Môžu byť lupiny príčinou vypadávania vlasov?

Posledná úprava 09.03.2023

Lupiny vo vlasoch je chronické a najčastejšie ochorenie vlasovej pokožky. Prejavuje sa bielymi fľakmi a šupinkami, ktoré sa objavujú na pokožke hlavy. Tieto šupinky z povrchovej vrstvy kože sú odumreté kožné bunky a spôsobujú svrbenie. Energické škrabanie potom v konečnom dôsledku vedie k vypadávaniu vlasov.

Súvisu medzi lupinami vo vlasoch a vypadávaním vlasov je nepriamy. Lupiny teda nespôsobujú padanie vlasov priamo. Medzi príčiny vypadávania vlasov možno zaradiť skôr neustále agresívne škriabanie kvôli lupinám. Častým škrabaním, ktoré má uľaviť od svrbenia, si oslabujete korene vlasov, čo má za následok vypadávanie vlasov.

Možno lupiny vo vlasoch zaradiť medzi príčiny vypadávania vlasov a plešatosti?

Tu sú fakty, ktoré vás prekvapia:

  • Takmer 20 z 50 žien trpia na mechanické vypadávanie vlasov spôsobené intenzívnym svrbením a následným škrabaním. Lupiny vznikajú kvôli vysušovaniu vlasovej pokožky a neustále nutkanie škriabať sa môže viesť k padaniu vlasov kvôli treniu.
  • Medzi lupinami a vypadávaním vlasov je ale oveľa rafinovanejšia súvislosť, o ktorej ste pravdepodobne nemali ani poňatia. Ide o dermatitídu. Je to ochorenie vlasovej pokožky, ktoré spôsobuje ako tvorbu lupín, tak vypadávanie vlasov. Väčšina ľudí, ktorým padajú vlasy, majú pravdepodobne aj niektorú z foriem dermatitídy!
  • Dôležitým faktom na zapamätanie je to, že žiadna z foriem vypadávania vlasov u dospelých nie je spôsobená priamo lupinami. Vo všetkých prípadoch patria lupiny medzi príčiny vypadávania vlasov iba nepriamo. Príčinou vypadávania vlasov môže byť zranenie spôsobené neustálym škriabaním alebo vytváranie hubových sekrétov. Ide teda o jeden z mýtov, ktorý treba odbúrať.
  • Nezabúdajte, že lupiny a vypadávanie vlasov so dva konce jedného začarovaného kruhu. Zvýšená tvorba lupín spôsobuje vypadávanie vlasov a niekedy je to presne naopak.

Čo prichádza prvé – lupiny alebo vypadávanie vlasov?

Je to ako príslovečná otázka o vajci a sliepke. Lupiny patria medzi nepriame príčiny padania vlasov a naopak, určité chemické látky v šampónoch alebo roztokoch používaných na liečbu padania vlasov sú príčinou tvorby lupín. Hlavným vinníkom je látka nazývaná minoxidil. Je častou súčasťou v šampónoch a roztokoch na liečbu poškodenia vlasov. Spôsobuje tvorenie šupiniek. Ak vás preto zaujíma, ako súvisia tieto lupiny s padaním vlasov, mali by ste si prezrieť obsah šampónu na posilnenie folikulov, ktorý ste používali.

Aby sme teda odpovedali na otázku o lupinách a vypadávaní vlasov:

  • Lupiny spôsobujú vypadávanie vlasov nepriamo.
  • Lupiny zapríčiňujú vypadávanie vlasov hlavne oslabením vlasových korienkov ako dôsledok neustáleho škriabania šupinatej vlasovej pokožky.

Na to, aby ste vyriešili problém s vypadávaním vlasov kvôli lupinám, musíte najskôr odstrániť problém s lupinami.

Lupiny vo vlasoch ako príčina vypadávania vlasov – príčiny a spôsoby liečby

Poznať základnú, prvotnú príčinu ochorenia je extrémne dôležité na to, aby bolo možné nájsť najlepšiu možnosť liečby a zaistiť rýchle uzdravenie. To isté platí aj pri lupinách vo vlasoch. Ak sa chcete zbaviť obťažujúcich lupín a súčasne zmierniť nadmerné padanie vlasov, musíte najskôr zistiť prvotnú príčinu a podľa toho sa zamerať na riešenie problému.

Pokiaľ ide o lupiny, existuje viacero faktorov, ktoré k problému prispievajú – počínajúc suchou kožou cez ekzémy, psoriázu alebo rozmnoženie plesne nazývanej malasézia a mnohé ďalšie. Navyše, aj nezdravé stravovacie návyky, určité ochorenia, nedostatok hygieny a nesprávne šampónovanie môžu viesť ku vzniku lupín.

Našťastie, bez ohľadu na príčinu, sa dajú lupiny efektívne liečiť buď to syntetickými alebo prírodnými prostriedkami.

1) Zmeňte šampón

Prvým krokom k vlasom bez lupín je zmena prostriedku na umývanie vlasov. Rozlúčte sa so svojím šampónom a presedlajte na jemnejší, ktorý je určený špeciálne na odstránenie lupín. Tieto šampóny obsahujú určité prísady ako pyrition zinočnatý, ketokonazol, uhoľný decht a sulfid selénu, ktoré pomáhajú v boji proti lupinám spôsobeným baktériami.

2) Prírodné prostriedky na lupiny

Tak ako pri iných zdravotných problémoch s kožou a vlasmi, príroda poskytuje liečbu aj pre lupiny vo vlasoch. Najviac efektívne a uznávané prírodné prostriedky pre liečbu lupín sú nasledovné:

Čajovníkový olej (tea tree olej)

Čajovníkový olej alebo tea tree olej má výborné protizápalové vlastnosti, takže pomáha v boji proti rôznym problémom s pleťou a vlasmi, vrátane lupín. Aby ste ho mohli použiť ako prostriedok proti lupinám, pridajte zopár kvapiek do vášho bežného šampóna a vlasy umývajte ako zvyčajne. Po niekoľkých týždňoch pravidelného používania zaznamenáte badateľné zlepšenie stavu vlasovej pokožky.

Biely ocot

Aj biely ocot je pri liečbe lupín veľkým prínosom. Vďaka kyslým vlastnostiam, ktoré biely ocot má, vytvorí na vlasovej pokožke podmienky nevhodné pre množenie húb a baktérií, čím pomáha v prevencii lupín.

Olivový olej

Olivový olej je najlepším riešením proti lupinám v prípade, že sa vám lupiny vytvorili kvôli suchej vlasovej pokožke. Mierne zohriaty olivový olej hĺbkovo ošetrí vlasy aj vlasovú pokožku. Zanecháva ich vyživené, hydratované a bez lupín.

Ďalšími prírodnými liekmi na lupiny sú citróny, aloe vera, tymián, sóda bikarbóna, semená senovky gréckej a mnohé ďalšie.

Ak sa teda chcete ušetriť nepríjemného zážitku vypadávania vlasov, ktoré spôsobili lupiny, skúste tieto domáce prostriedky. Určite sa osvedčia a zanechajú vašu hlavu plnú zdravých a žiarivých vlasov. Ak by predsa len nezabrala ani jedna z možností, objednajte sa čo najskôr k lekárovi – dermatológovi, aby mohol riešiť váš problém z lekárskeho hľadiska.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy