Domov / / Vhodnosť používania saw palmet...

Vhodnosť používania saw palmetta – muži, ženy, deti

Posledná úprava 29.07.2019

Saw palmetto je rastlina, z ktorej sa vyrába liečivý extrakt vhodný na vnútorné aj vonkajšie používanie. Indiáni, obzvlášť z oblasti Floridy, používali plody saw palmetta ako diuretikum, sedatívum, afrodiziakum, výživové tonikum, či liek na vykašliavanie. Neskôr sa začal v Amerike a Európe využívať na zlepšenie sexuálnej sily a energie, tiež zvýšenie tvorby spermií. Tiež ako mierne diuretikum, na zmiernenie ťažkostí s močením (neustále nutkanie na močenie či nočné pomočovanie u mužov aj u žien). Využíval sa na liečbu zväčšených vaječníkov aj menštruačných kŕčov a bolestivej menštruácie. Netreba zabúdať ani na liečbu zväčšenej prostaty a vypadávania vlasov pomocou extraktu zo saw palmetta.

Saw palmetto býva niekedy súčasťou prípravkov pre ženy – na problémy s močovými cestami, tvorbu mlieka počas laktácie a zriedkavo aj na zväčšenie prsníkov.

Upozornenie pri užívaní saw palmetta

Výrobcovia a producenti na etiketách upozorňujú na kombinovanie saw palmetta s inými liekmi (napríklad na riedenie krvi), tiež pri problémoch s prostatou a užívaním iných liekov na prostatu. Tiež upozorňujú na kombinovanie s inými liekmi na predpis, tehotenstvo a dojčenie. Odporúča sa tiež vysadiť saw palmetto dva týždne pred chirurgickým zákrokom.

Dostupné informácie o fyziologických a biochemických aspektoch saw palmetta

Len veľmi málo je známe o trávení, vstrebávaní, distribúcii, metabolizme a vylučovaní niektorých zložiek plodov saw palmetta – fenolové zložky, fytosteroly, flavonoidy, polyprenoidy. Ďalšie zložky však boli dobre charakterizované – napríklad cukry, mastné kyseliny alebo iné uhľovodíky.

V tkanivách bolo saw palmetto, podávané v rámci testov, izolované následne v najvyšších koncentráciách v tukovom tkanive, prostate a v koži. Nižšie koncentrácie jednotlivých zložiek saw palmetta boli odhalené v pečeni a močovom mechúre.

Bezpečnosť užívania saw palmetta a nežiadúce účinky

Vo všeobecnosti je saw palmetto dobre znášané väčšinou ľudí. Medzi najčastejšie nežiadúce účinky patrí hnačka, bolesť hlavy, únava, znížené libido, nevoľnosť, zvracanie či závraty. Sú však iba mierne a reverzibilné.

U mladých dievčat, ktoré boli liečené na vypadávanie vlasov či nadmerný rast telesného ochlpenia, boli v niektorých prípadoch hlásené návaly horúčav.

Medzi závažnejšie nežiadúce účinky, ktoré však boli hlásené iba jednotlivo, patrí poškodenie pečene, pankreatitída, krvácanie do mozgu. Nie je však vôbec jasné, či bolo príčinou týchto problémov skutočne samotné saw palmetto.

Existujú tiež obavy týkajúce sa vrodených defektov a problémového vývoja mužských genitálií u nenarodených chlapcov.

Saw palmetto hojne využívajú muži, ktorí majú problémy s prostatou. Hlavne v prípade benígnej hyperplázie prostaty. Používa sa aj pri cystitíde (zápal močového mechúra). Všetko je to vďaka jeho antiedematóznym a antiandrogénnym vlastnostiam. Antiandrogénne vlastnosti však predstavujú riziko pre mužské plody vyvíjajúce sa v maternici – dôvodom sú potenciálne škodlivé účinky na vývoj mužských genitálií.

Je dobre známe, že testosterón, inak androgén či mužský pohlavný hormón, je potrebný na rozvoj a zachovanie mužských pohlavných charakteristík. Testosterón sa mení na najaktívnejší androgén, DHT, a to pomocou 5-alfa reduktázy. Ten potom vyvoláva androgénne účinky prostredníctvom androgénnych receptorov.

Je pritom známe, že inhibítory 5-alfa reduktázy vyvolávajú niektoré nežiadúce účinky, a preto sú kontraindikované u žien, ktoré sú tehotné alebo môžu/plánujú otehotnieť. Podľa štúdií mužské potomstvo (u zvierat) vykazovalo abnormálny vývoj mužských genitálií, ak boli inhibítory 5-alfa reduktázy podávané tehotným samičkám.

V minulosti užívali saw palmetto iba muži, takže sa jeho užívaním tehotnými ženami nikto nezaoberal. V súčasnosti však vedecké dôkazy udávajú, že konzumácia saw palmetta v tehotenstve je riziková pre nenarodených chlapcov. Pokiaľ teda nie sú dostupné informácie, ktoré by naznačovali, že antiandrogénna aktivita u ľudí nie je natoľko vysoká, aby spôsobila vrodené chyby u mužských potomkov, je treba pristupovať k užívaniu saw palmetta v tehotenstve ako k nežiadúcemu.

Súčasne je nevhodné použitie saw palmetta u detí do 12 rokov.

Spôsoby užívania saw palmetta

Saw palmetto možno užívať v mnohých formách. Bobule možno jesť v celku alebo zaliať ako čaj – o účinných dávkach však existuje len málo podložených informácií.

Ak užívate saw palmetto ako sušený výživový doplnok či tekutý výťažok, udáva sa ako najúčinnejšia dávka 160-320 mg denne.

Treba však znovu poznamenať, že väčšina výskumov bola výlučne na mužskom pokolení.

Zhrnutie na záver

Saw palmetto je doplnok vyrábaný z plodov stromu Serenoa repens.

Má mnohé zdravotné prínosy – pôsobí proti padaniu vlasov, zlepšuje zdravie prostaty aj močových ciest. Údajné má tiež protizápalové a protirakovinové vlastnosti.

Užívať ho však nesmú deti a tehotné či dojčiace ženy.

Zdroje

Čítajte ďalej Saw palmetto
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy