Čo spôsobuje rednutie vlasov u mladých žien?

Posledná úprava 18.09.2019

Rednutie alebo strata vlasov sa nazýva alopécia a postihuje mužov a ženy v každom veku. Podľa odborníkov je normálne stratiť asi 25 až 100 vlasov denne. Strata väčšieho množstva vlasov než je normálne u mladých žien môže byť znakom zdravotného problému, dočasnej zmeny hladiny hormónov alebo postranných znakov niektorých chorôb. [1]

Hormóny

Zmena hladiny hormónov môže spôsobiť, že vlasy vypadávajú viac než je zvyčajné, čo spôsobuje, že vyzerajú riedke. Hormonálne zmeny sa môžu vyskytnúť počas puberty, krátko po pôrode (čítajte aj vypadávanie vlasov po pôrode), alebo pri užívaní antikoncepcie. Niektoré choroby môžu taktiež spôsobiť hormonálnu nerovnováhu, napríklad syndróm polycystických vaječníkov a poruchy štítnej žľazy.

Starostlivosť o vlasy

Niektoré druhy ošetrovania vlasov ako napríklad časté farbenie, trvalá a chemické ošetrovanie môže spôsobiť Vypadávanie vlasov nazvané trakčná alopecia. Tá nastane, ak sú vlasy napnuté ťahom príliš často, čím sa zlomia. Príliš veľa slnka a tuho utiahnuté copy môžu tiež spôsobiť tento typ alopécie.

Dedičnosť

Androgenetická (androgénna) alopécia je genetická strata vlasov, ktorú môžu ženy zdediť z matkinej aj otcovej strany. Môže byť zodpovedná za rednutie, avšak nie úplnú stratu vlasov. Rednutie vlasov spôsobené geneticky môže nastať už v puberte. Hoci neexistuje liek na tento typ rednutia vlasov, niektoré lieky dokážu pomôcť spomaliť tento proces.

Liečba

Rednutie vlasov spôsobené liekmi sa nazýva anagen effluvium. Nastáva, keď lieky alebo chemoterapia náhle narušia bunky vlasových folikulov. Vlasy sa vrátia do pôvodnej hustoty zhruba šesť mesiacov po skončení užívania liekov.

Stres

Extrémny stres vyplývajúci z vážneho ochorenia alebo emocionálnej poruchy môžu spôsobiť rednutie vlasov nazvané telogen effluvium. Toto vypadávanie nastane, keď je normálny cyklus rastu vlasov narušený, čím sa vlasy rýchlo dostanú do fázy vypadávania. Tento typ rednutia vlasov je len dočasný.

Trhanie vlasov

Rednutie vlasov môže byť spôsobené psychologickou poruchou nazvanou trichotillomania, ktorú charakterizuje obsesívne trhanie vlasov. Opakované trhanie prameňov vlasov spôsobuje rednutie vlasov celej hlavy. Tento problém je možné vyriešiť pod dozorom špecializovaného lekára.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy