Ročné obdobia a vypadávanie vlasov

Posledná úprava 22.02.2023

Vplyv počasia a ročných období na vypadávanie vlasov

Tak ako pes a zvieratá celkovo zhadzujú hustú srsť po skončení zimy, tak sa vzorec padania vlasov mení v závislosti od ročného obdobia aj u ľudí.

V priebehu kalendárneho roka sú ľudia postihnutí sezónnym vypadávaním vlasov dvakrát. Najskôr je padanie vlasov zvýšené v júli a auguste. Ešte výraznejšie padajú vlasy v novembri a decembri, toto sezónne vypadávanie vlasov trvá približne do polovice januára.

Vlasy sú najhustejšie v lete, kedy slúžia ako ochrana hlavy a vlasovej pokožky pred slnkom. Výrazne hustejšie sú aj v zime, kedy čiastočne posilňujú svoju funkciu ako telesného ochlpenia, a to zahrievanie vlasovej pokožky.

Zvýšené padanie spôsobené sezónnymi výkyvmi je len dočasné a do troch mesiacov, v rámci bežného rastového cyklu, začínajú rásť nové vlasy.

Vplyv rasy a farby vlasov na vypadávanie vlasov

Rozdiely v bežnom padaní vlasov, ktoré je úplne normálne, vidno však aj medzi jednotlivými rasami. Napríklad belosi prídu denne v priemere o 100 vlasov, Aziati o 70 vlasov a černosi o 60 vlasov za deň. Je to spôsobené počtom vlasov na centimeter štvorcový, a ten sa líši od rasy k rase.

Druhou zaujímavosťou je, že blond vlasy padajú výraznejšie ako vlasy červené alebo hnedé. A to preto, že čím máte bledšie vlasy, tým ich je na centimeter štvorcový viac.

Ako liečiť sezónne vypadávanie vlasov

Sezónne vypadávanie vlasov je zvyčajne najhoršie v zime. Príčin takéhoto vypadávania vlasov je pomerne veľa a je potrebné ich poznať, aby sme mu vedeli zabrániť. Takéto sezónne padanie vlasov môže trvať 4-6 týždňov, ale stačí to na zníženie sebavedomia a to, aby ste sa trápili nad tým, ako sa najlepšie starať o svoje vlasy.

Sezónne vypadávanie vlasov je veľmi častý problém a jeho hlavné príčiny môžu byť nasledovné:

Nedostačujúci pobyt na slnku

Sezónne vypadávanie vlasov u žien je väčšinou vidieť v zime. Počas zimy je vystavenie sa slnečnému žiareniu minimálne. Preto, údajne vzhľadom na nedostatok vitamínu D v tele, je zima hlavným dôvodom sezónneho vypadávania vlasov u mužov a žien. Nedostatok slnečného svetla môže často viesť k vypadávaniu vlasov v chumáčoch.

Nadmerné potenie

Sezónne vypadávanie vlasov u mužov je väčšinou vidieť v lete. Vzhľadom k nevyhnuteľnému pôsobeniu slnečného žiarenia sa aj vlasová pokožka nadmerne potí. To spôsobuje škvrny na pokožke hlavy podobné akné, spôsobené premnožením baktérií, čo vedie k svrbeniu, podráždeniu a niekedy aj vypadávaniu vlasov.

Poveternostné podmienky

Sezónne vypadávanie vlasov môže byť aj dôsledkom nepriaznivých poveternostných podmienok. Letá a zimy môžu vlasy veľmi vysušiť. Rozštiepené končeky, slabé korienky, lupiny, pravidelné nosenie účesov, ktoré sťahujú vlasy – to sú len niektoré z dôvodov vypadávania vlasov. Najlepší spôsob, ako sa s tým vysporiadať, je chrániť vlasy pred veľmi nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

Dažďová voda

Dajte si pozor nech Vám vlasy nezmoknú keď prší. Dažďová voda je zmiešaná s rôznymi druhmi nečistôt, ktoré môžu poškodiť vlasy.

Ako si ochránite vlasy

Aby ste si chránili vlasy pred poškodením a vypadávaním, môžete podniknúť nasledovné preventívne kroky:

  • Masírujte vlasovú pokožku – nie je potrebné používať žiaden olej. Po masáži odporúčame kvalitný šampón proti vypadávaniu vlasov.
  • Ak chcete mať krásne vlasy, mali by ste sa vyhnúť žehleniu vlasov, trvalej, farbeniu alebo prehnanému stylingu vlasov.
  • Používajte minimálne množstvo vlasových prípravkov ako tužidlá a pod., pretože z dlhodobého hľadiska môžu byť pre vlasy veľmi škodlivé.
  • Na ochranu vlasov používajte ochranné oblečenie ako sú šatky a klobúky. Ak sa snažíte rozčesať si zamotané vlasy, veľa ich stratíte. Ak si necháte čerstvo umyté vlasy vyschnúť nezakryté, vytvoria sa uzlíky, takže ak odchádzate z domu hneď po tom, čo ste si umyli vlasy, zoberte si šatku.
  • Vlasy si pred slnkom alebo dažďom môžete ochrániť aj dáždnikom.
  • Predtým, než pôjdete do postele alebo odídete z domu si zapleťte vrkoč.
  • Vyhnite sa pravidelnému používaniu tepelných spotrebičov, ako sú fény alebo žehličky na vlasy. Používajte ich len občas.

Čítajte ďalej Liečba vypadávania vlasov
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac