L-tyrozín a vypadávanie vlasov zo stresu

Posledná úprava 20.03.2023

Aminokyselina tyrozín zohráva dôležitú úlohu pri zvládaní stresu. Vysoké hladiny stresu môžu byť príčinou pre vypadávanie vlasov zo stresu. Hladiny stresu kolísajú, ale naše telá sú schopné regulovať stresové hormóny. Niekedy je však potrebná pomoc na to, aby sme boli schopní udržiavať hladiny tyrozínu.

L-tyrozín

L-tyrozín, alebo jednoducho tyrozín, je neesenciálna aminokyselina, ktorá sa v tele vyskytuje prirodzene. Táto aminokyselina zohráva dôležitú úlohu pri správnej komunikácii nervových buniek. Neurotransmitery, ktoré ovplyvňujú náladu a fungovanie nervových buniek sú tvorené z tyrozínových stavebných blokov. Navyše, tyrozín je životne dôležitý pri regulácii hormónov v nadobličkách, hypofýze a štítnej žľaze.

Nedostatok tyrozínu

Adrenalín a noradrenalín sú stresové hormóny, ktoré pomáha tvoriť práve tyrozín. Vysoké stresové hladiny u človeka môžu spôsobiť to, že poklesne tvorba tyrozínu, čo následne zredukuje množstvo stresových hormónov, ktoré sa dokážu vyrovnať s príznakmi súvisiacimi so stresom. Nedostatok L-tyrozínu je zriedkavý stav, ale niektoré vedľajšie účinky, ako potenciál vypadávania vlasov kvôli stresu, môžu byť škodlivé.

Vypadávanie vlasov zo stresu

Vypadávanie vlasov môže mať množstvo príčin, väčšinou ide o genetické danosti.

So stresom možno spájať tri typy vypadávania vlasov. Patrí sem alopecia areata, telogen effluvium a trichotilomania. Na rozdiel od genetického vypadávania vlasov (androgénna alopécia), pri stresovom vypadávaní vlasov padajú vlasy v chumáčoch, či už počas česania alebo umývania hlavy. V mnohých prípadoch vlasy znovu narastú, ak sa podarí hladiny stresu znížiť a následne ich kontrolovať. Ak ale vlasy nechcú začať znovu rásť, je vhodné hľadať iné možnosti liečby vypadávania vlasov.

Farba vlasov

Okrem mnohých iných úloh tyrozínu je L-tyrozín zodpovedný aj za tvorbu melanínu. Je to pigment, ktorý určuje farbu kože a vlasov. Stabilné hladiny tyrozínu sú dôležité, pretože stres môže vyvolať vypadávanie vlasov ale aj zmenu farby vlasov a kože. Výživové doplnky obsahujúce L-tyrozín môžu pomôcť vlasom, ktoré zmenili farbu. Nanovo vyrastajúce vlasy už mávajú svoju pôvodnú farbu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy