Domov / / / / Vhodný kandidát na transplantá...

Vhodný kandidát na transplantáciu vlasov

Posledná úprava 28.07.2019

Transplantácia vlasov môže výrazne zlepšiť vzhľad človeka, ktorý je vhodným kandidátom pre takúto operáciu a zlepšiť jeho celkový pocit pohody. Nie každý je však vhodným kandidátom na operáciu a tí, ktorí sú, musia mať realistické očakávania pred tým než transplantáciu vlasov podstúpia.

Pamätajte že do holých oblastí hlavy môže byť presunuté len určité množstvo vlasov. Ak to tieto vlasy nie sú použité efektívne, výsledok nemusí splniť vaše očakávania.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že operácia by mala byť vždy posledná možnosť po tom, čo všetky ostatné pokusy zastaviť progresiu vypadávania vlasov boli vyčerpané.

Ak si myslíte, že podstupovanie malých operácií aby ste "držali krok s Vašim vypadávaním vlasov" je praktický spôsob, ako riešiť svoje vypadávanie vlasov, mýlite sa. Pacientom s dostatočným množstvom vlasov na hlave hrozí "strata vlasov šokom" – strata časti alebo veľkého množstva vlasov spôsobená traumou z chirurgického zákroku. V niektorých prípadoch tieto vlasy nedorastú a skončíte s redšími vlasmi než ste mali pred zákrokom. To je len jeden z dôvodov, prečo je dôležité zistiť, či ste alebo nie ste vhodným kandidátom na transplantáciu vlasov.

Najlepšími kandidátmi na operáciu na obnovu vlasov sú

 • Muži, ktorí strácajú vlasy v dôsledku vzorového vypadávania vlasov po dobu viac ako piatich rokov alebo tí, ktorí trpia vypadávaním vlasov tretieho alebo vyššieho stupňa (podľa Norwoodovej stupnice).
 • Muži s realistickými očakávaniami a ktorí chápu, že ich strata vlasov môže pokračovať, aj pri užívaní liekov na zastavenie postupu vypadávania vlasov.
 • Muži, ktorým vlasy vypadávali po mnoho rokov, no postup straty vlasov sa zastavil a pridaním extra vlasov chcú dosiahnuť mladistvejší vzhľad.
 • Muži a ženy, ktorí prišli o vlasy kvôli traume alebo popáleninám.
 • Muži a ženy, ktorí prišli o vlasy v dôsledku iných kozmetických procedúr ako je napríklad facelifting.

Bližší pohľad na vhodných a nevhodných kandidátov na transplantáciu vlasov

Transplantácia vlasov znamená presun folikulov z husto porastenej (darcovskej) oblasti na zadnej strane hlavy k plešatejúcej oblasti s nízkou hustotou porastu, teda príjemcovskej oblasti. Ide väčšinou o vlasovú líniu alebo temeno hlavy. Nie každý je ale vhodným kandidátom na transplantáciou vlasov. Do úvahy treba vziať viacero okolností.

Veľmi dôležité je aj realistické očakávanie a správne pochopenie samotného procesu. Musíte si byť vedomý, že vám vlasy môžu naďalej ustupovať a padať, aj keď na zastavenie vypadávania vlasov užívate lieky na predpis. Tiež musíte vedieť, čo presne vás a vašu hlavu počas transplantácie vlasov čaká.

Nevhodní kandidáti na transplantáciu vlasov

 • Muži s nevzorovou difúznou alopéciou. Títo muži majú nezdravé darcovské zásoby, preto nie sú vhodnými kandidátmi na transplantáciu vlasov.
 • Ľudia s chorými darcovskými zásobami, a to z akéhokoľvek dôvodu. Toto je bežnejšie u žien než u mužov a je to typické pre niektoré formy genetickej androgénnej alopécie u žien.
 • Ľudia s nízkou hustotou vlasov.
 • Ľudia s nedostatkom adekvátnych zásob na pokračovanie chirurgickej obnovy vlasov v priebehu času.

Transplantácia vlasov je dlhodobé riešenie pre dlhodobý problém. Na to, aby sa dosiahli požadované výsledky, je niekedy potrebné absolvovať viacero zákrokov. Je potrebné, aby boli zdroje (transplantovateľné vlasy) dostupné pre celý program. Pretože nejde o niečo, čo môžete zastaviť, keď ste už raz začali. Ani nie je možné absolvovať zákroky sporadicky, keď sa vám na ne podarí našetriť peniaze.

Vlastnosti vlasov a vlasovej pokožky – prečo ovplyvňujú vhodnosť na transplantáciu vlasov

Z kozmetického hľadiska sú najdôležitejšie nasledovné vlastnosti:

 • farba vlasov – hlavne v súvislosti s farbou vlasovej pokožky
 • kučeravosť vlasov – či sú vlasy kučeravé alebo rovné
 • kvalita vlasov (prierezová plocha) – inými slovami, či je vlas jemný alebo drsný

Dobrý chirurg musí vziať pri plánovaní procedúry všetky tieto faktory na zreteľ. Je dôležité poskytnúť najlepší estetický výsledok s minimálnym použitím limitovaných darcovských vlasov.

Dôležitosť vlastností vlasov pri transplantácii vlasov

Kvalita vlasu (kaliber vlasu), teda prierezová plocha vlasu je oveľa významnejšia než hustota vlasov, pokiaľ ide o schopnosť pokryť holú vlasovú pokožku. Vzhľad plešatosti, najmä tam, kde vlasy rednú, ale sú stále viditeľné, vzniká kvôli svetlu prenikajúcemu cez riedke alebo chýbajúce vlasy, ktoré sa odráža od vlasovej pokožky. Čím viac vlasov stojí v ceste, aby svetlo zablokovalo, tým je vzhľad plešatej hlavy menší. Zvýšením kalibru / hrúbky vlasu je možné svetlo oveľa viac blokovať, než keby sa hustota vlasov zdvojnásobila (preto sa používajú prípravky na zhutnenie a zhrubnutie vlasov). Sú však aj ďalšie dôležité faktory.

Jedným z nich je stupeň kučeravosti vlasov. Vo všeobecnosti platí, čím sú vlasy kučeravejšie alebo vlnitejšie, tým vyššie pokrytie môžu vlasovej pokožke garantovať. Výborným príkladom sú afro-karibské vlasy. Tieto vlasy sú pevne stočené a kučeravé, pričom môže íst o evolučnú adaptáciu na ochranu pokožky hlavy v horúcom prostredí. Hoci hustota folikulárnych jednotiek je u černochov zvyčajne nižšia než u belochov alebo aziatov, vlastnosti kučier dávajú tomuto typu vlasov výborné krycie vlastnosti. Zvyčajne zostávajú nad skalpom hrubé sťa húština, ktorá blokuje prístup svetla.

Farba vlasov, hlavne vo vzťahu k odtieňu vlasovej pokožky, je tiež veľmi dôležitá. Čím menší je kontrast medzi farbou vlasou a farbou pokožky, tým je potenciál pokrytia lepší. Blonďatá osoba s bledou pokožkou, napríklad zo Škandinávie, vyzerá plešato iba po výraznej strate vlasov. Je to preto, že sa farba vlasov a farba vlasovej pokožky navzájom prelínajú. Pre ľudské oko je veľký kontrast priam „do očí bijúci“, oblasti s nízkym kontrastom sa však „zlievajú dohromady“. Práve preto nízky kontrast znamená dobrého kandidáta na transplantáciu vlasov.

Na druhú stranu, mnohí ázijci majú veľmi dobrú hustotu a kaliber vlasov. U nich je však transplantácia vlasov problematickejšia. Tmavé, rovné, drsné ázijské vlasy veľmi kontrastujú v porovnaní s relatívne svetlou vlasovou pokožkou. Oko tento kontrast zaznamená a prechádza dolu rovným vlasom až k vlasovej pokožke, ktorá sa zdá byť holejšia a plešatejšia než u niekoho s priaznivejšou vlasovou charakteristikou.

Ako vidno, pri určení vhodného, menej vhodného alebo nevhodného kandidáta na transplantáciu vlasov zohráva dôležitú úlohu kombinácia mnohých faktorov. Vysoká hustota je skvelá, ale nepriaznivé charakteristiky vlasu môžu niektoré z výhod hustoty „vymazať“. Na druhú stranu, ľudia s kučeravými, pevnými, prešedivelými vlasmi, ktoré ale nie sú dostatočne husté, nemusia byť vôbec ideálnymi kandidátmi.

Svoju úlohu zohráva aj pružnosť vlasovej pokožky, známa ako laxicita vlasovej pokožky, to znamená ako tesná alebo voľná je vaša vlasová pokožka. Z tesnej priliehavej vlasovej pokožky (nízka laxicita) sa folikuly odstraňujú a transplantujú ťažšie než z voľnej vlasovej pokožky (vysoká laxicita).

Takže to vôbec nie je také jednoduché, a nestačí sa rozhodnúť, že jednoducho chcete podstúpiť transplantáciu vlasov, aby ste sa vysporiadali s vypadávaním vlasov. O tom, že ide o vhodné riešenie práve pre vás rozhoduje viacero faktorov. Práve tu je dôležité nájsť skúseného, znalého a čestného vlasového chirurga s umeleckým cítením, ktorý vie zhodnotiť, či transplantácia vlasov bude u vás fungovať. Chirurga, ktorý nevezme peniaze a vás nechá zjazveného psychicky aj fyzicky.

Čo by ste sa mali sám seba pýtať?

Je potrebné aj ďalšie rešeršovanie a získavanie informácií, ak sa chcete rozhodnúť pre transplantáciu vlasov. A musíte sa pýtať hlavne sám seba.

Je príliš jednoduché, v panike a zúfalstve vbehnúť do najbližšieho a najlacnejšieho zariadenia, ktoré sa transplantáciou vlasov zaoberá. Hodnoverný a dobrý chirurg vás jednoducho neposadí na stoličku a nezačne vám presúvať vlasy z miesta na miesto. Transplantácia vlasov by mala byť poslednou metódou, ku ktorej sa uchýlite pri snahe zvládnuť vypadávanie vlasov. Než si vyhľadáte kliniku, skúste si sám pre seba zodpovedať niektoré otázky.

Otázky na zamyslenie

 1. Akým stupňom plešatosti vlastne trpím?
 2. Mám na hlave zdravú oblasť, odkiaľ by sa dali vziať darcovské vlasy?
 3. Chápem skutočne možnosti toho, čo transplantácia vlasov dokáže a čo pri najlepšej vôli nedokáže?
 4. Vyčerpal som už všetky ostatné alternatívy? (Ak aj trpíte mužskou vzorovou plešatosťou, ktorej by sa prípadne dalo transplantáciou vlasov pomôcť, vypadávanie vlasov vo svojej najskoršej fáze sa najlepšie lieči liekmi. Užívanie liekov môže po dlhé roky dokázať nutnosť transplantácie odvracať.)
 5. Pozrel som sa na svoj problém dôkladne a prehodnotil som ho z každého uhlu?
 6. Som si vedomý toho, čo môžem stratiť a čo môžem získať, ak sa vydám týmto chodníčkom?
 7. Chápem všetky dôsledky, ak sa podujmem na transplantáciu vlasov? (potreba voľna v práci, či všetky finančné náklady)

Obzvlášť vtedy, ak máte menej ako 25 rokov, mali by ste sa sám seba opýtať nasledovné

 1. Hľadal som aj iné riešenia?
 2. Skutočne ma padanie vlasov tak moc trápi?
 3. Dal som šancu liekom a čakal som dostatočne dlho na to, aby boli badateľné výsledky?
 4. Premyslel som si finančné zaťaženie a dopad kvôli viacnásobným zákrokom počas svojho ďalšieho života?
 5. Čo sa stane, ak mi budú aj po zákroku vlasy ďalej padať?
 6. Akým spôsobom si lekár myslí, že bude moje plešatenie postupovať, podľa akého vzorca?

Dôležitá otázka, ktorú musíte zohľadniť v každom veku

Čo je mojím cieľom, čo chcem dosiahnuť, keď sa dám na transplantáciu vlasov?

Odpoveď môže byť zrejmá – chcem naspäť svoje vlasy! Mali by ste sa ale zamyslieť aj nad hlbšími otázkami.

Malá nápoveda, ktorá vám môže pomôcť v rozhodovaní

Predstavte si sám seba s vlasmi, ktoré skutočne chcete. Predstavte si, ako vyzerá váš život. Čo vidíte, počujete a hlavne, čo cítite? Teraz, keď ich máte? Zamerajte sa na pocity a spíšte si tri slová, ktoré popisujú, ako sa cítite. Používajte jednoduché slová, nie zložité frázy, napríklad – sebavedomý, plný energie, cieľavedomý, znovuzrodený, motivovaný.

Teraz sa pozrite na tie tri slová. Čo z toho už vo svojom živote máte, čo vám ten pocit dodáva teraz? Čo iné by vám takýto pocit dodalo teraz alebo v budúcnosti? Hľadajte vo svojom živote čokoľvek, skutočne čokoľvek, čo možno popísať niektorým z týchto troch slov.

Ak obrátite svoju pozornosť na aspekty vášho života, v ktorom už tieto pocity zažívate, prípadne by vo vás tieto pocity vyvolali, vám pomôže cítiť sa hneď teraz šťastnejší a pomôže vám dať potenciálnu transplantáciu vlasov do širších súvislostí. Pretože transplantácia vlasov nie je všeliek, ktorý urobí váš život lepším. Nevyrieši všetky vaše problémy, ani vás automaticky neurobí šťastným. Iste, môže to pomôcť a určite sa budete kvôli svojmu imidžu cítiť lepšie. Ale transplantácia vlasov nie je jediná cesta.

Uistite sa, že vaša motivácia, ktorá vás ženie do transplantácie vlasov, je reálna. Že nevkladáte všetky svoje nádeje na viac šťastia v živote len do tejto jednej veci.

Vaše očakávania

Ak sa chcete vrhnúť na transplantáciu vlasov, mali by ste veľmi dobre chápať svoje očakávania. Je dôležité, aby ste pochopili, že na dlhodobý či krátkodobý úspech transplantácie vlasov má vplyv charakter vašich vlasov, darcovské zásoby, hustota darcovských vlasov, laxicita, fyziológia. Kompetentný lekár by mal s vami naplánovať najlepší postup zákrokov, aby ste dosiahli výsledky, po ktorých túžite. Tieto výsledky ale musia byť dosiahnuteľné. Najlepší lekári dokážu niekedy aj zázraky, ale vy im musíte pomôcť v tom, že budete mať reálne očakávania. Musíte chápať, že charakter vlasov pacienta XY mu môže zaručiť v porovnaní s vami úplne odlišný kozmetický výsledok – a to aj v prípade, že u oboch bol použitý rovnaký počet štepov.

Ľudia zvyčajne porovnávajú svoju situáciu s rôznymi plagátmi alebo obrázkami iných mužov s podobným vzorom padania vlasov a všetci dúfajú v úžasné výsledky. Ale hoci sa vám môže zdať, že ste na tom veľmi podobne ako pacient XY, nemusíte to nutne znamenať, že výsledky budú rovnaké. Práve preto musia zostať vaše očakávania reálne a realistické.

Každý by chcel vyriešiť svoju situáciu jednorazovo a hneď, pri transplantácii vlasov je to ale veľmi zriedkavé. Nikto nepodstupuje iba jednu transplantáciu vlasov. Dokonca aj muži s minimálnou stratou vlasov začnú časom chcieť viac a viac…

Treba preto skutočne zostať pri zemi a mať reálne očakávania a reálne plány toho, čo chcete dosiahnuť. A hlavne, čo vy ako pacient môžete chirurgovi poskytnúť „za materiál“ - charakter vlasov, zásoby darcovských vlasov, vzor padania vlasov, laxicitu, fyziológiu či prípadné predchádzajúce chirurgické zákroky na vlasovej pokožke…

Zdroje

Čítajte ďalej Ako sa transplantujú vlasy
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Vhodný kandidát na transplantáciu vlasov Priemerné hodnotenie: 2 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy