Domov / / Čo je Dukanova diéta. Proteíny...

Čo je Dukanova diéta. Proteíny ako pomoc pri chudnutí

Posledná úprava 11.01.2018

Podľa formálnej klasifikácie je Dukanova diéta diétou s nízkym množstvom sacharidov, stredne vyskokým množstvom tuku a vysokým množstvom bielkovín. Dukanova metóda je postavená na bielkovinách. Pokiaľ ide o zoznam diétnych potravín, bielkoviny majú byť kľúčom k úspešnému chudnutiu. Kedže Dukanovou diétou je ľahké sa riadiť, ukázala sa byť veľmi efektívna.

Nefrustrujúca diéta

Ľudia, ktorí sa úspešne riadili Dukanovou diétou uvádzajú, že podľa ich názoru sa Dukanov plán ukázal v priaznivom svetle nielen vďaka svojmu menu. V priebehu svojej kariéry Dr Dukan, ako odborník na výživu a stravovacie návyky, vyvinul myseľ-meniacu metódu, ktorá funguje nielen vďaka nízkemu množstvu sacharidov alebo tukov, ktoré prijímate, ale aj vďaka nízkej frustrácii, ktoré zažívate. Tento diétny režim neukladá žiadne obmedzenia ohľadom množstva potravín, ktoré jete (pokiaľ sa budete držať predpísaného menu) a prostredníctvom svojej premyslenej fázovej konštrukcie zaisťuje rýchle výsledky, ktoré vás budú motivovať.

Fázy

Dukan uvádza, že hybnou silou jeho metódy sú proteíny. Diéta je postavená na štyroch hlavných fázach:

Fáza I: Útok

Rýchle nakopnutie; intenzívny a stimulujúci úbytok na váhe. Dukanov diétny plán začína fázou útoku, ktorá "prekvapí" telo a prinesie povzbudivé chudnutie.

Fáza II: Cesta

Stály úbytok hmotnosti až do dosiahnutia optimálnej telesnej hmotnosti. Po prvej fáze, Dukanov plán pokračuje striedavými fázami konzumácie potravín bohatých na bielkoviny a konzumácie nízko-sacharidovej stravy a zdravej zeleniny.

Fázy III: Konsolidácia

Súčasťou tretej fázy je menu bohaté na bielkoviny, udržaniu si novo získanej váhy.

Fáza IV: Stabilizácia

Celoživotná stabilizácia ideálnej hmotnosti. Podľa Dukana, konzumácia stravy obsahujúcej iba bielkoviny jeden deň v týždni po celý zvyšok vášho života, vám umožní udržať si novú váhu nadobro. Za cenu tejto malej obete dostanete možnosť jesť, čo chcete zvyšných 6 dní v týždni a napriek tomu zostať fit a štíhly.

Každá z uvedených fáz má svoje vlastné pravidlá a ciele, ale to, čo všetky z nich majú spoločné, je to, že sú bohaté na bielkoviny potraviny, z ktorých je, v závislosti na fáze, menu diéty sčasti alebo úplne zložené.

Veda za Dukanovou metódou

Dukan vo svojich knihách čitateľov ušetril väčšiny zložitých vedeckých podrobnosti o tom, ako proteín spôsobuje úbytok hmotnosti. Skúsme si princíp fungovania v krátkosti vysvetliť.

Zdá sa, že vedci sa zhodujú na tom, že výživa založená na vysokom obsahu bielkovín s nízkym obsahom sacharidov je dosť efektívna. Súčasný príjem bielkovín a zníženého množstva sacharidov zaistí, že budete sa cítiť menej hladní (čo má psychologickú výhodu, že nemusíte bojovať proti svojim vlastným inštinktom) a odvádza telo od používania glukózy ako palivo (to je metabolická výhoda; vaše telo napokon prepne svoj napájací kábel do správneho zdroja). Namiesto toho, telo začne ako zdroj energie využívať tuk, čo spôsobí tzv ketogenézu. Táto energia je potom použitá na konverziu proteínov na glukózu.

Tu je výňatok z vedeckého článku, ktorý tento bod ilustruje:

Ak namiesto hladovania siahnete po strave s nízkym obsahom sacharidov, bude to ešte lepšie. Na glukózu sa premení proteín, ktorý jete, namiesto proteínu vo svaloch. Ak udržíte množstvo prijatých sacharidov dostatočne nízke na to, aby pečeň ešte stále musela vyrobiť dodatočný cukor, budete v režime spaľovania tukov pri zachovaní si svalovej hmoty, čím dosiahnete obe výhody.

Navyše podľa nových štúdií konzumácia stravy s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov je jednou z najefektívnejších foriem výživy, ktoré podporujú úbytok hmotnosti a zároveň znižujú hlad.

Odborníci tento názor zdieľajú:

Zdá sa, že strava s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov, prinajmenšom v krátkodobom horizonte, produkovala pocit sýtosti u týchto obéznych mužov, čo naznačuje, že táto diéta môže ovplyvniť chuť do jedla a motiváciu k jedlu. Ovládanie našej chuti do jedla je sústredené v mozgu, a preto s použitím technológie PET skenovania sledujeme metabolizmus našich dobrovoľníkov.

Okrem vedeckých kruhov bolo o Dukanovej diéte v poslednom čase počuť v dobrom i z iných zdrojov. Online médiá ako i noviny písali o niekoľkých celebritách, ktoré úspešne použili Dukanovu metódu na zhodenie nadbytočných kíl:

Kniha, z ktorej sa predalo až 10 miliónov kópií po celom svete, však neurobila na Severnú Ameriku dojem, až pokým sa nedostala ku Carole Middleton. Dr. Pierre Dukan jej poslal podpísanú kópiu jeho knihy. Zmienka o tejto diéte bola tiež spájaná s Kate Middleton, Jennifer Lopez a Gisele Bundchen.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac