Prírodné doplnky stravy na vypadávanie vlasov u žien

Posledná úprava 23.03.2018

Hoci je Vypadávanie vlasov často považované za problém, ktorý postihuje mužov, trpia ním žiaľ aj ženy - má to vážny dopad na ich sebavedomie. Liečba závisí od formy alopécie, ktorou žena trpí. Môže sa jednať o lieky, ktoré sa vmasírujú do pokožky hlavy alebo tabletky podávané orálne. Obmedziť vypadávanie vlasov môžu dokonca aj niektoré prírodné doplnky výživy.

Ženy môžu trpieť dvomi typmi vypadávania vlasov – androgenetickou (androgénnou) alopéciou, rednutím vlasov alebo alopéciou areata. Androgenetická alopécia spôsobuje rednutie vlasov na hlave a je zvyčajne spôsobená kombináciou starnutia a genetiky. Alopécia areata spôsobuje ložiskové vypadávanie vlasov po celom tele ako následok užívania niektorých liekov prípadne auto-imunitného ochorenia.

Saw palmetto a biotín

Výskumy ukázali, že saw palmetto môže pomôcť pri androgenetickej alopécii u žien. Saw palmetto je rastlina bežne používaná pri problémoch s prostatou a rastie na východnom pobreží USA. Biotín je vitamín, ktorý môže zohrávať úlohu pri liečbe niekoľkých ochorení vrátane cukrovky a miernej formy depresie. Taktiež môže pomôcť zmierniť vypadávanie vlasov ak sa užíva súčasne so zinkom.

Účinnosť

Výsledky testov ukazujú, že saw palmetto rovnako ako biotín môžu zmierniť symptómy miernej až strednej androgenetickej alopécie. Výsledky ďalších štúdií ukazujú, že je možné predísť alopécii užívaním biotínových doplnkov.

Dávkovanie a bezpečnosť

Ako bezpečná dávka sa ukázalo 320mg extraktu zo saw palmetta. Čo sa týka biotínu – odporúčaná dávka je 350mcg na podporenie rastu vlasov. Toto dávkovanie je však iba informačné, určite sa poraďte so svojim lekárom pred užívaním. Saw palmetto aj biotín sú relatívne dobre znášané a bez vedľajších účinkov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy