Domov / / / / Zdravotné problémy spojené s v...

Zdravotné problémy spojené s vypadávaním vlasov (androgénnou alopéciou)

Posledná úprava 08.08.2017

Androgénna alopecia sa spája s niekoľkými zdravotnými problémami ako napríklad koronárne ochorenie srdca, zväčšenie prostaty u mužov alebo zvýšené riziko syndrómu polycistických ovarií.

Choroba koronárnych artérií

Dlhšiu dobu sa domnievalo, že plešatí muži majú väčšiu šancu dostať chorobu koronárnych artérií než muži bez plešiny. Na základe tejto domnienky bolo vykonaných viacero štúdií, ktoré poukazujú, že naozaj v istej miere existuje spojenie medzi androgénnou alopéciou a chorobou koronárnych artérií.

Výskumy a štúdie

Prebehla napríklad štúdia na vzorke 665 mužov vo veku od 21 do 54, ktorí boli prijatí do nemocnice s myokardiálnym infarktom. Boli porovnávaní s pacientmi približne rovnakého veku, ktorí nemali poruchu srdca, ani v minulosti netrpeli kardiovaskulárnymi chorobami. Tím vedcov spozoroval, že nie vypadané vlasy nad čelom, ale na vertexe (vrchu hlavy) sú spojené so zvýšeným rizikom myokardiálneho infarktu. Vypočítané percento risku myokardiálneho infarktu bolo 1.3% v prípade malej až strednej plešiny na vertexe a 3.4% v prípade rozsiahlej plešatosti na vertexe.

Výsledky niektorých ďalších štúdií však ukazujú väčšie percento práve pri vypadaných vlasoch nad čelom.

Ďalšia štúdia počas obdobia 11-tich rokov poukázala na spojitosť medzi vypadávaním vlasov a ochorením koronárnych artérií. Do štúdie zapojil 19,112 mužských lekárov vo veku 40-84 rokov, ktorí nemajú kongestívnu chorobu srdca. Prišlo sa na to, že muži s mužským typom vypadávania vlasov mali zvýšené riziko choroby koronárnych artérií (riziko u mužov s vlasmi vypadanými vpredu bol 1.09% a u mužov s vlasmi vypadanými na vertexe 1.36%).

Herrera a kolegovia získali vo Framinghamskej štúdii poznatky z 2017 mužov, ktorí v rokoch 1956 a 1962 trpeli plešatosťou a boli 30 rokov pozorovaní, či sa u nich prejaví nejaká kardiovaskulárna choroba. Výsledky ukázali, že aj keď miera plešatosti nebola vo vzájomnom vzťahu s ochorením koronárnych artérií, postup plešatosti bol spojený s výskytom ochorenia koronárnych artérií.

Trevisan a kolegovia v štúdii o rizikových faktoroch srdcových chorôb došli k záveru, že pacienti s vypadanými vlasmi vpredu na hlave mali celkovo vyššiu hladinu cholesterolu v krvi a vyšší tlak v porovnaní s mužmi rovnakého veku bez plešiny.

Avšak vzťah medzi androgénnou alopeciou a ochorením koronárnych artérií je stále kontroverznou záležitosťou.

Rakovina prostaty

Nie je celkom známe, ako sú androgény zapojené v príčine vzniku rakoviny prostaty, ale keďže aj mužský typ vypadávania vlasov aj rakovina prostaty sú záležitosti spojené s androgénmi, vyvstala otázka, či nie sú tieto fenotypy v nejakom vzájomnom vzťahu. Prostata je gaštanovitý  útvar, ktorý obklopuje začiatok mužskej močovej trubice pri močovom mechúre. Niekoľko štúdií bolo vykonaných na zistenie vzťahu medzi týmito dvoma problémami a zároveň sa predpokladá, že variabilita 5aR-2 génu môže byť potenciálnym vysvetlením pre rasovú a etnickú variabilitu rizika rakoviny prostaty.

Problémy a choroby spojené s androgénnou alopéciou u žien

U žien je androgénna alopecia spojená so zvýšeným rizikom syndrómu polycistických ovarií. Tento syndróm je charakteristický hormonálnou nestabilitou, ktorá môže viesť k nepravidelnej menštruácii, akné, nadmernému zarastaniu a priberaniu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy