Folikulárna vlasová transplantácia

Posledná úprava 09.03.2023

Chirurgická obnova vlasov ponúka pacientom trvalé riešenie vypadávania vlasov. Poďme sa pozrieť bližšie na najčastejšie volenú metódu transplantácie vlasov - štepy folikulárnych jednotiek.

História transplantácie vlasov

Prvý zaznamenaný príklad operácie transplantácie vlasov sa objavil v dizertačnej práci napísanej Nemcom J. Dieffenbachom v roku 1882. V roku 1952 Dr. Norman Orentreich vykonal prvú transplantáciu vlasov u pacienta trpiaceho vzorovým vypadávaním vlasov. Prvé transplantácie používali veľké množstvo vlasov v každom štepe, niekedy nazývané zátky. Bohužiaľ, výsledky boli menej ako optimálne, so zjavným vzhľadom “hlavy bábiky”. Dňa 21. októbra 1988, Dr Robert Limmer vykonal prvú transplantáciu folikulárnych jednotiek. Od tej doby sa postup uchytil ako zlatý štandard v chirurgii transplantácie vlasov, keďže produkuje viac menej prirodzené a trvalé výsledky.

Kandidáti na transplantáciu vlasov

Najlepšími kandidátmi na transplantáciu vlasov, teda folikulárnych jednotiek sú ľudia, ktorí trpia androgénnou alopéciou, niekedy označovanou ako mužská plešatosť. Hoci najčastejšie postihuje mužov, môže sa vyskytnúť aj u žien. Niektoré malé štúdie naznačujú, že štepy folikulárnych jednotiek je možné použiť aj u pacientov, ktorí trpia alopéciou areata, čo je vypadávanie vlasov, ktoré je pravdepodobne spôsobené autoimunitným procesom. Technika folikulárnych štepov môže byť u vybraných pacientov použitá aj na obnovu obočia, rias, fúzov a chlpov tela.

Technické detaily folikulárnej transplantácie vlasov

Štepenie folikulárnych jednotiek je chirurgický zákrok, pri ktorom sa vezmú vlasy zo zadnej časti hlavy, aby sa pod mikroskopom oddelili folikuly a boli transplantované na holú oblasť. Procedúra je založená na fakte, že vlasy na zadnej časti hlavy a po stranách na hlave nevypadnú.

Operácie začína zberom buď pásikov vlasov alebo malých skupín folikulov - časti vlasov, z ktorej vyrastá tá časť vlasu, ktorú vidíme. Zozbierané folikuly sú rozdelené do jednotlivých folikulov alebo veľmi malých folikulárnych jednotiek obsahujúce jeden až štyri folikuly. Do holej oblasti sa pomocou špeciálneho noža urobia malé rezy. Pomocou špeciálnych klieští sú rozdelené folikuly implantované do otvorov. Týmto postupom je možné transplantovať niekoľko alebo niekoľko tisíc folikulov počas jednej operácie. Pacienti sú pri vedomí počas celého zákroku a znecitlivenie je vykonané injekciami do operovaných oblastí.

Riziká a komplikácie transplantácie vlasov

Zatiaľ čo konkrétne riziká a komplikácie, budú závisieť na presnom vykonanom postupe a zdravotných problémoch, existuje niekoľko komplikácií spoločných pre všetky postupy transplantácie vlasov. Je možné očakávať isté znecitlivenie transplantovaných a darcovských oblastí, čo sa zvyčajne vyrieši v priebehu času. Infekcia a silné krvácanie je vždy možné, ale riziko je malé. Môžu sa objaviť modriny a opuchy, ale zvyčajne zmiznú do jedného týždňa po operácii. Chrasty sa tvoria na miestach príjmu a dôjde k istému začervenaniu. Počas prvých niekoľkých mesiacov po transplantácii sa zvyčajne objaví zarastanie chĺpkov, ale to sa dá vyriešiť uvoľnením vlasov ihlou.

Očakávané výsledky po transplantácii vlasov

Bezprostredne po transplantácii vlasov určité percento transplantovaných vlasov vypadne. Folikuly zvyčajne zostanú neporušené a jednoducho sa dostanú do spiaceho stavu. Rast začne po troch až šiestich mesiacoch, a kompletné viditeľné výsledky po transplantácii vlasov budete vidieť možno až po šiestich mesiacoch. Väčšina štúdií vykonávaných ohľadom prežitia transplantovaných štepov naznačuje viac než 90 percentné prežitie štepov.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy