Druhy proteínov vo vlasovej kozmetike

Posledná úprava 06.03.2023

Vlasy potrebujú vyrovnaný pomer hydratácie a proteínov. Naše vlasy sú vytvorené z tvrdého vláknitého proteínu označovaného ako keratín. Rôzne druhy proteínov na vlasy môžu pomôcť udržať rast zdravých vlasov. Všetky proteíny sú posilňujúce proteíny, pričom má každý svoju vlastnú charakteristiku.

Urobte si rýchly test a zistite, či vaším vlasom chýbajú proteíny

Navlhčite si vlasy (ideálne po umytí šampónom). Vezmite približne dva a pol centimetra vlasov medzi prsty. Podľa toho, ako vlasy zareagujú na ťah, dokážete určiť, či potrebujete hydratáciu alebo proteíny.

 • Vlasy potrebujú hydratáciu, ak sa vôbec nenatiahnu a zlomia sa, alebo ak sú na dotyk extrémne drsné a krehké.
 • Vlasy potrebujú proteíny, ak sa dlhšie naťahujú a potom sa začnú lámať (alebo sa vôbec nezlomia). Prípadne ak sú povädnuté a na dotyk lepkavé.
 • Ak sa vlasy natiahnu iba trochu a potom sa vrátia do normálnej dĺžky bez toho, aby sa zlomili, je množstvo proteínov aj vlahy správne vyrovnané.

Druhy proteínov

Najskôr si objasníme, čo to znamená hydrolyzovaný proteín. Hydrolizovaný znamená, že ide o chemickú zlúčeninu rozdelenú na menšie jednotky. Ak teda uvidíte slovo „hydrolyzovaný“ pred niektorým z názvov proteínov (ako sme spomenuli, poznáme viaceré druhy proteínov), znamená to toľko, že bol proteín rozštiepený na menšie jednotky.

 • Hydrolyzovaný pšeničný proteín: proteín rozpustný vo vode, derivovaný z pšenice. Preniká k jadru každého vlasu. Posilňuje a hydratuje vlasy, zvyšuje ich schopnosť získať a udržať hydratáciu.
 • Hydrolyzovaný hodvábny proteín: derivovaný z jednej z najpevnejších prírodných vláknin na svete. Na vlase tvorí kryštalickú ochrannú bariéru. Zlepšuje pružnosť vlasov, ich odolnosť, zvyšuje lesk (hodváb je známy svojou schopnosťou zadržať 10 tisíc násobok svojej váhy vo vode).
 • Glykoproteíny: derivované z lastúr ustríc, obsahujú cukor a aminokyseliny, ktoré pomáhajú posilniť a vyhladiť vlasy.
 • Mliečne proteíny (laktalbumín): derivované z mlieka, s vysokým obsahom kyseliny mliečnej, obsahujú 8 esenciálnych aminokyselín. Označuje sa za najlepší proteín. Výborný na suché alebo poškodené vlasy.
 • Hydrolyzovaný sójový proteín: vo vode rozpustný proteín derivovaný zo sóje. Posilňuje a uhládza vlasové vlákna. Zvyšuje schopnosť vlasu udržiavať vlhkosť. Dodáva lesk a vyhladzuje vlasy.
 • Kolagénový proteín: zvyšuje elasticitu vlasov.
 • Rastlinný proteín: hydratuje vlasy. Výborné pre porézne a poškodené vlasy a rozštiepené končeky. Absorbuje sa oveľa ľahšie do vlasu než živočíšne proteíny. Nehromadí sa a nezanecháva nánosy.
 • Živočíšny proteín: štiepi sa na mastné kyseliny a pokrýva vlasy. Na vlasoch zanecháva nánosy.
 • Keratínový proteín: každý jeden vlas je tvorený proteínom keratín. Je to najsilnejší z proteínov v produktoch starostlivosti o vlasy. Posilňuje vlasy a zabraňuje ich lámaniu. Vyhladzuje vlasové kutikuly tým, že znižuje krepovitosť, vlasy sú jemnejšie a lesklejšie.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy