Aminexil

Posledná úprava 10.11.2021

Aminexil bol vyvinutý kozmetickou firmou L’Oreal a dnes ho už používa množstvo ďalších kozmetických firiem vo svojich produktoch. Mal by mať podobné účinky ako Minoxidil. Podľa výrobcu je Vypadávanie vlasov spojené so zrýchlením rastových fáz vlasu sprevádzané tzv. fibrózou. Fibróza spôsobuje tvrdnutie korienkov a tým stláčanie ciev, ktoré zásobujú vlasy. Aminexil zabraňuje tvrdnutiu kolagénu a udržiava pružnosť tkanív, ktoré obaľujú vlasový korienok. Taktiež by mal pomáhať vybudovať hrubší vlas a predlžovať rastovú fázu vlasu.

Výsledky, ktoré sú k dispozícii, ukazujú, že aminexil môže mierne zvýšiť hrúbku vlasov a tiež prispieť k spomaleniu vypadávania vlasov.

Aminexil vs Finasterid

Existuje štúdia, ktorá sledovala účinky ročnej aplikácie aminexilu na 18 mužoch s dedičným vypadávaním vlasov (norwoodova škála IIv-IV) a priemerným vekom 30,3 rokov. (20-43 rokov). Títo muži, napriek úspešnej liečbe, dobrovoľne prestali užívať finasterid z osobných dôvodov alebo kôli vedľajším účinkom. Porovnávanie sa uskutočnilo na základe počtu vlasov na oblasti 2,2 cm2 a ďalej na základe porovnania štandardizovaných fotografií.

Po jednom roku užívania aminexilu sa počet vlasov na sledovaných oblastiach priemerne znížil o 30 až 44, nárast počtu vlasov bol pozorovaný u 3 pacientov. Porovnanie fotografií ukázalo mierny úbytok vlasov u 3 pacientov, veľmi malý úbytok vlasov u 6 pacientov a žiadne zmeny u 9 pacientov.

Vedľajšie účinky

V minimálnom počte prípadov bolo zaznamenané svrbenie pokožky v mieste aplikácie.

Záver

Odborníci sa zhodujú v názore, že prípravky obsahujúce aminexil sú vhodné ako doplnok pri liečbe dedičného vypadávania vlasov. Účinky aminexilu netreba podceňovať, určite môže byť zaujímavý ako súčasť v šampóne prípadne v kombinácii s minoxidilom v roztoku.

Čítajte ďalej Finasterid
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy