Domov / / Dukanova diéta - Fáza I: Trvan...

Dukanova diéta - Fáza I: Trvanie a predpokladaná strata váhy

Posledná úprava 09.05.2017

Podľa Dukanovej diéty, najdôležitejším cieľom diéty na začiatku je “úspech”. To znamená, že prvých pár dní na Dukanova diéta musí byť dobre naplánovaných, a tento plán je potrebné dôkladne dodržiavať. Vzhľadom k tomu, že zoznam potravín je už vyriešený, nemusíme sa starať o menu počas prvej časti diéty. Jediné, čo musíme urobiť, pred tým, než sa posunieme ďalej, je múdro si zvoliť dobu trvania fázy útoku.

Veľa ľudí predpokladá, že čím dlhšie vydržia pri fáze útoku, tým lepšie. Nefunguje to tak. Všimnite si, že to, čo stratíte počas prvých niekoľkých dní diéty, je väčšinou voda, nie tuk. Nemá preto zmysel prehnať to s prvou fázou. To, aký dlho bude fáza útoku, závisí, prevažne na tom, koľko kíl chcete zhodiť a ako agresívne sa chystáte diétu držať.

V závislosti na variante, ktorú si vyberiete, môžete očakávať, rôzne výledky. Pamätajte si však, že mnoho faktorov môže byť prekážkou v chudnutí.

Ako dlho by mala trvať fáza útoku

5 dní

To je najčastejší prípad. Vyberte si ho, ak máte v pláne stratiť 10-20kg.

Bolo preukázané, že 5 dní je najoptmálnejšia doba, počas ktorej môžete dosiahnuť najlepšie výsledky, bez toho, aby ste zapríčinili poruchy metabolizmu alebo sa začali nudiť. Ľudia, ktorí túto diétu podstúpili hlásia, že počas 5-dňovej fázy útoku možno očakávať úbytok hmotnosti 1,5-2,5 kg. Niektorí ľudia stratia okolo troch kíl, alebo dokonca až 3,5 - 4,5 kilogramov (tieto účinky boli pozorované u pacientov, ktorí sú vážne obézni a / alebo mimoriadne aktívni).

Ďalšie možné scenáre:

3 dni

Tento variant je dobrou voľbou pre ľudí, ktorí plánujú na zhodiť do 10 kg. 3 dni sú pre väčšinu ľudí hračkou a umožňujú rýchly prechod do ďalšej fázy. Očakávaný hmotnostný úbytok počas trojdňovej fázy útoku sa pohybuje v rozmedzí 1 - 2,5 kg.

1-dňová "predohra"

Ak je vaša nadváha menšia ako 5 kg, nie je potrebné sa trápiť sa s fázou útoku na viac ako jeden deň. 1-dňová "predohra" vás pravdepodobne odľahší o nie viac ako kilo. Je to ale slušný výsledok.

7 dní a viac (maximálne 10 dní so súhlasom a pod vedením vášho lekára)

Toto je voľba pre ťažko obéznych pacientov, ktoré sú skutočne motivovaní zbaviť sa svojej nadmernej hmotnosti. Túto variantu zvoľte len v prípade, že potrebujete stratiť viac ako 20 kg, alebo keď je vaše telo extrémne odolné proti diétam a v minulosti ste si už prešli niekoľkými neúspešnými pokusmi schudnúť. Pamätajte tiež, že ak máte v pláne zotrvať vo fáze útoku po dobu 7 dní alebo dlhšie, správna hydratácia je mimoriadne dôležitá. Očakávaný úbytok hmotnosti pri tejto možnosti sa bude líšiť, ale vo väčšine prípadov, môžete očakávať, že vaša hmotnosť klesne o aspoň 4,5kg.

Čo uľahčuje alebo brzdí úbytok hmotnosti počas fázy útoku

Okrem presného počtu dní, koľko bude vaša fáza útoku trvať, existujú aj niektoré ďalšie faktory, ktoré môžu uľahčiť alebo brániť procesu chudnutia.

Jedlo verzus pôst

Pokiaľ ide o chudnutie, na proteíny bohatá strava je rovnako rovnako účinná ako pôst. Inými slovami, po fáze útoku môžete očakávať rovnaký úbytok hmotnosti, ako by ste boli schopní dosiahnuť tým, že nejete vôbec nič. Na druhej strane, rozdiel medzi nimi je zrejmý: pôst znamená hladovanie, a v dôsledku toho núti telo “bojovať” aby bolo zachované jeho tukové tkanivo. Pri fáze útoku však nehladujete a nespúšťate žiadnu defenzívnu taktiku tela. Inými slovami: môžete jesť toľko, koľko chcete a zároveň budete chudnúť, ako keby ste vôbec nejedli.

Vaša bazálna hmotnosť

V závislosti na tom, koľko vážite a aký veľký problém s nadváhou máte, môžete počas fázy útoku očakávať rozdielny pokles hmotnosti. Napríklad ak potrebujete celkovo zhodiť 35 kg, počas prvých pár dní bude vaša hmotnosť klesať omnoho viac, než u osoby, ktorá potrebuje zhodiť iba 4,5 kg.

Odolnosť voči diéte

Existuje celý rad faktorov, ktoré môžu spôsobiť odolnosť organizmu voči diéte. Jedná sa o najbežnejší dva:

Pravidelné diéty

Pravidelné diéty spúšťajú v tele "režima hladovania" v tele a robí ho necitlivé, alebo dokonca takmer imúnne voči väčšine spôsobov diéty.

Vek, zdravotný stav, tehotenstvo

Váš vek alebo (zdravotný) stav, často určuje, či vaše telo prechádza určitými hormonálnymi zmenami (dospievanie, tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie, obdobie pred menopauzou, hormonálna terapia).

Zadržiavanie vody a ženské záležitosti

U žien, ktoré podstupujú hormonálnu terapiu bolo hlásené mierne alebo žiadne zvýšenie hmostnosti a teda sú náchylné k zadržiavaniu vody a vody opuchom. Okrem hormonálnej liečby je potrebné spomenúť, že nedostatok bielkovín v strave tiež môže spôsobiť zadržiavanie vody. Citujem z Wikipédie:

Proteíny priťahujú vodu a hrajú dôležitú úlohu vo vyvážení množstva vody v tele (...) Brucho je opuchnuté kvôli edému alebo zadržiavaniu vody, spôsobenému nedostatkom proteínov v potrave.

Telo žien niekoľko dní pred menštruáciou zadržiava viac vody, potláča procesy eliminácie toxínov a spomaľuje spaľovanie tukov. Počas tejto doby môže byť účinnosť fázy útoku znížená. Nie je však potrebné sa obávať, pretože hoci skryto, strata hmotnosti stále pokračuje a účinky sa stanú viditeľné v priebehu niekoľkých dní (po ukončení menštruácie).

Neprepadajte panike, keď nevidíte žiadne účinky fázy útoku. Nestrácajte svoju dôveru v túto diétu a buďte si istí, že je len otázkou niekoľkých dní, kedy bude úbytok hmotnosti zrejmý. Vždy počkajte, až do konca prvej fázy a nerobte žiadne unáhlené rozhodnutia skončiť s diétou.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Dukanova diéta - Fáza I: Trvanie a predpokladaná strata váhy Priemerné hodnotenie: 4.3 3 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie