Domov / / / / Transplantácia vlasov - postup

Transplantácia vlasov - postup

Posledná úprava 25.07.2019

Transplantácia vlasov poskytuje efektívny spôsob obnovy vlasov plešatejúcich alebo rednúcich oblastí pokožky hlavy. Ak uvažujete nad transplantáciou vlasov, musíte mať zdravé vlasy po stranách alebo na zadnej strane hlavy, aby ich bolo možné použiť ako darcovské oblasti pre transplantáciu. V závislosti na rozsahu vypadávania vlasov môže byť potrebných až niekoľko zákrokov s transplantáciou vlasov.

Identifikácia

Malé časti vlasov a kože sú odrezané zo zdravých oblastí pokožky hlavy a počas transplantácie naštepené do plešatejúcich miest. Približne jeden mesiac po transplantácii transplantované vlasy vypadnú, ale nové vlasy začnú rásť na predtým holých miestach po asi dvoch mesiacoch. Transplantácia vlasov môže byť užitočná pri obnove vlasov u ľudí, ktorí majú dobre vymedzenú plešatosť, ako napríklad ložiskové vypadávanie vlasov u mužov, alebo trpia vypadávaním vlasov v dôsledku popálenín na hlave. Transplantácia môže byť použitá u mužov aj žien. (viď tiež vhodný kandidát na transplantáciu vlasov) Ak je vypadávanie vlasov extrémne, môže byť okrem transplantácie vlasov potrebné aj zredukovanie pokožky hlavy. Pri zredukovaní pokožky hlavy sa odstráni niekoľko centimetrov kože z vypadávajúcej oblasti a zvyšná koža je zošitá, čím sa zmenší holá oblasť hlavy.

Predoperačné vyšetrenie

Počas konzultácie sa lekár bude pýtať na zdravotný stav a skúsenosti s vypadávaním vlasov v rodine. Konzultácia bude zahŕňať aj hodnotenie rastu vlasov a zníženie ich hustoty, otázky týkajúce sa životného štýlu a diskusiu o realistických očakávaniach ohľadom operácie. Váš lekár vám odporučí ten druh transplantácie vlasov ktorý bude najlepšie riešiť vypadávanie vlasov a poskytne vám písomný návrh vzhľadu vašich vlasov a časový plán. Je dôležité, aby ste svojho lekára informovali o všetkých zdravotných ťažkostiach, ktoré máte, ako je vysoký krvný tlak alebo poruchy krvnej zrážanlivosti aby bolo možné urobiť príslušné kroky na zabránenie problémom pri chirurgickom zákroku alebo liečbe.

Postup transplantácie vlasov

Pred začatím operácie dostanete lokálne anestetikum na znecitlivenie hlavy. Aj keď nebudete cítiť bolesť, môžete mať pocit, ťahania alebo šklbania keď vám budú odoberané darcovské štepy. V závislosti na množstve vlasov, ktoré majú byť nahradené, môže lekár odobrať veľké prúžky vlasov, ktoré obsahujú až 40 vlasov, malé okrúhle štepy obsahujúce až 14 vlasov alebo môže odstrániť mikro-štepy, ktoré obsahujú len jeden alebo dva vlasy. Štepy sú odstránené skalpelom alebo oceľovým nástrojom používaným na vyrezanie kruhových štepov z pokožky hlavy. Potom čo lekár odstráni štepy, zašije ranu a prejde ku vkladaniu štepov. Štepy sú vložené do pokožky cez drobné rezy a sú umiestnené na hlave vo vzore, ktorý napodobňuje prirodzený rast vlasov.

Zotavenie po transplantácii vlasov

Po zákroku môžete cítiť, že je koža na hlave natiahnutá a všimnúť si pulzujúci pocit. Predpísané lieky proti bolesti pomôžu zvládnuť bolesť alebo nepohodlie. Akékoľvek obväzy môžu byť odstránené na ďalší deň, aj keď stehy môžu zostať na mieste až po dobu 10 dní po operácii. Musíte sa vyhnúť namáhavej činnosti a cvičeniu po dobu najmenej 10 dní po zákroku, aby sa zabránilo krvácaniu spôsobenému zvýšením krvného prietoku počas intenzívnej aktivity. Lekár zhodnotí pokrok v priebehu týždňov po operácii a bude diskutovať o časovom pláne pre ďalší zákrok, ak je potrebná viac ako jedna transplantácia.

Upozornenie

V niektorých prípadoch môžu nové štepy odumrieť, čo má za následok potrebu ďalšieho zákroku. Rizikom operácie sú infekcia na operovaných miestach a nadmerné krvácanie najmä ak sa chystáte podstúpiť redukciu vlasovej pokožky. Môžete si všimnúť, malé hrbolčeky na pokožke hlavy na transplantovaných miestach. Tieto rany môžu byť zvyčajne zamaskované okolitými vlasmi.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy