Ako sa transplantujú vlasy

Posledná úprava 22.03.2023

Postup transplantácie vlasov

Transplantácia vlasov je chirurgický zákrok, pri ktorom sa zoberú vlasy zo zadnej časti hlavy a implantujú sa do oblastí hlavy, kde vlasy rednú alebo už žiadne nie sú. Transplantácia vlasov môže zlepšiť vzhľad človeka a pomôcť mu cítiť sa istejšie. Rekonštrukcia vlasov je rovnako umenie ako chirurgický zákrok, vyžadujúce veľkú pozornosť zo strany lekára, kedže je len jedna príležitosť vykonať ju správne.

Identifikácia oblasti z ktorej sa zoberú vlasy

Identifikuje sa oblasť pokožky hlavy, ktorá bude darcovská oblasť. Úspešní kandidáti na operáciu budú mať dostatok vlasov na okraji pokožky hlavy, ktorá má správnu farbu, textúru a počet folikulov umiestnenej na zadnej a bočnej časti hlavy. Transplantované vlasy z tejto oblasti budú rásť naďalej aj po tom, čo sú naštepené do inej oblasti.

Príprava implantátov

Pred operáciou bude darcovská oblasť ostrihaná nakrátko. Pacient je v narkóze a malé časti tejto oblasti budú chirurgicky odstránené z hlavy. Tieto rezy sú potom uzavreté stehmi. Kým je pacient stále pod narkózou, každá odobratá časť bude rozdelená do miništepov, ktoré obsahujú 2 až 4 vlasové folikuly v rade, a tiež mikroštepov s iba jedným vlasovým folikulom.

Príprava pre transplantovanej oblasti

Pokožka hlavy sa očistí, a chirurg bude starostlivo preskúmať oblasť, kde budú štepy implantované a označí ich. Zatiaľ čo jednotlivé folikuly poskytujú menšiu hustotu vzhľadom na počet transplantov, ktoré môžu byť implantované výsledkom je najjemnejšia a najprirodzenejšia vlasová línia. Ostatné mikroštepy s niekoľkými folikulmi sa používajú na vyplnenie za vlasovou líniou, kde korienky menej viditeľné. To umožňuje dosiahnutie hustejších vlasov.

Implantácia štepov

Urobí sa malý rez, do ktorého bude starostlivo vložený štep. Tento proces sa opakuje, kým všetky štepov nie sú na mieste. Po dokončení, je pokožka hlavy umytá a obviazaná. Môže sa použiť tlakový obväz, ktorý budete nosiť deň alebo dva. Váš lekár bude transplanty pravidelne skúmať aby sa zabezpečilo, že sa hoja správne. Môže byť potrebné vykonať niekoľko samostatných sedení, aby sa dosiahlo zodpovedajúce pokrytie.

Nežiaduce účinky

Opuch je bežný vedľajší efekt transplantácie vlasov. Nepohodlie a bolesť, ktoré sa môžu vyskytnúť bezprostredne po zákroku sú zvyčajne dočasné. Cez štepy sa môžu tvoriť chrasty. Tieto zvyčajne zmiznú asi za týždeň. Infekcie, silné krvácanie alebo zjazvenie sú zriedkavé.

História transplantácie vlasov

Korene modernej chirurgickej obnovy vlasov siahajú do Japonska na konci tridsiatych rokov minulého storočia. V roku 1939 japonský dermatológ Dr. Okuda podrobne popísal svoju priekopnícku prácu chirurgickej obnovy vlasov u obetí popálenín. Popísal, ako pomocou dierkovacej techniky odstrániť okrúhle sekcie pokožky s ložiskami vlasov, ktoré boli následne implantované do o čosi menších kruhových otvorov v zjazvených alebo popálených oblastiach pokožky jeho pacientov. Potom, čo sa kožné štepy zahojili, pokračovali v produkcii vlasov v predtým holých oblastiach pokožky.

V roku 1943 ďalší japonský dermatológ vylepšil Okudovu techniku použitím výrazne menších štepov pozostávajúcich z jedného až troch vlasov pri náhrade strateného ochlpenia ohambia u jeho pacientok. Dr Tamura použil na odstránenie darcovského tkaniva eliptický rez a jednotlivé štepy potom ďalej rozdelil. Je dosť zaujímavé, že technika Dr. Tamuru je veľmi podobná technike, ktorá sa používa dnes.

Priekopnícka práca týchto japonských inovátorov sa na viac ako desať rokov stratila a zostala pre západnú medicínu úplne neznáma kvôli úlohe Japonska v druhej svetovej vojne. Dokumentácia týchto vedeckých zistení bola nájdená a dostala sa do povedomia až roky po vojne.

V roku 1952 New Yorský dermatológ menom Dr. Norman Orentreich vykonal prvú známu transplantáciu vlasov v USA na človeku trpiacim ložiskovým vypadávaním vlasov. V ten deň Dr Orentrieich v podstate objavil modernú transplantáciu vlasov.

O sedem rokov neskôr, po veľkom množstve kritiky, Dr. Orentreich zverejnil svoje poznatky a predstavil svoju teóriu "darcovskej dominancie". Jeho práca ukázala, že vlasy zo zadnej a bočnej strany mužskej pokožky hlavy boli z veľkej časti odolné proti procesu plešatenia.

Oblasť chirurgickej transplantácie vlasov si navždy našla miesto v kozmetickej chirurgii v šesťdesiatych rokov. Bohužiaľ technika Dr. Orentreicha odrážala menej esteticky prijateľný proces dierkovania Dr. Okudu, a nie prirodzenejšiu techniku menších štepov Dr. Tamuru.

Dr. Orentreich bol schopný umiestniť rastúce vlasy na miesta, kde predtým žiadne neboli, no jeho nedokonalá technika transplantácie vlasov priniesla mnoho tragických výsledkov a dala oblasti chirurgickej obnovy vlasov neblahú povesť a s ňou súvisiacu stigmu, ktorá sa s ňou spája až dodnes.

Chirurgická obnova vlasov začala produkovať viac menej prirodzené výsledky až v polovici deväťdesiatych rokov. Príchod mikroštepenia folikulárnych jednotiek, ich transplantácie a extrakcie spôsobil, že transplantácia vlasov je prakticky nezistiteľná, čo z nej robí dobrú voľbu pre mnohých ľudí trpiacich vypadávaním vlasov.

Čítajte ďalej Zahusťovač vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy