Pirocton Olamine

Posledná úprava 29.11.2021

Pirocton Olamine je látka podobná účinnej látke ketokonazol. Odstraňuje plesňové infekcie a rovnako má protizápalové účinky.

Čo je pirocton olamine?

Pirocton olamine je zložka pridávaná do šampónom proti lupinám a krémov (topických kožných produktov). Nazýva sa aj piroktón etanolamín a predáva sa pod obchodným menom „Octopirox“. Ide o protiplesňovú a antimikrobiálnu prísadu, využívanú na ošetrenie a liečbu hubových infekcií na koži, vrátane infekcií vlasovej pokožky spôsobujúcich lupiny.

Pirocton olamine častokrát nahrádza bežnejšie používaný pyritión zinku, ktorý sa pridáva do šampónov proti lupinám. Ako aktívna zložka sa môže nachádzať aj v krémoch, lóciách, oplachoch a iných produktoch. Používa sa aj ako konzervačná a zahusťujúca látka v kozmetických produktoch. Ako konzervačná látka zabraňuje pirocton olamine rastu baktérií a choroboplodných zárodkov, čím sa predlžuje doba spotreby a zaisťuje bezpečnosť produktu.

Ako pirocton olamine účinkuje?

Predpokladá sa, že huba malassezia je zodpovedná za seboroickú dermatitídu. Pirocton olamine je etanolamínová soľ piroktónu s komplexným a nie plne pochopeným protiplesňovým mechanizmom. Jeden z predpokladaných spôsobov pôsobenia je formovanie molekulárnych komplexov so železom, čo môže tlmiť plesňové bunky a nedovolí im efektívne využívať energiu. Čiastočne je účinný proti kvasinkám rodu malassezia, preto pôsobí pri liečbe seboroickej dermatitídy.

Ako účinný je pirocton olamine?

Pirocton olamine nebol doposiaľ veľmi populárny, a teda ani riadne klinicky testovaný. Jeho hlavnou výhodou každopádne je, že je dobre znášaný, preto môže byť pri miernych lupinách používaný často. Toto tvrdenie však nebolo dostatočne hodnotené a testované.

Zdroje

Čítajte ďalej Ketokonazol
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy