Dukanova diéta

Posledná úprava 20.09.2017

Francúzsky doktor Pierre Dukan vo svojej 30 ročnej praxi napísal už niekoľko kníh o zdravej výžive a diétach. Nedávno svet obletela jeho prevratná diéta založená na kontrolovanom príjme proteínov. Jej hlavnou zložkou sú prírodné potraviny, žiadne sušené či inak tepelne predpripravené jedlá. Gro tvoria štyri fázy. Dĺžku ich držania si určuje každý sám podľa toho, koľko kilogramov si vytýčil ako cieľ svojho chudnutia. Držanie Dukanovej diéty vám nielen upraví telesnú hmotnosť, spestrí váš jedálniček ale v prvom rade zmení váš životný štýl. Ako pri každej diéte je dôležitou zložkou chudnutia pohyb. Miesto výťahov si urobte výlet na temné zákutia schodov, ktoré sa vám možno doteraz nepodarilo navštíviť. Rezké zbehnutie po pár schodíkoch vám zvýši tep a do krvi sa vám vyplaví zopár hormónov šťastia. Pomáha to hlavne ráno, keď človek potrebuje nejaké to šťastíčko naviacJ

1.fáza ATAK. Trvá niekoľko dní a má okamžitý efekt. Jej dĺžka závisí od toho, koľko chcete schudnúť. Pozostáva jedine z potravín bohatých na proteíny, konzumovaných bez obmedzenia (výber z cca 72 potravín)

2.fáza PLAVBA, ktorú dodržiavame až do dosiahnutia želanej váhy. Počas týchto dní sa alternujú dni proteínových potravín(nazveme ich PČ- čisté proteíny) s dňami, keď sú proteíny sprevádzané doporučenou zeleninou (PZ- proteíny + zelenina)

3.fáza KONSOLIDÁCIA. Umožňuje pozvoľný návrat k normálnej strane v momente, keď sme už dosiahli požadovanú váhu, ale tá je ešte zraniteľná. Táto fáza trvá 10dní za každé zhodené kilo. Takže ak schudneš napríklad 10kílx10 =100dní držíš túto fázu.

4.fáza STABILIZÁCIA založená na niekoľkých jednoduchých pravidlách, avšak veľmi dôležitých pre udržanie získanej telesnej hmotnosti. Trvá až do konca života.

Počas celej diéty je dôležité piť dostatok vody. Optimálne množstvo sú 2 litre vody denne. Dovolené sú aj light potraviny.

ATAK

Táto fáza trvá približne 3-5dní, viac sa neodporúča. Dĺžka závisí od váhy, ktorú chcete dosiahnuť. Ak chcete schudnúť menej ako 5 kilogramov, mala by prvá fáza trvať 2 dni. Ak túžite zhodiť od 5 do 10 kilogramov, dĺžka prvej fázy musia byť 3dni. Pokiaľ je váš sen stratiť do 20 kilogramov, v prvej fáze musíte zotrvať 5 dní. Pokiaľ hodláte schudnúť viac ako 20 kilogramov, vydržte 7 dní. Vhodné by však bolo poradiť sa so svojím lekárom. Nikdy nesmiete presiahnuť hranicu desiatich dní.

Fáza atak je založená na bielkovinách. Nezahŕňa ani zeleninu, ani ovocie. Preto je vhodné prvé dni Dukanovej diéty využiť alternatívne zdroje príjmu vitamínov. O vhodnom výbere výrobku, ktorý komplexne zahŕňa všetky nevyhnutné druhy vitamínov sa poraďte so svojim lekárom.

V prvej fáze je dovolené jesť bez obmedzenia nasledovné potraviny:

 • chudé mäso: teľacie, hovädzie (okrem karé), konské, králik
 • niektoré vnútornosti: pečienka, obličky, jazyk (hovädzí jazyk a bravčový mozoček sú zakázané )
 • čerstvé ryby, údené ryby, surini, pražma, sardinky, losos, tuniak
 • morské potvory (ustrice, mušle, krevety, sépie, ježovky, kalmáre,...)
 • hydina (okrem kačky a husi) ale bez kože
 • nízkotučná šunka, morčací a kurací nárez
 • vajcia
 • mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku (0,5% mlieko, nízkotučné jogurty podľa možnosti s nízkym obsahom tuku, nízkotučný tvaroh)

Potraviny nevyprážajte a hlavne pripravujte bez tuku. Veľkým pomocníkom pri chudnutí je parný hrniec. Okrem varenia bez tuku má aj ďalšie výhody. Potraviny pripravované v ňom nestratia vitamíny vo vodnom kúpeli, nepripália sa ani nevykypia počas varenia. Jednoduchá príprava zahŕňa len mierne dochutenie pripravovanej potraviny (najvhodnejšie soľou, korením či bylinkami), naplnenie nádržky s vodou a nastavenie časomiery. Ďalej si môžete ísť napríklad zacvičiť, nemusíte stáť pri hrncoch, miešať a striehnuť, či sa niečo nepripálilo. V parnom hrnci sa dajú pripraviť všakovaké druhy potravín od mäsa, cez zemiaky či ryžu až po všetky druhy zeleniny a ovocia, či dokonca cestoviny. Odporúčame ako vhodného pomocníka v boji s kilami.

Pri príprave potravín sú povolené dochucovadlá ako ocot, horčica alebo sterilizované uhorky.

Čítajte viac o prvej fáze dukanovej diéty.

PLAVBA

Trvá v priemere 2-6 mesiacov do získania želanej váhy. Striedajú sa dni PČ s dňami PZ. Najvýhodnejší je systém 1-1, ale môže sa alternovať aj spôsobom 3-3, atď., ale maximálne 6 dní PZ a 6dní PČ. Odporúča sa pribrať vitamíny v tabletkách z lekárne, keďže nie je príjem ovocia a ani ovocných štiav. V Dňoch PZ dopĺňame PČ zeleninou buď ako prílohu alebo zvlášť. Čiže povolené potraviny ako u ATAKu doplníme zeleninou (okrem zemiakov, zeleného hrášku, kukurice, avokáda a strukovín, okrem zelenej fazuľky, ktorá je povolená) a výrobkami z tofu a sójovými výrobkami (či už údené alebo mixované). Vhodné sú všetky zelené šaláty. Pozor na cviklu a mrkvu. Tie sú povolené konzumovať len s mierou a nie pri každom jedle. Tieto potraviny upravovať tiež bez tukov a snažiť sa o rovnováhu (nezvýhodňovať zeleninu pred mäsom a naopak). Konzumáciu vody upraviť na 1 a pol litra vody denne. Dôležitou zložkou sú ovsené otruby. Konzumovať v plackách či chlebe. Z ovocia je povolená jedine rebarbora.

Viac o druhej fáze dukanovej diéty

KONSOLIDÁCIA

Táto fáza trvá 10 dní za každé zhodené kilo. Povinná konzumácia denne:

-2litre tekutín (vody, kávy, light cola)

- 3 PL ovsených otrúb

Od začiatku konsolidácie si zapisujte denne svoju váhu a nesnažte sa viac chudnúť!!! Nesmiete panikáriť! Vaša váha môže kolísať v rozmedzí 1-3 kg. Je to v poriadku. V tejto etape je strava rovnaká ako v druhej fáze plus sa priberajú ďalšie potraviny :

 • ovocie, chlieb, syr, cestoviny (respektíve štrosoviny)

Rozdeľte si túto fázu na dve periódy (polovice). Napríklad ak vaša konsolidácia bude trvať 100 dní, v prvej polovici (50dní) si pridáte k pôvodnej strave:

 • 1porciu ovocia denne (okrem fíg, banánov, hrozna a čerešní)

Ide napríklad o stredne veľké jablko, hrušku, kivi, atď. Ak je ovocie veľké (napr. grep), 1porcia tvorí pol grepu. Môžete 1 misku malín či jahôd.

 • 2 plátky celozrnného chleba za deň (cca 50g)
 • 40g tvrdého syru denne (typ ementál, eidam,...)

Vyhýbajte sa ešte camembertu, ovčiemu syru a rokfortu.

 • 1krát škroboviny za týždeň v deň PZ: cestoviny celozrnné (220g), šošovica, fazuľa (220g),

naturálna ryža (220g), biela ryža (150g), zemiaky (2ks)

 • 1krát gala jedlo za týždeň. Ide o kompletné jedlo vrátane aperitívu, predjedla, jedla, dezertu, prípadne 1pohár vína, šampusu, atď.

Skrátka všetko, čo bolo doteraz zakázané (aj olej a cukor). Pozor! Nie z každého repete! Držať sa normálnych porcií.

V druhej polovici tejto fázy máte nárok na :

 • 2 porcie škrobovín za deň
 • 80g syra denne
 • 2 gala jedná za týždeň (Nesmú nasledovať dva dni po sebe. Rozumné je rozdeliť ich počas týždňa.)

Viac o tretej fáze dukanovej diéty.

Počas všetkých fáz je dôležitý fyzický pohyb ! napríklad rýchla chôdza 20min denne.

STABILIZÁCIA

Stabilizáciu tvorí niekoľko zásad, ktoré sú nevyhnutné na udržanie stabilnej váhy. Dôležité je dbať na to, aby bola strava vyvážená aj keď sa vraciate k normálnej strave ako pred chudnutím.

A: Na pomoc udržania váhy 1krát týždenne robiť fázu ATAK!! Zvoľte si jeden deň v týždni, napríklad stredu alebo štvrtok a v tento deň konzumujte výlučne stravu povolenú v 1.fáze diéty.

B: 3lyžice polievkových lyžíc otrúb denne

C: Telesný pohyb denne !!! Zabudnite, že existujú výťahy J.

D: 1,5 litra tekutín denne!!!

Vydržte a vaše telo sa vám rýchlo odmení. Držíme palce !

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Tabletky na rýchle chudnutie Oxotrin

Naše hodnotenie:

 • Podporuje metabolizmus a lepšie spaľovanie tukov
 • Znižuje chuť do jedla
 • Prírodné zloženie