Vypadávanie vlasov u detí

Posledná úprava 28.02.2023

U detí sa vypadávanie vlasov vyskytuje častejšie než si väčšina ľudí myslí. V súčasnej dobe je vypadávanie vlasov u detí zodpovedné za približne 3% všetkých návštev pediatrov. [1]

Psychologický a kozmetický význam vlasov je v našej spoločnosti nesmierny. Klinické prejavy problémov s vlasmi u detí sa pohybujú v rozmedzí od veľmi miernych až po znetvorujúce. Zvládanie týchto problémov si vyžaduje celkový, holistický, prístup k dieťaťu a rodine. Hoci si malé deti problém ako taký ani neuvedomujú, môže práve rodič v rámci projekcie svojich vlastných záujmov na dieťa pociťovať a prenášať úzkosť a nepríjemné pocity. Okrem toho sa vypadávanie vlasov u staršieho dieťaťa môže pretaviť do zníženej sebaúcty, depresií a pocitu poníženia. [2]

Základné fakty o vypadávaní vlasov u detí

  • Vypadávanie vlasov u detí zahŕňa široké spektrum rôznych ochorení a porúch.
  • U detí s abnormálnym rastom vlasov by sa mali brať do úvahy aj rôzne poruchy vlasového vlákna, kedy sú vlasy príliš krehké a ich lámanie simuluje vypadávanie vlasov.
  • Vypadávanie vlasov sa môže prejavovať ako lokalizované vypadávanie vlasov, padanie v zhlukoch, či difúzne vypadávanie vlasov.
  • Bližšia prehliadka vlasovej pokožky pomáha rozlíšiť medzi jazvovou a nejazvovou alopéciou.
  • U detí je povinnosťou dôkladné klinické vyšetrenie pri všetkých formách padania vlasov. Treba odhaliť či vylúčiť pridružené anomálie a ochorenia.
  • U detí s vypadávaním vlasov je často potrebná interdisciplinárna spolupráca a samozrejme podpora zo strany rodičov. [3]

Príčiny vypadávania vlasov u detí

Vypadávanie vlasov u detí zahŕňa celý rad ochorení a problémov, ktoré môžu byť vrodené alebo získané. Vrodená abnormalita vlasov môže byť izolovaným nálezom u inak zdravého dieťaťa. Môže sa však objaviť ako príznak klinického syndrómu. Dôkladné pochopenie základnej biológie vlasov a normálneho vývoja vlasov umožňuje presné vyhodnotenie stavu dieťaťa trpiaceho na vypadávanie vlasov. Existujúce normy sú ovplyvňované aj sociálnymi a kultúrnymi faktormi. [2] Viac v texte Príčiny a liečba vypadávania vlasov u detí, Bežné príčiny vypadávania vlasov a liečba vypadávania vlasov.

Liečba vypadávania vlasov u detí

Vrodená a dedičná hypotrichóza a abnormality vlasov častokrát nemajú účinnú liečbu. Existuje množstvo možností liečby pre alopecia areata a telogénne efluvium. Žiadna samostatná liečba však nie je stopercentne účinná. Tinea capitis je infekčný stav vlasov, ktorý ľahko reaguje na liečbu. Ak neexistuje účinná liečba vypadávania vlasov, je najlepšou voľbou kozmetické riešenie, a to použitie parochne. [2] Viac v texte Príčiny a liečba vypadávania vlasov u detí.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy