Alopecia totalis, alopecia universalis – najzriedkavejšie formy alopécie

Posledná úprava 22.02.2023

Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov je androgénna alopécia – teda dedičné vypadávanie vlasov u žien aj u mužov. Nie je to však jediný druh padania vlasov. Odhliadnuc od klasického plešatenia potom poznáme tri hlavné formy alopécie. Alopecia areata je najčastejšou z nich. Ide o náhle vypadávanie vlasov, kedy vznikajú holé miesta. Hoci môžu byť postihnuté veľké plochy na hlave, iba zriedkavo dochádza k totálnej plešatosti.

Ďalšie dve formy sú alopecia totalis a alopecia universalis. Výsledkom je úplná strata vlasov na celej hlave. Môžu však postihnúť aj ďalšie časti tela, teda telesné ochlpenie. Záleží od ochorenia.

Alopecia totalis

Alopecia totalis je autoimunitné ochorenie, kedy sa imunitný systém obracia proti vlasovým folikulom. Výsledkom je úplná strata vlasov. Môže sa týkať aj obočia a mihalníc, ďalej však už nezasahuje. Neovplyvňuje ďalšie telesné ochlpenie. Alopecia totalis však môže mať vplyv na nechty, ktoré sa stávajú tenšími, krehkejšími a hrbolatými.

Okrem vypadania vlasov nemá alopecia totalis žiadne ďalšie fyzické účinky. Nespôsobuje bolesť či pocit choroby, kvalita života nie je po fyzickej stránke ovplyvnená. Problémom je psychický dopad, ktorý sa objavuje pri akejkoľvej forme vypadávania vlasov. Alopecia totalis nie je nákazlivá, je však pravdepodobne daná geneticky, preto je vyššia šanca, že sa s rovnakým problémom budú potýkať aj potomkovia a potýkali sa predkovia.

U väčšiny ľudí sa alopecia totalis prejaví pred dosiahnutím 40 rokov. Mužov postihuje dvakrát častejšie ako ženy. Čo je príčinou alopécie totalis, nie je známe. Lekári však predpokladajú, že je daná geneticky, spúšťačom pritom môže byť dlhodobý chronický stres či náhly šok.

Alopecia totalis niekedy ustane samovoľne, je to však relatívne zriedkavé. Ľudia preferujú liečbu. Liečba alopecie totalis sa zvyčajne zameriava na užívanie imunosupresív, tie tlmia imunitný systém, čím sa zabraňuje napádaniu vlasových folikulov. Vedľajšie účinky takejto liečby však môžu byť závažné a výrazne negatívne.

Alopecia universalis

Alopecia universalis je najzriedkavejšia a najzávažnejšia forma alopécie. Výsledkom je úplná strata vlasov aj telesného ochlpenia. Môže tiež zničiť a narušiť nechty.

Ľudia postihnutí alopecia totalis majú genetickú mutáciu v chromozómoch. Človek má v sebe toto ochorenie zapísané od narodenia, objavuje sa však až neskôr počas života. Liečba je ťažká. V niektorých prípadoch dochádza k spontánnemu opätovnému rastu vlasov a telesného ochlpenia, dokonca niekoľko rokov od prepuknutia choroby.

Najúčinnejšou liečbou je lokálna imunoterapia, pri ktorej sa vyprovokuje alergická reakcia na pokožke postihnutej oblasti a následne sa v dôsledku takéhoto šoku začnú znovu tvoriť vlasové folikuly. Nanešťastie, takáto liečba musí prebiehať neustále, aby rast vlasov pokračoval, a jej úspech je okolo 40%.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy