Transplantácia vlasov u žien

Posledná úprava 06.03.2023

Vzhľadom k tomu, že transplantácia vlasov je dobrou voľbou pre takmer 90 percent mužov trpiacich vypadávaním vlasov, ženy si myslia, že aj ony budú vhodnými kandidátkami na transplantáciu vlasov, ale zvyčajne to tak nie je. [1] Len veľmi málo žien trpí tým typom vypadávania vlasov, ktoré by z nich robilo vhodné kandidátky na operáciu a to preto, že väčšina žien trpí takzvaným difúznym vypadávaním vlasov. To znamená, že ženám vypadávajú vlasy vo všetkých oblastiach hlavy, vrátane bokov a zadnej časti hlavy, čo sú u mužov darcovské oblasti. Vlasy použité na transplantáciu sa odoberajú z týchto oblastí hlavy. U mužov sa darcovské oblasti volajú stabilné oblasti, čo znamená, že vlasy a folikuly v týchto oblastiach nie sú ovplyvnené DHT, ktorý u ľudí trpiacich androgénnou alopéciou, alebo takzvaným vzorovým vypadávaním vlasov, zmršťuje folikuly. Pri ženskom vypadávaní vlasov sú však tieto darcovské oblasti zvyčajne nestabilné. Vlasy z nich vypadávajú rovnako ako z ostatných oblastí hlavy. Darcovské oblasti u žien sú ovplyvnené DHT, ktoré ničí folikuly. To znamená, že ak odstránite vlasy a prislúchajúce folikuly z týchto darcovských oblastí u žien a premiestnite ich do iných oblastí, tak či tak vypadnú. Každý lekár, ktorý sa pokúsi transplantovať vlasy z nestabilného odberového miesta je neetický a len sa snaží na pacientovi zarobiť.

Ďalší rozdiel medzi mužským a ženským dedičným (vzorovým) vypadávaním vlasov je predná vlasová línia. Na rozdiel od mužov, ženy, ktoré trpia vypadávaním vlasov si zvyknú zachovať prednú líniu vlasov. Transplantáciu vlasov nepotrebujú na to, aby si orámovali tvár. Viac ich trápi strata objemu z vrchu a zadnej časti hlavy. Transplantácia vlasov ale veľmi so zväčšením objemu vlasov nepomôže. Vlasy sa pri nej iba presunú z jedného miesta na druhé.

Ktoré ženy sú vhodnými kandidátkami na transplantáciu vlasov?

Podľa odborníkov je vhodným kandidátom na transplantáciu vlasov veľmi malé percento žien – takýto zákrok pomôže približne 2-5% žien. [1] Jediné ženy, ktoré sú potenciálnymi kandidátmi na chirurgickú obnovu vlasov sú:

  • Ženy, ktoré utrpeli vypadávanie vlasov v dôsledku mechanickej alebo trakčnej (nehormonálnej) alopécie.
  • Ženy, ktoré mali predchádzajúce kozmetické alebo plastické operácie a obávajú sa straty vlasov na miestach, kde sa im vytvorili jazvy.
  • Ženy, ktoré trpia vzorovým vypadávaním vlasov podobným ako u mužov. To znamená ústup vlasovej línie, rednutie vlasov na temene hlavy a zachované darcovské oblasti, ktoré nie sú zasiahnuté androgénnou alopéciou.
  • Ženy, ktoré trpia vypadávaním vlasov v dôsledku traumy ako sú napríklad popáleniny, dopravné nehody alebo chemické popáleniny.
  • Ženy trpiace ochorením alopecia marginalis, ktoré vyzerá veľmi podobne ako trakčná alopécia.

Vzhľadom na to, že darcovské oblasti u žien nie sú veľmi stabilné, ženy nie sú vhodné kandidátky na transplantáciu vlasov. Ak je však ich vypadávanie vlasov spôsobené niektorým z vyššie uvedených dôvodov, tento zákrok im môže pomôcť.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy