DHT blokátory / antiandrogény

Posledná úprava 22.10.2019

Dihydrotestosterón je androgénny pohlavný hormón, ktorý sa tvorí z testosterónu. Testosterón, hoci v oveľa menšom množstve, majú vo svojom tele aj ženy. [1]

Okrem toho sa testosterón spája s 5-alfa reduktázou, čo je enzým podieľajúci sa na metabolizme steroidov. Výsledkom je vznik DHT, zlúčeniny, ktorá môže po celom tele spôsobiť problémy. A negatívne vplýva aj na vlasovú pokožku.

Keď sa totiž DHT naviaže na androgénové receptory na vlasových folikuloch, znamená to pre ľudí citlivých na DHT miniaturizáciu vlasových folikulov a prípadne stenčovanie vlasov a vypadávanie vlasov.

Viď aj článok DHT blokátory aj pre ženy?

Ak teda chcete vypadávanie vlasov spôsobené androgénmi (teda dedičné vypadávanie vlasov u mužov aj dedičné vypadávanie vlasov u žien) zastaviť, treba zabrániť DHT v neželanej činnosti na vlasovej pokožke. Inak povedané, začať blokovať DHT, prípadne už 5-alfa reduktázu.

Nižšie sú uvedené DHT blokátory. Niektoré z nich blokujú DHT, zatiaľ čo iné tlmia aktivitu 5-alfa reduktázy, čím predchádzajú vzniku DHT. Niektoré z uvedených liekov obsahujú okrem DHT aj ďalšie účinné látky prospešné pri liečbe vypadávania vlasov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Blízke témy