Pochopenie transplantácie vlasov

Posledná úprava 16.03.2023

V dnešnej dobe sa môže transplantácia vlasov vykonávať iba odobratím vlasov odolných proti DHT zo zadnej časti pokožky hlavy a potom ich transplantovať do holých oblastí, alebo môžu byť vlasy transplantované medzi identickými dvojičkami s rovnakou genetickou výbavou. Vo všeobecnosti sa usudzuje, že vlasy odobraté jednej osobe a transplantovanej druhej telo odmietne v prípade, že pacient neužíva imunosupresíva. Riziká užívania týchto liekov ďaleko prevažujú prínosy dosiahnuté transplantáciou, no vedci v súčasnosti skúmajú spôsoby, akými transplantovať vlasy medzi dvoma ľuďmi bez toho, aby ich telo príjemcu odmietlo.

Ľudia, ktorí trpia dedičným vypadávaním vlasov budú mať zvyčajne “veniec/podkovu” vlasov, ktoré nevypadnú po bokoch a na zadnej časti hlavy, čo je miesto odkiaľ sa odoberú vlasy na transplantáciu. Tieto vlasy sú geneticky naprogramované tak, aby rástli aj pri horších prípadoch vzorového vypadávania vlasov. Výnimkou sú muži trpiaci difúznym vypadávaním vlasov. Títo muži trpia podobnou formou vypadávania vlasov ako ženy - strata vlasov postihuje celú hlavu a zanechá i vlasy po bokoch a vzadu veľmi riedke. Ak by boli tieto vlasy transplantované, neexistuje záruka, že by pokračovali v raste v prijímajúcej oblasti pretože tieto vlasy sa zdajú byť prirodzene nestabilné a rovnako citlivé na DHT ako vlasy na vrchu hlavy. Z tohto dôvodu by väčšina žien, ktoré trpia vypadávaním vlasov nikdy nemala podstúpiť transplantáciu vlasov.

Čie vlasy mi budú transplantované? Funguje to ako pri transplantácii orgánov, kde je darca a príjemca?

Na rozdiel od transplantácie orgánov, pri transplantácii vlasov ste svojím vlastným darcom. Ak by ste dostali vlasové folikuly a tkanivo od niekoho iného (než identického dvojčaťa), Vaše telo by ich bez užívania liekov potláčajúcich imunitný systém odmietlo. Vlasy darujete z takzvaných darcovských oblastí.

Kde sú moje darcovské oblasti?

Mužské a ženské vzorové vypadávanie vlasov sú pojmy, v ktorých sa nachádza slovo vzor. To preto, že vlasy vypadávajú vždy z určitých oblastí hlavy. Pravdepodobne ste si všimli, najmä u mužov, že bez ohľadu na to, koľko vlasov stratili z prednej časti, vrchu a temena hlavy, na bokoch a zadnej časti hlavy im vlasy zostali, niekedy dokonca dosť veľa vlasov. Boky a zadná časť hlavy sú oveľa menej ovplyvnené pôsobením DHT na vlasové folikuly. Tieto oblasti sú darcovské miesta, z ktorých sa odstránia vlasy, ktoré darujete samému sebe, spolu s folikulami a okolitým tkanivom.

Kam vloží chirurg darcovské vlasy počas transplantácie?

Potom čo sú vlasy odstránené, sú transplantované do holých častí Vašej pokožky hlavy do malých zárezov, ktoré lekár vytvorí pomocou chirurgických nástrojov. Darcovské vlasy, vlasové folikuly, okolité tkanivo a koža sa nazývajú štepy a každý štep obsahuje jeden alebo viac vlasových folikulov s okolitými vlasmi, tkanivom a kožou. Žiadne dve hlavy si nie sú podobné a uvidíte, že umenie transplantácie vlasov je rovnako dôležité ako jeho vedecké alebo lekárske aspekty.

Niektorí ľudia majú prirodzene husté vlasy a niektorí nie. Ako to vplýva na úspešnosť transplantácie vlasov?

Hustota vlasov je počet vlasových folikulov, ktoré máte na centimeter štvorcový vlasovej pokožky. Voľnosť pokožky hlavy je flexibilita a uvoľnenie pokožky hlavy. Ak je hustota vlasov a voľnosť pokožky hlavy vysoká, môže byť transplantovaných viac štepov.

Aký vplyv na transplantáciu vlasov má smer akým vlasy prirodzene rastú?

Hrubé vlasy sú objemnejšie a preto môžu byť transplantované použitím menšieho počtu vlasov na štep pretože pokrývajú väčšiu časť pokožky hlavy. Jemné vlasy majú menší korienok a môžu dodať veľmi prirodzený vzhľad, ale menšie pokrytie, než hrubšie vlasy. Vlnité a kučeravé vlasy poskytujú pri transplantácii dobré vizuálne výsledky, pretože sa krútia môžu pokryť väčšiu plochu pokožky hlavy ako rovné vlasy. Kučeravé vlasy sa tiež dvíhajú smerom nahor a držia si svoj tvar a tieto faktory vyvolávajú dojem väčšieho pokrytia.

Zohráva farba vlasov alebo farba kože úlohu pri transplantácii vlasov?

Čím podobnejšia je farba vlasov farbe pleti, tým pokrytejšia hlava vyzerá. Africké vlasy sú tmavé a veľmi kučeravé a preto predstavujú najmenší kontrast oproti rôznym odtieňom tmavej pleti, čo prináša pri transplantácii vlasov najlepšie vizuálne výsledky. Z vizuálneho hľadiska, ľudia s tmavými rovnými vlasmi a svetlou pleťou predstavujú najväčšiu výzvu pri transplantácii vlasov, pretože kontrast medzi odtieňom ich vlasov a kože je najväčší.

Čo iné treba ešte z vizuálneho hľadiska zvážiť?

Pri návrhu zákroku musí mať lekár na pamäti budúce vypadávanie vlasov jeho postup a mieru tohto potenciálneho vypadávania vlasov. Návrh obnovenej vlasovej línie je veľmi dôležitý. Prirodzené predné vlasové línie sa líšia tvarom a hustotou u každého človeka. Lekár vyberie miesta kde budú vlasy transplantované na základe návrhu, ktorý si môže vyžadovať viac než len jeden zákrok. Tieto zákroky sú vykonávané v odstupe niekoľkých mesiacov alebo dokonca rokov, v závislosti na postupe Vášho vypadávania vlasov.

Ako sa lekári rozhodnú kam mi budú vlasy transplantované?

Vlasy budú transplantované v prvom rade do prednej a hornej časti hlavy, pretože to sú oblasti, ktoré rámujú tvár a majú najväčší vplyv na vzhľad. Temeno hlavy je zvyčajne tou poslednou oblasťou kam sú vlasy transplantované (v neskorších zákrokoch), pokiaľ to nie je jediná oblasť vypadávania vlasov.

Koľko procedúr budem potrebovať?

Počet procedúr závisí od rozsahu vypadávania vlasov, predpokladaného budúceho vypadávania vlasov, množstva vlasov, ktoré môžete sami sebe darovať a iných estetických a medicínskych faktorov. Muži môžu často dosiahnuť požadované výsledky po iba jednom alebo dvoch sedeniach transplantácie vlasov, počas ktorých sú transplantované tisíce folikulárnych jednotiek z ktorých každá obsahuje jeden až štyri vlasy. U žien je na dosiahnutie správnej hustoty potrebných viac sedení. Každé z týchto sedení môže trvať päť až desať hodín. V prípade potreby môžu nasledovať ďalšie sedenia.

Čo očakávať počas môjho prvého stretnutia s chirurgom vykonávajúcim transplantácie vlasov?

Počas prvej konzultácie by mal lekár hlavu dôkladne vyšetriť a získať podrobnú anamnézu. Vyšetrenie vašej hlavy by malo zahŕňať použitie prístroja na merianie hustoty vlasov. Tento umožňuje lekárovi správne vyhodnotiť počet vlasov v každej z prirodzene sa vyskytujúcich folikulárnych jednotiek a postup budúceho vypadávania vlasov ak je to relevantné pre Váš typ vypadávania vlasov. Tento nástroj porovnáva jemné vlasy s tými hrubými, čím meria stupeň miniaturizácie vlasových vlákien spôsobený zmenšením sa vlasových folikulov a postupným zmenšovaním sa priemeru a dĺžky každého vlasu. Lekár by mal písomne poskytnúť návrh transplantácie vlasov a odhadovaný časový harmonogram všetkých zákrokov, ktoré môžu byť potrebné. Lekár by mal tiež vysvetliť celý postup transplantácie vlasov, vrátane všetkých súvisiacich rizík a povedať vám, čo môžete očakávať v období po zákroku.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy