4 veci, ktoré potrebujete vedieť o transplantácii vlasov

Posledná úprava 23.02.2018

1. Trocha histórie transplantácie vlasov

V roku 1950 dermatológ Dr. Norman Orentreich experimentoval s kožnými štepmi na pokožke hlavy popálenej obete. Doktor bol príjemne prekvapený zistením, že zdravé vlasové folikuly sa  preniesli na zjazvenú a popálenú pokožku hlavy pacienta a vyrástli z nich zdravé vlasy. Takto sa začala jeho revolučná procedúra transplantácie vlasov. Lekári zo všetkých kútov krajiny sa prišli naučiť jeho techniky, a dokonca si dali transplantácie vlasov vykonať aj na sebe.

2. Trsy vlasov ako vlasy bábiky

V čase tejto operácie transplantácie vlasov, to najlepšie, čo lekári mohli urobiť, bolo previesť vlasy v malých zhlukoch, alebo vlasových trsoch ako vlasy bábiky. Obvykle to vyzeralo v poriadku, až kým pacient nepokračoval v procese plešatenia a nezačal strácať vlasy okolo týchto trsov. Jediné čo potom na hlave zostalo boli tieto malé chumáčiky srsti v mori plešatosti.

3. Pokročilé techniky

V neskorých 1980-tych rokoch, lekár zo San Antonia v Texase použil na transplantáciu jednotiek vlasových folikulov vysoko výkonný mikroskop. Jednotky vlasových folikulov sú malé vačky podobné tulipánu, ktoré držia asi 1-4 vlasové folikuly. Tieto malé jednotlivé vlasy rastú spoločne v týchto zoskupeniach, týchto vačkoch. Preto pri transplantácii vlasov pomocou týchto štepov folikulárnych jednotiek, a hlavne overeným a vyškoleným lekárom, môže pacient mať takmer nerozpoznateľnú transplantáciu.

4. Dávajte si pozor na hlavu

Vlasový priemysel bol útočiskom pre podvody a neúčinné prípravky od doby prvého predajcu. Je tu veľa trikov a metód, ktoré jednoducho nedokážu obnoviť vlasy. Na transplantáciu vlasov je potrebná zručnosť, školenia, skúsenosti a dokonca aj umelecké schopnosti. Existuje veľa strašidelných príbehov o vlasových zákrokoch, ktoré sa nepodarili. Zákon nevyžaduje špeciálne školenie zamerané na transplantáciu vlasov. Kozmetická chirurgia je obchod, a v klinikách  transplantácie vlasov vás často uvíta predajca, nie lekár. Buďte rozumní, opatrní a urobte si vlastný prieskum.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy