Domov / / / / Čo môže spôsobovať vypadávanie...

Čo môže spôsobovať vypadávanie vlasov?

Posledná úprava 13.09.2018

Hoci genetika a starnutie sú najčastejšou príčinou úbytku vlasov, aj iné faktory vrátane zdravotného stavu, liekov a stresu môžu zohrávať svoju úlohu. Ak sa u Vás vyskytne náhla strata vlasov, poraďte sa so svojím lekárom, pretože to môže byť príznakom vážneho skrytého ochorenia.

Genetika

Androgénna alopécia - vypadávanie vlasov, ktoré je spôsobené kombináciou genetiky, starnutia a hormonálnych zmien, je hlavnou príčinou rednutia vlasov. Približne 40 percent mužov a žien zaznamená určitý stupeň vypadávania vlasov ešte pred dovŕšením 35 rokov. Vypadávanie vlasov môže u mužov nastať už v puberte alebo mladosti. Geneticky spôsobené rednutie vlasov sa prejavuje rozdielne u mužov a inak u žien. U mužov vypadávanie vlasov začína vpredu a na temene hlavy, zatiaľ čo u žien vypadávajú vlasy po celej hlave.

Lieky

Podľa štatistík viac než 300 liekov môže spôsobiť určitú mieru vypadávania vlasov. S výnimkou chemoterapie, vypadávanie vlasov je vo všeobecnosti nezvyčajný vedľajší účinok. K druhom liekov, ktoré môžu spôsobiť vypadávanie vlasov patria antikoncepčné tabletky, lieky proti zrážaniu krvi alebo antibiotiká. V niektorých prípadoch sa vypadávanie vlasov môže prejaviť až po dvoch až štyroch mesiacoch po začatí ich užívania liekov. Vo väčšine prípadov vlasy dorastú po tom, ako liek prestane v tele pôsobiť – po skončení liečby.

Tehotenstvo

Približne 50 percent žien má skúsenosti s vypadávaním vlasov po tehotenstve, ktoré sa nazýva postpartum alopecia. Ochorenie je spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré nastávajú počas tehotenstva, ale prejavia sa až tri až deväť mesiacov po pôrode. Toto vypadávanie vlasov je náhle a niekedy tak dramatické, že môže byť alarmujúce. Môže trvať až tri mesiace, dokým sa vlasy vrátia do normálneho stavu. Nie je to ale vždy tak a čím viac detí žena má, tým redšie vlasy môžu byť keď dorastú.

Endokrinné poruchy

Poruchy endokrinného systému tiež môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Poruchy štítnej žľazy môžu napríklad spôsobiť úbytok vlasov na hlave a vonkajšom okraji obočia a cukrovka môže spôsobiť celkové vypadávanie vlasov. Ženy s vysokou hladinou testosterónu alebo nízkou hladinou estrogénu môžu tiež zaznamenať vypadávajúce vlasy. Polycystický syndróm je často príčinou nezvyčajne vysokej hladiny testosterónu u žien. Medzi príznaky patrí nepravidelná alebo žiadna menštruácia, akné, zvýšenie hmotnosti a ochlpenia na tvári.

Autoimunitné poruchy

Alopécia areata je ochorenie, keď si imunitný systém pomýli vlasové folikuly za cudzie predmety a snaží sa ich zničiť. Výskumníci ešte neidentifikovali príčiny tohto ochorenia, ale genetika môže zohrávať úlohu, pretože mnoho ľudí, ktorí trpia alopéciou areata, má často v rodine históriu rôznych autoimúnnych chorôb, rakoviny, cukrovky, hypotyreózy alebo reumatoidnej artritídy. Stres môže byť tiež jedným z faktorov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Čo môže spôsobovať vypadávanie vlasov? Priemerné hodnotenie: 5 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy