DHT blokátory / antiandrogény

Posledná úprava 28.02.2023

Dihydrotestosterón je androgénny pohlavný hormón, ktorý sa tvorí z testosterónu. Testosterón, hoci v oveľa menšom množstve, majú vo svojom tele aj ženy. [1]

Okrem toho sa testosterón spája s 5-alfa reduktázou, čo je enzým podieľajúci sa na metabolizme steroidov. Výsledkom je vznik DHT, zlúčeniny, ktorá môže po celom tele spôsobiť problémy. A negatívne vplýva aj na vlasovú pokožku.

Keď sa totiž DHT naviaže na androgénové receptory na vlasových folikuloch, znamená to pre ľudí citlivých na DHT miniaturizáciu vlasových folikulov a prípadne stenčovanie vlasov a vypadávanie vlasov.

Viď aj článok DHT blokátory aj pre ženy?

Ak teda chcete vypadávanie vlasov spôsobené androgénmi (teda dedičné vypadávanie vlasov u mužov aj dedičné vypadávanie vlasov u žien) zastaviť, treba zabrániť DHT v neželanej činnosti na vlasovej pokožke. Inak povedané, začať blokovať DHT, prípadne už 5-alfa reduktázu.

Nižšie sú uvedené DHT blokátory, či inak označované aj antiandrogény. Niektoré z nich blokujú DHT, zatiaľ čo iné tlmia aktivitu 5-alfa reduktázy, čím predchádzajú vzniku DHT. Niektoré z uvedených liekov obsahujú okrem DHT aj ďalšie účinné látky prospešné pri liečbe vypadávania vlasov.

Čítajte ďalej DHT blokátory aj pre ženy?
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Blízke témy