Domov / / / L-tyrozín a vypadávanie vlasov...

L-tyrozín a vypadávanie vlasov zo stresu

Posledná úprava 22.03.2018

Aminokyselina tyrozín zohráva dôležitú úlohu pri zvládaní stresu. Vysoké hladiny stresu môžu byť príčinou pre vypadávanie vlasov zo stresu. Hladiny stresu kolísajú, a naše telá sú schopné regulovať stresové hormóny. Niekedy je však potrebná pomoc na to, aby sme boli schopní udržiavať hladiny tyrozínu. Poraďte sa s lekárom o príznakoch stresu a o možných spôsoboch liečby.

L-tyrozín

L-tyrozín, alebo jednoducho tyrozín, je neesenciálna aminokyselina, ktorá sa v tele vyskytuje prirodzene. Táto aminokyselina zohráva dôležitú úlohu pri správnej komunikácii nervových buniek. Neurotransmitery, ktoré ovplyvňujú náladu a fungovanie nervových buniek sú tvorené z tyrozínových stavebných blokov. Navyše, tyrozín je životne dôležitý pri regulácii hormónov v nadobličkách, hypofýze a štítnej žľaze.

Nedostatok tyrozínu

Adrenalín a noradrenalín sú stresové hormóny, ktoré pomáha tvoriť práve tyrozín. Vysoké stresové hladiny u človeka môžu spôsobiť to, že poklesne tvorba tyrozínu, čo následne zredukuje množstvo stresových hormónov, ktoré sa dokážu vyrovnať s príznakmi súvisiacimi so stresom. Nedostatok L-tyrozínu je zriedkavý stav, ale niektoré vedľajšie účinky, ako potenciál vypadávania vlasov kvôli stresu, môžu byť škodlivé.

Vypadávanie vlasov zo stresu

Vypadávanie vlasov môže mať množstvo príčin, väčšinou ide o genetické danosti. So stresom možno spájať tri typy vypadávania vlasov. Patrí sem alopecia areata, telogen effluvium a trichotilomania. Na rozdiel od genetického vypadávania vlasov, pri stresovom vypadávaní vlasov padajú vlasy v chumáčoch, či už počas česania alebo umývaní hlavy. V mnohých prípadoch vlasy znovu narastú, ak sa podarí hladiny stresu znížiť a následne ich kontrolovať. Ak ale vlasy nechcú začať znovu rásť, možno hľadať možnosti liečby.

Farba vlasov

Okrem mnohých iných úloh tyrozínu je L-tyrozín zodpovedný aj za tvorbu melanínu. Je to pigment, ktorý určuje farbu kože a vlasov. Stabilné hladiny tyrozínu sú dôležité, pretože stres môže vyvolať vypadávanie vlasov ale aj zmenu farby vlasov a kože. Výživové doplnky obsahujúce L-tyrozín môžu pomôcť vlasom, ktoré zmenili farbu. Nanovo vyrastajúce vlasy už mávajú svoju pôvodnú farbu.

Formy a dávkovanie

Výživové doplnky s obsahom L-tyrozínu možno dostať vo forme tabliet a kapsúl. Odporúča sa užiť ich 30 minút pred jedlom, a to v troch denných dávkach medzi 500 až 1000 mg denne. Ak spolu s L-tyrozínom budete užívať aj vitamíny B6, B9 a meď, maximalizujete účinok doplnku.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy