Domov / / / / História transplantácie vlasov

História transplantácie vlasov

Posledná úprava 23.02.2018

Korene modernej chirurgickej obnovy vlasov siahajú do Japonska na konci tridsiatych rokov minulého storočia. V roku 1939 japonský dermatológ Dr. Okuda podrobne popísal svoju priekopnícku prácu chirurgickej obnovy vlasov u obetí popálenín. Popísal, ako pomocou dierkovacej techniky odstrániť okrúhle sekcie pokožky s ložiskami vlasov, ktoré boli následne implantované do o čosi menších kruhových otvorov v zjazvených alebo popálených oblastiach pokožky jeho pacientov. Potom, čo sa kožné štepy zahojili, pokračovali v produkcii vlasov v predtým holých oblastiach pokožky.

V roku 1943 ďalší japonský dermatológ vylepšil Okudovu techniku použitím výrazne menších štepov pozostávajúcich z jedného až troch vlasov pri náhrade strateného ochlpenia ohambia u jeho pacientok. Dr Tamura použil na odstránenie darcovského tkaniva eliptický rez a jednotlivé štepy potom ďalej rozdelil. Je dosť zaujímavé, že technika Dr. Tamuru je veľmi podobná technike, ktorá sa používa dnes.

Priekopnícka práca týchto japonských inovátorov sa na viac ako desať rokov stratila a zostala pre západnú medicínu úplne neznáma kvôli úlohe Japonska v druhej svetovej vojne. Dokumentácia týchto vedeckých zistení bola nájdená a dostala sa do povedomia až roky po vojne.

V roku 1952 New Yorský dermatológ menom Dr. Norman Orentreich vykonal prvú známu transplantáciu vlasov v USA na človeku trpiacim ložiskovým vypadávaním vlasov. V ten deň Dr Orentrieich v podstate objavil modernú transplantáciu vlasov.

O sedem rokov neskôr, po veľkom množstve kritiky, Dr. Orentreich zverejnil svoje poznatky a predstavil svoju teóriu "darcovskej dominancie". Jeho práca ukázala, že vlasy zo zadnej a bočnej strany mužskej pokožky hlavy boli z veľkej časti odolné proti procesu plešatenia.

Oblasť chirurgickej transplantácie vlasov si navždy našla miesto v kozmetickej chirurgii v šesťdesiatych rokov. Bohužiaľ technika Dr. Orentreicha odrážala menej esteticky prijateľný proces dierkovania Dr. Okudu, a nie prirodzenejšiu techniku menších štepov Dr. Tamuru.

Dr. Orentreich bol schopný umiestniť rastúce vlasy na miesta, kde predtým žiadne neboli, no jeho nedokonalá technika transplantácie vlasov priniesla mnoho tragických výsledkov a dala oblasti chirurgickej obnovy vlasov neblahú povesť a s ňou súvisiacu stigmu, ktorá sa s ňou spája až dodnes.

Chirurgická obnova vlasov začala produkovať viac menej prirodzené výsledky až v polovici deväťdesiatych rokov. Príchod mikroštepenia folikulárnych jednotiek, ich transplantácie a extrakcie spôsobil, že transplantácia vlasov je prakticky nezistiteľná, čo z nej robí dobrú voľbu pre mnohých ľudí trpiacich vypadávaním vlasov.

Čítajte ďalej Prečo vlasy rednú?
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy