďalšie na kefe, vlas alebo dva na vankúši. Za normálnych okolností vypadne maximálne 50 - 100 vlasov denne.

Keď je ale telo podrobené extrémnemu stresu, až 70 percent z vlasov môže predčasne vstúpiť do oddychovej, tzv. telogénnej fázy. O tri mesiace neskôr začnú tieto vlasy vypadávať, čo spôsobuje znateľnú stratu vlasov nazývanú telogen effluvium.

V takomto prípade ale vlasy nevypadnú úplne a rednutie bude relatívne nebadateľné. Avšak trojmesačné oneskorenie a fakt, že spúšťač sa zdá byť nesúvisiaci, je to, čo spôsobuje zmätok na strane človeka obávajúceho sa straty vlasov.

Našťastie vo väčšine prípadov vlasy dorastú do šiestich mesiacov. Pre veľmi malé percento ľudí však môže byť telogen effluvium spúšťačom ďalšieho dlhodobého vypadávania vlasov.

Ako ochrániť vlasy?

Ak je lekár schopný určiť príčinu stresu, je pol bitvy vyhranej.

Vhodné je doplniť aj testy, ktoré skontrolujú železo, hladinu niektorých hormónov a funkciu štítnej žľazy. Akékoľvek abnormality môžu spomaliť opätovný rast vlasov. Nízka hladina železa je napríklad typická najmä u mladých žien a užívaním železa alebo zvýšením množstva červeného mäsa v strave môže mladá žena znížiť množstvo času, ktorý sa musí trápiť kvôli svojim vlasom.

Bohužiaľ, telogen effluvium môže tiež odhaliť genetickú predispozíciu pre vypadávanie vlasov. Ak si ale všimnete chumáč vlasov v odtoku, to najhoršie, čo môžete urobiť, je trápiť sa. Ak viete, že je vaše padanie vlasov iba dočasné a zvrátiteľné, starosti vám len spôsobia väčší stres a môžu spôsobiť, že strata vlasov sa ešte zhorší.

Objavená nová účinná látka - Astressin-B - liek proti vypadávaniu vlasov zo stresu?

Pred časom sa dostala na trh novinka v oblasti liečby vypadávania vlasov s obsahom novo objavenej účinnej látky Astressin-B. Ide o komplex aminokyselín, ktorých účinok vyvolal rozruch medzi vedcami ako aj u mnohých ľudí, čakajúcich na liek, ktorý ich zbaví problémov s vypadávajúcimi vlasmi. Pri laboratórnych testoch na myšiach, ktorým vypadali chlpy po umelom zvýšení aktivity stresových hormónov sa zistilo, že po podkožnej aplikácii látky astressin-B, táto látka účinne blokovala receptory kortikotropínu - látky, ktorú telo vytvára ako reakciu na zvýšený stres. Blokovaním receptorov tejto látky došlo k zastaveniu negatívneho vplyvu na folikuly, ktoré v priebehu 2 týždňov začali opäť produkovať nové vlasy.

Tohto objavu sa ako prvá firma uchopila biotechnologická firma DS Laboratories a začala s výrobou vlasového aktivátora Spectral F7 s obsahom účinnej látky astressin-B, určeného práve pre ľudí so zvýšeným vypadávaním vlasov z dôvodu stresu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy