Vypadávanie vlasov a mykotické infekcie

Posledná úprava 23.03.2023

Mykotické infekcie pokožky sú bežný jav u detí rovnako ako u dospelých. Spôsobujú ich kožné huby nazývané aj dermatofyty. Infekcie a zápaly pokožky na vlasovej časti hlavy zapríčiňuje niekoľko typov hubových infekcií (mykóz).

Tinea Capitis

Je to hubová infekcia známa aj pod názvom Ringworm. Vyskytuje sa na pokožke hlavy najčastejšie u detí. Spôsobuje roztrúsené vypadávanie vlasov na celej vlasovej časti.

Ako liečiť Tinea Capitis?

Menší výskyt sa často vytratí samostatne bez liečby, prípadne používaním krému s antimykotickými účinkami. Závažnejšie prejavy je nutné liečiť antibiotikami. Konkrétne antibiotiká odporučí ošetrujúci lekár.

Folikulitída – zápal vlasových folikulov

Folikulitída je hubová infekcia, ktorá sa prejavuje podobne ako akné so zápalom v okolí vlasových folikulov, sčervenaním pokožky a svrbením. Silná folikulitída môže spôsobovať vypadávanie vlasov a trvalú stratu vlasov.

Liečba folikulitídy

Slabšie príznaky sa liečia topikálnymi antibiotikami. Ťažšie prípady vyžadujú antibiotiká predpisované lekárom.

Piedra

Piedra je infekcia vo vlasovej časti hlavy, ktorá spôsobuje vytváranie sa uzlíkov v oblasti vlasového folikulu. Zapríčiňuje zoslabovanie vlasových folikulov a mozaikovité vypadávanie vlasov.

Liečba piedry

Oholenie postihnutej oblasti a liečba topikálnym antimykotickým krémom.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte saPodporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy