Domov / / Dukanova diéta - Fáza II: Cest...

Dukanova diéta - Fáza II: Cesta

Posledná úprava 09.01.2018

Fáza cesty v Dukanovej diéte je v skutočnosti kombináciou dvoch čiastkových fáz. Jedna z nich je v rámci povolených potravín takmer totožná s fázou útoku a druhá rozširuje zoznam povolených potravín zahrnutím zvyšných 28 druhov zeleniny zo zoznamu 100 bezpečných produktov Dukanovej diéty.

Kľúčovým pravidlo fázy cesty je striedať proteínovú a proteínovo-zeleninovú fázu, až kým nedosiahnete vašu cieľovú hmotnosť.

Proteínová fáza je v podstate založená na rovnakých pravidlách, ako fáza útoku (pozri ďalšie články). Zamerajme sa teda na proteínovo-zeleninovú fázu.

Rovnako ako pri fáze útoku, existuje viac ako jedna varianta fázy cesty. To, ktorú možnosť si vyberiete, závisí od určitých podmienok, vrátane vašich individuálnych preferencií.

Koľko zeleniny môžete jesť?

V zásade neexistujú žiadne obmedzenia ohľadom množstva zeleniny, ktorú jete počas druhej fázy diéty. Na druhej strane, nie je dobré zneužiť toto pravidlo a so zeleninou to prehnať. Napriek starostlivému výberu zeleniny, pri úmyselnom prejedaní môže vaše úsilie výjsť nazmar. Mali by ste jesť len toľko, aby ste uspokojili svoj hlad. Nechápte ma zle, ohľadom toho, koľko jedla zjete neexistujú žiadne obmedzenia, ale čím viac budete jesť (nad úroveň nasýtenosti), tým pomalšie chudnutie bude.

Počiatočný hmotnostný prírastok

Často sa stáva, že keď človek prejde z fázy útoku na proteínovo-zeleninovú fázu, chudnutie, ktoré kedysi napredovalo veľmi rýchlo teraz postupuje pomaly. Niektorí ľudia hlásia, že dokonca časť hmotnosti, ktorú stratili, nabrali nazad. Čo sa deje? Nič, čoho by ste sa mali obávať.

Keď prijímate veľké množstvo bielkovín, vaše telo okrem spaľovania tukov, stráca i značné množstvo vody. Teraz, keď prijímate širšiu škálu potravín a opäť jete zeleninu, vaše telo sa snaží získať späť svoju prirodzenú rovnováhu (snaží sa zvrátiť zmeny, ktoré ste urobili – deje sa to ako súčasť širšieho procesu nazývaného ľudská homeostáza) a okrem iného začína dopĺňať svoje zásoby vody.

Nebojte sa. Skutočná strata hmotnosti, ktorá je spôsobená elimináciou nadmerného tukového tkaniva v tele stále prebieha. Tieto výsledky nemusia byť viditeľné na váhe, ale proces chudnutia postupuje tak, ako má.

V okamihu, keď sa vrátite ku proteínovej fáze sa telo zbaví vody a priebeh chudnutia bude viditeľný aj na váhe.

Prečo krivka chudnutia zrazu stagnuje? Dôvod je jednoduchý: proteínová fáza je srdcom procesu chudnutia v priebehu celej druhej fázy. Počas proteínovo-zeleninovej fázy nečakajte výraznú stratu hmotnosti. Tá obnovuje rovnováhu viac než spaľuje tuk. Nepodceňujte však význam proteínovo-zeleninovej fázy. V skutočnosti, bez stabilizačného efektu proteínovo-zeleninovej fázy, by ste sa s proteínovou fázou mohli dostať do problémov, ak by ste to s ňou prehnali.

Ak nie je vaším cieľom stratiť jedno alebo dve kilá, vo fáze cesty zostanete niekoľko týždňov. Musíte zvoliť frekvenciu prepínania medzi čiastkovými fázami. Existuje niekoľko spôsobov, ako to môžete urobiť.

Varianty fázy cesty

5/5 (5 dní proteínovo-zeleninovej fázy, potom 5 dní proteínovej fázy)

Toto je najčastejšia voľba. 5/5 znamená, že 5 dní budete prijímať zeleninu a bielkoviny a počas nasledujúcich 5 dní, prepnete na čisto proteínovú stravu. Podľa Dukana, táto schéma dobre korešponduje s psychikou obéznych osôb. 5/5 nie je najjednoduchší spôsob, ale výsledky sú dostatočnou odmenou - hovorí Dukan v jednej zo svojich kníh.

Dovoľte mi pridať svoj názor na režim 5/5. Vzhľadom k tomu, že 5-denná fáza sa zdá celkom optimálna z pohľadu človeka držiaceho diétu (nebudete sa pri nej nudiť), môžete mať problém vedieť v ktorej fáze ste a kedy začína ďalšia. Ak je to váš prípad, možno zistíte, že je vhodné použiť systém, 7/7, ktorý lepšie odráža týždenný rytmus, okolo ktorého sa točí život väčšiny ľudí.

Príklad: ak sa rozhodnete pre systém 5/5 a začnete proteínovo-zeleninovú fázou, povedzme, v pondelok s druhou fázou začnete v sobotu, a potom v stredu, potom v pondelok a tak ďalej ... Ak si zvolíte systém 5/5 musíte si pamätať, v ktorej fáze kedy ste, alebo aspoň pozorne sledovať kalendár. Poznám ľudí, ktorí vždy zabudnú, že "dnes je ten deň". Ak máte tendenciu zabúdať, skúste systém 7/7.

7/7 (týždeň proteínovo-zeleninovej fázy, týždeň proteínovej fázy)

Systém 7/7 vám uľahčuje pamätať si kedy sa mení fáza. 7/7 znamená, že týždeň sa budete stravovať podľa pravidiel proteínovo-zeleninovej fázy a ďalší týždeň podľa proteínovej fázy. Je to ľahko zapamätateľné, a pokiaľ ide o chudnutie, tento systém by mal priniesť rovnaké (ak nie lepšie) výsledky než systém 5/5. Samozrejme, že ak z nejakého dôvodu nemôžete používať systém 7/7 (napríklad máte podozrenie, že tieto intervaly môžu byť pre vás príliš dlhé), stačí si zvoliť nejakú inú možnosť.

1/1 (1 deň proteínovo-zeleninovej fázy, 1 deň proteínovej fázy)

Táto voľba je najlepšia, ak máte v pláne zhodiť menej ako 10 kg. Nie je tak efektívna ako systém 5/5 alebo 7/7, ale je oveľa jednoduchšie sa ňou riadiť a robí stravovanie pestrým. Zvoľte si ju, keď stratíte motiváciu, alebo keď vás systémy 5/5 alebo 7/7 začnú unavovať.

5/2 (5 dní proteínovo-zeleninovej fázy, 2 dni proteínovej fázy)

V jednej zo svojich kníh Dukan píše o režime 2/7, a opisuje ho ako "2 dni proteínovej fázy a 5 dní proteínovo-zeleninovej fázy". Hoci nezavrhujem túto myšlienku, myslím, že Dukan bol v pomenovaní jednotlivých schém nedôsledný. Správny názov by mal byť 5/2, čo znamená 5 dní proteínovo-zeleninovej fázy a 2 dni proteínovej fázy. Tento systém však odporúčam len pre tých, ktorí očakávajú iba mierny úbytok na váhe.

Vlastný plán

Vyskúšajte svoj vlastný systém a nájdite ten, ktorý vám vyhovuje najlepšie. Ak chcete, môžete s fázami experimentovať. Ak začnete stagnovať, môžete skúsiť systémy 4/3 alebo dokonca 2/5. Dajte si však pozor, aby ste telo s proteínovými fázami nepreťažili. To môže mať za následok vážne problémy, vrátane ketoacidózy. Dobrým pravidlom je mať na pamäti, že pomalý, ale stabilný pokrok je vždy lepší ako okamžité výsledky.

Očakávaná strata hmotnosti počas fázy cesty

To koľko a ako rýchlo schudnete počas druhej fázy závisí od viacerých faktorov:

Vaša bazálna a cieľová hmotnosť

Je ťažké odhadnúť rýchlosť vášho chudnutia, ak potrebujete zhodiť viac ako 20 kg, ale vo väčšine prípadov ľudia schudnú o 1 kg za týždeň. Prax ukazuje, že v priebehu niekoľkých prvých týždňov môže byť strata hmotnosti vyššia a môže činiť 1,5 kg za týždeň.

Systém fáz, ktorý si zvolíte

Voľba optimálnych intervalov proteínovej a proteínovo-zeleninovej fázy, ktoré najlepšie zodpovedajú vašim individuálnym preferenciám a aktuálnemu stavu vášho tela, môže zvýšiť rýchlosť chudnutia. Nie je to však vždy o maximalizácii trvania proteínovej fázy. Ešte dôležitejšie je, aby ste si vybrali plán, ktorý vám vyhovuje najlepšie, pokiaľ ide o váš celkový telesný a duševný stav, váš životný štýl, vkus a pod. Je veľmi dôležité, aby ste sa dobre ctili a udržali si počas diéty dobré zdravie.

Prekonajte odpor vášho tela k chudnutiu

Po asi dvoch mesiacoch od začiatku diéty sa vaše telo s najväčšou pravdepodobnosťou, začne brániť diéte a môžete si všimnúť náhly pokles rýchlosti chudnutia. Tento proces je považovaný za prirodzený. Do tej doby (tj počas zhruba prvých 8 týždňov), mali by ste byť schopní zhodiť 10 kg.

Počas celého obdobia diéty môžete zaznamenať niekoľko epizód stagnácie. Za normálnych okolností sa vaše telo nebude brániť strate prvývh niekoľk kíl. Po počiatočnom poklese hmotnosti však začne vzdorovať proti kradnutiu zo svojich rezerv. Teoreticky by prostriedkom proti stagnácii mohlo byť zvýšené úsilie. Toto je rozumný prístup, ale prax ukazuje, že mnohí ľudia majú tendenciu stratiť svoju zapálenosť pre diétu, keď ich chudnutie stagnuje.

Strata prvých zhruba 10 kg významne prispieva k zlepšeniu celkového zdravotného stavu, fyzickej kondície, agility atď. Okrem toho, keď začnete dostávať komplimenty a znova vám sedí staré oblečenie, začnete sa cítiť skvele. Diéta však ešte neskončila. Práve toto je okamih, kedy by ste mali zdvojnásobiť svoje úsilie držať diétu. Je to ľahké porušiť pravidlá keď všetko ide podľa plánu.

Mnoho ľudí má tendenciu po počiatočných úspechoch stratiť sebakontrolu. Nedodržanie diéty často vyústi v pocit viny. V dôsledku toho znova diétu začnete držať, ale potom schudnete a znovu s diétou prestanete. To nie je dobre, pretože takéto chaotické správanie môže viesť k deregulácii metabolických procesov a len prehĺbi vaše kompulzívne stravovacie návyky.

Ak sa ocitnete v takejto situácii, môžete urobiť tri veci:

  • Vzdáte sa a vrátite sa ku kompulzívnemu prejedaniu a budete sa nad svojim zlyhaním trápiť. To nevyhnutne povedie k jo-jo efektu. Túto možnosť neodporúčam.
  • Dáte sa dokopy a začnete znovu, no budete mať na pamäti, že diéta sa neskončila, kým sa nedostanete do štvrtej fázy.
  • Udržíte si status quo. Ak ste relatívne spokojný s tým, čo ste už dosiahli, no unavuje vás dodržiavať pravidlá druhej fázy, môžete okamžite prejsť do tretej fázy. Potom, po určitom čase (10 dní za každé zhodené kilo), pokračujte do záverečnej stabilizačnej etapy.
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

  • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
  • Znižuje chuť do jedla
  • Prírodné zloženie

Čítajte viac