Domov / / / / Saw palmetto a vypadávanie vla...

Saw palmetto a vypadávanie vlasov u žien

Posledná úprava 03.10.2017

Mnoho ľudí si myslí, že vypadávanie vlasov je len problémom mužov. Podľa štatistík však asi 40 percent všetkých ľudí, ktorí trpia vypadávaním vlasov sú ženy. Existujú rôzne možnosti ako liečiť vypadávanie vlasov, vrátane užívania exktraktu zo saw palmetta, ktorý patrí medzi najrozšírenejšie prírodné doplnky.

Aj ženy majú testosterón

Vedci veria, že nadbytok testosterónu u žien je hlavnou príčinou "kútov" u mužov i žien. Hoci je testosterón mužský hormón, aj ženy majú za normálnych okolností malé množtvo testosterónu. Hoci testostrón nie je hlavnou príčinou plešivenia, je jedným z faktorov ak sa zmení silnejšiu formu - dihydrotestosterón.

DHT

DHT sa považuje za hlavnú príčinu vypadávania vlasov u žien ako aj u mužov.  DHT sa vytvára z testosterónu pôsobením enzýmu 5-alfa reduktázy. Pôsobí negatívne na vlasové folikuly a vo veľkých množstvách sa nachádza aj v maze, ktorý produkujú mazové žľazy pri folikuloch. Súčasťou vhodnej liečby vypadávania vlasov je teda určite dostatočne silný šampón, ktorý odstráni maz z pokožky na hlave. DHT sa naviaže na vlasový folikul a spôsobí, že sa folikul zmenšuje a produkuje čoraz tenší a slabší vlas. Saw palmetto je jedna z rastlín, ktoré v tomto prípade môžu pomocť.

Saw palmetto

Malá palma rastúca na východe Spojených štátov. Plody saw palmetto mjú schopnosť potlačiť enzým 5-alfa reduktázu a tým zabraniť alebo zmierniť vypadávanie vlasov. Saw palmetto taktiež blokuje receptory na bunkových membránach potrebné pre bunky na absorbciu DHT.

Dostupné formy

Plody saw palmetto sú dostupné vo viacerých formách. Sušené podrvené alebo aj celé bobule sa používaju na liečenie množstva chorôb. Tekuté exktrakty, tabletky, kapsule a čaje môžu pomôcť pri strate vlasov ako aj chronickej bolesti panvy, poruche močového mechúra, zníženom libide, hormonálnych problémoch alebo rakovine prostaty.

Kontraindikácie

Väčšina ľudí nezaznamená žiadne vedľajšie účinky pri užívaní saw palmetta. Tento alternatívny liek však môže mať mierne vedľajšie účinky ako slabú bolesť brucha – je teda potrebné ho užívať po jedle. Tehotné a kojace ženy by ho nemali užívať.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Saw palmetto a vypadávanie vlasov u žien Priemerné hodnotenie: 4.3 11 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy