Saw palmetto a vypadávanie vlasov u žien

Posledná úprava 12.08.2023

Mnoho ľudí si myslí, že vypadávanie vlasov je len problémom mužov. Podľa štatistík však asi 40 percent všetkých ľudí, ktorí trpia vypadávaním vlasov sú ženy. Existujú rôzne možnosti ako liečiť vypadávanie vlasov, vrátane užívania exktraktu zo saw palmetta na vlasy, ktorý patrí medzi najrozšírenejšie prírodné doplnky. [1]

Aj ženy majú testosterón

Vedci veria, že nadbytok testosterónu u žien je hlavnou príčinou "kútov" u mužov i žien. Hoci je testosterón mužský hormón, aj ženy majú za normálnych okolností malé množtvo testosterónu. Hoci testostrón nie je hlavnou príčinou plešivenia, je jedným z jeho faktorov, ak sa zmení na silnejšiu formu - dihydrotestosterón.

DHT

DHT sa považuje za hlavnú príčinu vypadávania vlasov u žien ako aj u mužov. DHT sa vytvára z testosterónu pôsobením enzýmu 5-alfa reduktázy. Pôsobí negatívne na vlasové folikuly a vo veľkých množstvách sa nachádza aj v maze, ktorý produkujú mazové žľazy pri folikuloch. Súčasťou vhodnej prevencie vypadávania vlasov je teda určite dostatočne silný šampón, ktorý odstráni maz z pokožky na hlave.

DHT sa totiž naviaže na vlasový folikul a spôsobí, že sa folikul zmenšuje a produkuje čoraz tenší a slabší vlas. Saw palmetto je jedna z rastlín, ktoré v tomto prípade môžu pomocť. [1]

Saw palmetto

Malá palma rastúca na východe Spojených štátov. Plody saw palmetto majú schopnosť potlačiť enzým 5-alfa reduktázu a tým môžu zabraniť alebo zmierniť vypadávanie vlasov. Saw palmetto taktiež blokuje receptory na bunkových membránach potrebné pre bunky na absorbciu DHT. [1]

Dostupné formy saw palmetta na vlasy

Plody saw palmetto sú dostupné vo viacerých formách. Sušené podrvené alebo aj celé bobule sa používaju na liečenie množstva chorôb. Tekuté exktrakty, tabletky, kapsule a čaje môžu pomôcť pri strate vlasov ako aj chronickej bolesti panvy, poruche močového mechúra, zníženom libide, hormonálnych problémoch alebo rakovine prostaty. [2]

Upozornenie pri užívaní saw palmetta

Výrobcovia a producenti na etiketách upozorňujú na kombinovanie saw palmetta s inými liekmi (napríklad na riedenie krvi), tiež pri problémoch s prostatou a užívaním iných liekov na prostatu. Tiež upozorňujú na kombinovanie s inými liekmi na predpis, tehotenstvo a dojčenie. Odporúča sa tiež vysadiť saw palmetto dva týždne pred chirurgickým zákrokom.

Dostupné informácie o fyziologických a biochemických aspektoch saw palmetta

Len veľmi málo je známe o trávení, vstrebávaní, distribúcii, metabolizme a vylučovaní niektorých zložiek plodov saw palmetta – fenolové zložky, fytosteroly, flavonoidy, polyprenoidy. Ďalšie zložky však boli dobre charakterizované – napríklad cukry, mastné kyseliny alebo iné uhľovodíky.

V tkanivách bolo saw palmetto, podávané v rámci testov, izolované následne v najvyšších koncentráciách v tukovom tkanive, prostate a v koži. Nižšie koncentrácie jednotlivých zložiek saw palmetta boli odhalené v pečeni a močovom mechúre.

Bezpečnosť užívania saw palmetta a nežiadúce účinky - muži, ženy, deti

Vo všeobecnosti je saw palmetto dobre znášané väčšinou ľudí. Medzi najčastejšie nežiadúce účinky patrí hnačka, bolesť hlavy, únava, znížené libido, nevoľnosť, zvracanie či závraty. Sú však iba mierne a reverzibilné.

U mladých dievčat, ktoré boli liečené na vypadávanie vlasov či nadmerný rast telesného ochlpenia, boli v niektorých prípadoch hlásené návaly horúčav.

Medzi závažnejšie nežiadúce účinky, ktoré však boli hlásené iba jednotlivo, patrí poškodenie pečene, pankreatitída, krvácanie do mozgu. Nie je však vôbec jasné, či bolo príčinou týchto problémov skutočne samotné saw palmetto.

Existujú tiež obavy týkajúce sa vrodených defektov a problémového vývoja mužských genitálií u nenarodených chlapcov.

Saw palmetto hojne využívajú muži, ktorí majú problémy s prostatou. Hlavne v prípade benígnej hyperplázie prostaty. Používa sa aj pri cystitíde (zápal močového mechúra). Všetko je to vďaka jeho antiedematóznym a antiandrogénnym vlastnostiam. Antiandrogénne vlastnosti však predstavujú riziko pre mužské plody vyvíjajúce sa v maternici – dôvodom sú potenciálne škodlivé účinky na vývoj mužských genitálií.

Je dobre známe, že testosterón, inak androgén či mužský pohlavný hormón, je potrebný na rozvoj a zachovanie mužských pohlavných charakteristík. Testosterón sa mení na najaktívnejší androgén, DHT, a to pomocou 5-alfa reduktázy. Ten potom vyvoláva androgénne účinky prostredníctvom androgénnych receptorov.

Je pritom známe, že inhibítory 5-alfa reduktázy vyvolávajú niektoré nežiadúce účinky, a preto sú kontraindikované u žien, ktoré sú tehotné alebo môžu/plánujú otehotnieť. Podľa štúdií mužské potomstvo (u zvierat) vykazovalo abnormálny vývoj mužských genitálií, ak boli inhibítory 5-alfa reduktázy podávané tehotným samičkám.

V minulosti užívali saw palmetto iba muži, takže sa jeho užívaním tehotnými ženami nikto nezaoberal. V súčasnosti však vedecké dôkazy udávajú, že konzumácia saw palmetta v tehotenstve je riziková pre nenarodených chlapcov. Pokiaľ teda nie sú dostupné informácie, ktoré by naznačovali, že antiandrogénna aktivita u ľudí nie je natoľko vysoká, aby spôsobila vrodené chyby u mužských potomkov, je treba pristupovať k užívaniu saw palmetta v tehotenstve ako k nežiadúcemu.

Súčasne je nevhodné použitie saw palmetta u detí do 12 rokov.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy