Androgénna alopécia

Posledná úprava 17.03.2023

Androgénna alopécia je najčastejšou formou alopécie. Postihuje až 80% všetkých mužov a 50% žien. [1] [2] Pri androgénnej alopécii dochádza k postupnému zmenšovaniu priemeru, dĺžky aj sfarbenia vlasov. K rednutiu a teda vypadávaniu vlasov dochádza kvôli pôsobeniu dihydrotestosterónu na vlasové folikuly, ktoré sú citlivé na androgény.

DHT ako hlavný vinník androgénnej alopécie – dedičného vypadávania vlasov

Po mnoho rokov sa vedci domnievali, že androgénna alopécia bola spôsobená prevahou mužského pohlavného hormónu, testosterónu, ktorý je za normálnych podmienok v stopovom množstve prítomný aj u žien. A hoci testosterón zohráva dôležitú úlohu v procese vypadávania vlasov, hlavným vinníkom je práve dihydrotestosterón - DHT, derivát mužského hormónu testosterónu.

Vzhľadom k tomu, že hormóny pracujú najzdravším spôsobom, keď sú v rovnováhe, hladina androgénov, mužských pohlavných hormónov, nemusí byť zvýšená na to, aby spôsobila problém. Keď je hladina ich náprotivku, ženských hormónov, znížená, dáva to výhodu týmto androgénom ako je napríklad DHT. Takáto nerovnováha môže spôsobiť rôzne problémy, vrátane vypadávania vlasov.

Princíp premeny testosterónu na dihydrotestosterón

Testosterón sa mení na DHT pomocou enzýmu typu II, 5-alfa reduktázy, ktorý je prítomný v mazových žľazách vlasového folikulu. Problémom teda nie je množstvo testosterónu v krvnom obehu, ale hladina DHT viažúceho sa na receptory vo folikuloch. DHT zmenšuje vlasové folikuly, čo spôsobí, že zdravé vlasy nemôžu prežiť.

DHT a dospievanie

Pri sexuálnej zrelosti DHT spôsobuje, že pubické ochlpenie sa u dospievajúcich chlapcov a dievčat mení na dlhšie, pevnejšie a tmavšie terminálne ochlpenie. (Teda detské velusové chĺpky, ktoré sú jemné a bez pigmentu, nahradia terminálne pigmentované chĺpky.) DHT spôsobí aj to, že sa ochlpenie na tvári u mužov mení na dlhšie, hrubšie a tmavšie terminálne ochlpenie, ktoré poznáme ako bradu.

Iróniou je, že pri androgénnej alopécii, ku ktorej dôjde neskôr v živote, to isté DHT spôsobí miniaturizáciu terminálnych vlasov na vlasovej pokožke a mení ich na velusové vlasy. Súčasne DHT stimuluje velusové vlasy na zvyšku tela, a z nich sa stávajú terminálne vlasy, resp. chlpy, ktoré sú hrubšie, dlhšie a tmavšie. Ide hlavne o oblasť ramien a chrbta.

Priebeh androgénnej alopécie podľa pohlavia

U žien vyvoláva androgénna alopécia difúzne rednutie na oblasti temena, vlasová línia zostáva zachovaná. U žien pred menopauzou môže ísť o príznak hyperandrogenizmu spolu s hirsuitizmom a akné. [3]

U mužov je pre androgénnu alopéciu typický ústup vlasovej línie, výrazne v oblasti spánkov. Následne dochádza aj k rednutiu a vypadávaniu vlasov na temene.

Diagnostika androgénnej alopécie

Na diagnostiku, stanovenie závažnosti a postupu androgénnej alopécie, či reagovanie na liečbu, sa využíva dermatoskopia a klinické testy. [3]

Liečba androgénnej alopécie

Androgénna alopécia je progresívne ochorenie, ktoré sa postupom času zhoršuje. Liečba androgénnej alopécie spočíva v zastavení pôsobenia DHT – slúžia na to voľne dostupné prípravky aj lieky na predpis. Najvyužívanejší je minoxidil, má však mnoho nežiadúcich účinkov. Novšou, voľnopredajnou alternatívou bez nežiadúcich účinkov minoxidilu, je účinná látka nanoxidil. Liečba vypadávania vlasov spôsobená androgénmi využíva rôzne blokátory DHT a inhibítory 5-alfa reduktázy, napríklad saw palmetto.

Zdroje

  • BIRNBAUM, M.R. a kol., 2018. Evaluation of Hair Density in Different Ethnicities in a Healthy American Population Using Quantitative Trichoscopic Analysis. Skin Appendage Disorders [online]. Oct, 4 (4) , 304–307 [cit. 15.12.2018]. Dostupné z: https://doi.org/10.1159/000485522
  • PIRACCINI, B.M. a ALLESANDRINI, A., 2014. Androgenetic alopecia. Giornale italiano di dermatologia e venereologia [online]. August, 31 (4), 207-215 [cit. 15.10.2015]. Abstrakt dostupný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24566563
  • WON-SOO, L. a HAE-JIN,L., 2012. Characteristics of Androgenetic Alopecia in Asian. Annals of Dermatology [online]. Aug, 24 (3) , 243–252 [cit. 15.10.2015]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3412231/
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy