Spôsobujú diétne nápoje rednutie vlasov?

Posledná úprava 20.03.2023

Diétne sýtené nápoje často konzumujú ľudia, ktorí chcú schudnúť, pretože obsahujú omnoho menej kalórií než obyčajné sýtené nápoje. Je to kvôli umelému sladidlu aspartám, ktorý sa nachádza v mnohých diétnych nápojoch. Toto kontroverzné sladidlo môže mať riskantný účinok na Vaše telo a môže tiež viesť k vedľajším účinkom ako napríklad oslabenie a rednutie vlasov.

História vzniku diétnych nápojov

Použitie aspartámu bolo schválené americkou FDA (Food and Drug Administration) v roku 1974, no v roku 1975 bolo anulované kvôli niekoľkým vedeckým štúdiám, ktoré objavili zdravotné riziká spojené s jeho konzumáciou. Vedci sa nevedeli zhodnúť na tom, či aspartám predstavoval skutočné riziko a v roku 1981 traja zo šiestich vedcov neodporúčali schválenie jeho používania. Nakoniec však bolo používanie aspartámu v sýtených nápojoch schválené.

Zdravotné riziká

Existuje rozsiahly zoznam symptómov spojených s konzumáciou aspartámu. Tento zoznam zahŕňa symptómy ako návaly úzkosti, depresia, nespavosť a záchvaty ako aj rednutie vlasov a plešatosť. Hoci si výskumníci nie sú istí ako aspartám prispieva k vypadávaniu vlasov, založili fórum na ktoré používatelia aspartámu písali svoje skúsenosti s vypadávaním vlasov a jedinci, ktorí znížili príjem diétnych nápojov zaznamenali viditeľné zlepšenie rednutia vlasov. Aspartám obsahuje metanol, ktorý pozastavuje rast zdravých vlasov, ale je potrebný další výskum, ktorý by overil toto tvrdenie.

Pomoc pri vypadávaní vlasov

Hoci zníženie príjmu diétnych nápojov je zrejmé riešenie, tiež sa odporúča konzumovať výživu bohatú na bielkoviny, železo ako aj používať lieky bez predpisu, napríklad aktivátory rastu vlasov alebo prírodné lieky, ktoré zabraňujú ďalšiemu vypadávaniu vlasov.

Na uváženie

Hoci je mnoho prípadov keď jedinci zaznamenali rednutie vlasov ako následok konzumovania diétnych sýtených nápojov, nie je dostatok vedeckých dôkazov, ktoré by spájali vypadávanie vlasov s príjmom aspartámu. Štatistiky uvádzajú, že stredne vysoké množstvá umelých sladidiel sú vo všeobecnosti bezpečné. Dietológovia tiež uvádzajú, že konzumovanie viac ako jedného obyčajného alebo diétneho sýteného nápoja môže prispieť k zdravotným ťažkostiam ako obezita a cukrovka druhého typu.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac