Ako sa transplantujú vlasy

Posledná úprava 26.02.2018

Transplantácia vlasov je chirurgický zákrok, pri ktorom sa zoberú vlasy zo zadnej časti hlavy a implantujú sa do oblastí hlavy, kde vlasy rednú alebo už žiadne nie sú. Transplantácia vlasov môže zlepšiť vzhľad človeka a pomôcť mu cítiť sa istejšie. Rekonštrukcia vlasov je rovnako umenie ako chirurgický zákrok, vyžadujúce veľkú pozornosť zo strany lekára, kedže je len jedna príležitosť vykonať ju správne.

Identifikácia oblasti z ktorej sa zoberú vlasy

Identifikuje sa oblasť pokožky hlavy, ktorá bude darcovská oblasť. Úspešní kandidáti na operáciu budú mať dostatok vlasov na okraji pokožky hlavy, ktorá má správnu farbu, textúru a počet folikulov umiestnenej na zadnej a bočnej časti hlavy. Transplantované vlasy z tejto oblasti budú rásť naďalej aj po tom, čo sú naštepené do inej oblasti.

Príprava implantátov

Pred operáciou bude darcovská oblasť ostrihaná nakrátko. Pacient je v narkóze a malé časti tejto oblasti budú chirurgicky odstránené z hlavy. Tieto rezy sú potom uzavreté stehmi. Kým je pacient stále pod narkózou, každá odobratá časť bude rozdelená do miništepov, ktoré obsahujú 2 až 4 vlasové folikuly v rade, a tiež mikroštepov s iba jedným vlasovým folikulom.

Príprava pre transplantovanej oblasti

Pokožka hlavy sa očistí, a chirurg bude starostlivo preskúmať oblasť, kde budú štepy implantované a označí ich. Zatiaľ čo jednotlivé folikuly poskytujú menšiu hustotu vzhľadom na počet  transplantov, ktoré môžu byť implantované výsledkom je najjemnejšia a najprirodzenejšia vlasová línia. Ostatné mikroštepy s niekoľkými folikulmi sa používajú na vyplnenie za vlasovou líniou, kde korienky menej viditeľné. To umožňuje dosiahnutie hustejších vlasov.

Implantácia štepov

Urobí sa malý rez, do ktorého bude starostlivo vložený štep. Tento proces sa opakuje, kým všetky štepov nie sú na mieste. Po dokončení, je pokožka hlavy umytá a obviazaná. Môže sa použiť tlakový obväz, ktorý budete nosiť deň alebo dva. Váš lekár bude transplanty pravidelne skúmať aby  sa zabezpečilo, že sa hoja správne. Môže byť potrebné vykonať niekoľko samostatných sedení, aby sa dosiahlo zodpovedajúce pokrytie.

Nežiaduce účinky

Opuch je bežný vedľajší efekt transplantácie vlasov. Nepohodlie a bolesť, ktoré sa môžu vyskytnúť bezprostredne po zákroku sú zvyčajne dočasné. Cez štepy sa môžu tvoriť chrasty. Tieto zvyčajne zmiznú asi za týždeň. Infekcie, silné krvácanie alebo zjazvenie sú zriedkavé.

Čítajte ďalej Zahusťovač vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Ako sa transplantujú vlasy Priemerné hodnotenie: 1 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy