Domov / / / / Je príčinou vypadávania vlasov...

Je príčinou vypadávania vlasov stres?

Posledná úprava 14.09.2018

Stojíte v sprche a umývate si vlasy keď si zrazu všimnete chumáče vlasov v odtoku. Spočiatku zavládne strach a zmätok, ale návšteva dermatológa ukáže, že veľmi pravdepodobne práve ten pocit, ktorý prežívate v dôsledku svojich náhle zrednutých vlasov môže byť tou príčinou: je to stres.

Pravda, kvôli stresu môžete mať chuť vytrhať si vlasy, ale extrémny stres to môže spraviť aj za Vás...

Obvykle to nie je mierny stres spôsobený prácou alebo životom, ktorý je príčinou vypadávania vlasov, je pravdepodobnejšie, že ide o mimoriadne závažný stres, ktorý spôsobuje, že rast vlasov sa zastaví a tie vypadnú. Tieto typy stresu môžu byť vyvolané niektorými druhmi liekov, cukrovkou, poruchami štítnej žľazy a dokonca aj emočným stresom, ale tiež môžu byť spôsobené všednými životnými udalosťami ako je pôrod, potrat alebo operácia.

Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov u žien je tehotenstvo. V skutočnosti sa odhaduje, že až 45 percent nových matiek zažijú istý stupeň vypadávania vlasov ako následok stresu po narodení dieťaťa (pozri aj postpartum alopecia). Pretože tento typ straty vlasov je spôsobený obyčajnými spúšťačmi, mnohí ľudia ním trpia bez toho, aby si uvedomili jeho príčinu. Zvyčajne vlasy dorastú do šiestich mesiacov, ale niekedy tento druh vypadávania vlasov môže byť začiatkom dlhodobejšieho problému.

Ako spôsobuje stres vypadávanie vlasov

Vlasy rastú v opakujúcich sa cykloch. Aktívna rastová fáza trvá asi dva roky a nasleduje ju oddychová fáza, ktorá trvá tri mesiace, po ktorej vlasy vypadávajú. Normálne sa každý vlas na hlave nachádza v inej fáze tohto cyklu, takže vypadávanie nie je viditeľné: niekoľko vlasov v sprche, ďalšie na Vašej kefe, vlasy alebo dva na vankúši. Za normálnych okolností vypadne maximálne 50 - 100 vlasov denne.

Avšak, keď je telo podrobené extrémnemu stresu, až 70 percent z vlasov môže predčasne vstúpiť do oddychovej, tzv. telogénnej fázy. O tri mesiace neskôr, tieto vlasy začnú vypadávať, čo spôsobuje znateľnú stratu vlasov nazývanú telogen effluvium.

V takomto prípade ale vlasy nevypadnú úplne a rednutie bude relatívne nebadateľné. Avšak trojmesačné oneskorenie a fakt že spúšťač sa zdá byť nesúvisiaci, je to, čo spôsobuje zmätok na strane pacienta obávajúceho sa straty vlasov.

Našťastie vo väčšine prípadov vlasy dorastú do šiestich mesiacov. Pre veľmi malé percento ľudí však môže byť telogen effluvium spúšťačom ďalšieho dlhodobého vypadávania vlasov.

Ako ochrániť vlasy?

Vždy, keď človek utrpí náhlu stratu vlasov, mal by navštíviť certifikovaného dermatológa, pokiaľ možno s určitými skúsenosťami v tejto oblasti. Aj keď je lekár schopný určiť príčinu stresu, ako je to u matky, ktorá práve porodila alebo otca vyrovnávajúceho sa s nedávnou stratou dieťaťa, či mladej ženy, ktorá prestala brať antikoncepciu, mali by sa vykonať ďalšie testy.
Tieto testy skontrolujú železo, hladinu niektorých hormónov a funkciu štítnej žľazy. Akékoľvek abnormality môžu spomaliť opätovný rast vlasov. Nízka hladina železa je napríklad typická najmä u mladých žien a užívaním železa alebo zvýšením množstva červeného mäsa v strave, môže mladá žena znížiť množstvo času, ktorý sa musí trápiť kvôli svojim vlasom.

Bohužiaľ, telogen effluvium môže tiež odhaliť genetickú predispozíciu pre vypadávanie vlasov. Ak si ale všimnete chumáč vlasov v odtoku, to najhoršie, čo môžete urobiť, je trápiť sa. Ak viete, že máte telogen effluvium, starosti vám len spôsobia väčší stres a môžu spôsobiť, že strata vlasov sa ešte zhorší.

Objavená nová účinná látka - Astressin-B - liek proti vypadávajúcim vlasom zo stresu?

Pred nedávnom sa dostala na trh novinka v oblasti liečby vypadávania vlasov s obsahom novo objavenej účinnej látky Astressin-B. Ide o komplex aminokyselín, ktorých účinok vyvolal rozruch medzi vedcami ako aj u mnohých ľudí, čakajúcich na liek, ktorý ich zbaví problémov s vypadávajúcimi vlasmi. Pri laboratórnych testoch na myšiach, ktorým vypadali chlpy po umelom zvýšení aktivity stresových hormónov sa zistilo, že po podkožnej apliácii látky astressin-B, táto látka účinne blokovala receptory kortikotropínu - látky, ktorú telo vytvára ako reakciu na zvýšený stres. Blokovaním receptorov tejto látky došlo k zastaveniu negatívneho vplyvu na folikuly, ktoré v priebehu 2 týždňov začali opäť produkovať nové vlasy.

Firma DS Laboratories ako prvá využila výsledky tohto objavu a začala vyrábať vlasový aktivátor Spectral F7 s touto látkou, práve pre ľudí, u ktorých vedie zvýšený stres k vypadávaniu vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Je príčinou vypadávania vlasov stres? Priemerné hodnotenie: 4.2 5 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy